Witam,mam 37 lat właśnie wróciłam do domku po całkowitym usunięciu tarczycy(rak brodawkowaty tarczycy).Teraz czeka mnie dalsze leczenie radiojodem w Gliwicach czy jest ktoś kto może mi napisać kilka słów na ten temat?Mam dwóch synów i słyszałam,że po radiojodzie trzeba być odizolowanym od dzieci Prawdę mówiąc nie mogę sobie tego jakoś wyobrazić.Proszę o pomoc.Pozdrawiam serdecznie:)
_________________ Śmiech, sen i nadzieja - to trzy rzeczy nam dane po to, aby osłodzić przykrości życia....:)
BeataBuku,oto co znalazłam na ten temat:
Dlaczego raka tarczycy leczy się jodem promieniotwórczym?
Jod promieniotwórczy stosuje się w celu zniszczenia komórek nowotworowych w obrębie szyi i w całym ciele.
Na czym polega leczenie jodem promieniotwórczym?
Po przyjęciu doustnym jod jest wychwytywany przez komórki tarczycy (w tym komórki raka). Promieniowanie powoduje ich niszczenie.
Jak jest podawany jod promieniotwórczy?
Jod podaje się w postaci kapsułek zawierających obliczoną dla Pani/Pana dawkę. Kapsułkę połyka się i popija wodą.
Czy istnieje jakieś niebezpieczeństwo dla dzieci?
Nie, jeżeli zastosowane zostaną zalecenia wydane po podaniu dawki leczniczej jodu promieniotwórczego. Bezwzględnie należy ograniczyć kontakt z dziećmi i kobietami ciężarnymi przez około tydzień. W tym okresie dzieci nie powinny przebywać w pobliżu Pani/Pana. Idealnym rozwiązaniem jest zawiezienie dzieci na tydzień do rodziny lub znajomych. W przypadku pracy z dziećmi (nauczyciele, pielęgniarki) konieczny jest urlop lub zwolnienie z pracy.
Czy istnieje jakieś niebezpieczeństwo dla dorosłych?
Nie. Kontakt z dorosłymi członkami Pani/Pana rodziny i ze znajomymi nie stanowi dla nich zagrożenia. Wskazane jest jednak spanie osobno przez 2 – 3 dni i unikanie dłuższych kontaktów z ludźmi (wielogodzinne spotkania towarzyskie, oglądanie telewizji). Warto też ograniczyć na kilka dni przebywanie w miejscach publicznych, gdyż wśród ludzi spotkanych na ulicy, w sklepie lub w kościele mogą być kobiety ciężarne i dzieci. Z tego samego powodu, o ile to możliwe lepiej jest podróżować samochodem niż autobusem lub pociągiem.
Czy istnieją jakieś odległe skutki leczenia jodem promieniotwórczym?
Leczenie to jest bezpieczne i skuteczne. Jedynym skutkiem niepożądanym może być niedoczynność tarczycy. Z tego powodu należy okresowo kontrolować czynność tarczycy. W razie wystąpienia niedoczynności podaje się doustnie uzupełniającą dawkę hormonu (tyroksyny). Przy prawidłowym dawkowaniu lek ten całkowicie usuwa objawy niedoczynności tarczycy, nie daje skutków ubocznych i zażywa się go tylko jeden raz dziennie.
A na innej str znalazłam to:
Czy po przyjęciu radiojodu pacjent jest bezpieczny? Czy sam nie promieniuje?
Przez dwa, trzy tygodnie musi przestrzegać wymogów ochrony radiologicznej, ponieważ jego tarczyca rzeczywiście staje się źródłem promieniowania, w tym również promieniowania gamma o dość dużym zasięgu. Jest ono szkodliwe dla dzieci i dla kobiet w ciąży. Dlatego przez 2 tygodnie chorzy po leczeniu radiojodem muszą unikać miejsc, gdzie mogą przebywać takie osoby, najlepiej wiec ograniczyć wychodzenie z domu, uczestniczenie w spotkaniach towarzyskich, rodzinnych, itp. Osoby pracujące powinny skorzystać ze zwolnienia lekarskiego na okres 1–2 tygodni, zależnie od podanej dawki. Po podaniu radiojodu pacjentki nie powinny planować ciąży wcześniej niż po roku od przeprowadzenia leczenia, również mężczyźni powinni odłożyć plany powiększenia rodziny na przyszły rok.
Witam jusia Bardzo dziękuję za szybką i bardzo "bogatą"odpowiedź.Wczoraj również troszeczkę posiedziałam w internecie i poczytałam na ten temat i faktycznie informacje potwierdziły się z Twoimi Najgorzej będzie mi znieść rozłąkę z moimi dziećmi,byłam w szpitalu parę dni i było ciężko a tutaj tydzień lub dwa???? To jest dla ich dobra i tak trzeba to sobie tłumaczyć.Jestem bardzo wdzięczna za odpowiedź pozdrawiam serdecznie. Beata.
_________________ Śmiech, sen i nadzieja - to trzy rzeczy nam dane po to, aby osłodzić przykrości życia....:)
Mam nadzieje, ze Gliwice wrecza/przesla Ci dokladne instrukcje przed rozpoczeciem kuracji jodem radioaktywnym.
W FAQs zacytowanych w poscie wyzej nie wspomina sie w ogole o takich rzeczach jak
- oddzielne pranie ubran/recznikow/poscieli
- oddzielnym mycie sztuccow i talerzy lub uzywaniu jednorazowych
- codzienna kapiel i czeste mycie rak,
- podwojne spuszczanie wody
- zagniatanie ciasta lub mieszanie mielonego miesa na kotlety
A takie wlasnie sa zalecenia Amerykanskigo Stowarzyszenia Endokrynologow Klinicznych.
AMERICAN ASSOCIATION OF CLINICAL ENDOCRINOLOGISTS
Recommendations for
reduction of exposure
to others
For several days after treatment:
-Use private toilet facilities, if possible; flush twice after
each use.
-Bathe daily and wash hands frequently.
-Drink normal amount of fluids.
-Use disposable eating utensils or wash your utensils
separately from others.
-Sleep alone and avoid prolonged intimate contact.
-Launder your linens, towels, and clothes daily at
home separately from others. No special cleaning of
the washing machine is required between loads.
-Do not prepare food for others that requires
prolonged handling with bare hands (such as mixing a
meat loaf or kneading bread)
Brief periods of close contact, such as handshaking and
hugging, are permitted. You may visit or shop in public
places, attend concerts, or use public transportation at
your convenience.
http://www.kumc.edu/endoc...ine_Therapy.pdf
Witam zosia bluszcz Jestem ogromnie wdzięczna za tą informację to dla mnie ogromnie ważna rzecz właśnie o tego typu informację mi chodziło.Pozdrawiam serdecznie i bardzo,bardzo dziękuję myślę,że jeszcze zanim pojadę dowiem się czegoś więcej...:)Pozdrawiam serdecznie
_________________ Śmiech, sen i nadzieja - to trzy rzeczy nam dane po to, aby osłodzić przykrości życia....:)
Witaj Beato,
Wlasnie przeczytalam swoj post i ...
oczywiscie w punkcie z miesem i ciastem chodzi o NIE robienie takich rzeczy recznie przez osobe poddawanej terapii jodem radioaktywnym.
Jezeli znasz angielski moge Ci podrzucic linki do stron w tym jezyku na temat Twojej choroby. O ile wiem, lekarze w PL sa na ogol nader "oszczedni" jezeli chodzi o udzielanie informacji pacjentom na temat ich choroby, diagnozy, leczenia, skutkow leczenia, itd.:(
Obszerną informację w j. polskim n/temat raka tarczycy , w tym również na temat leczenia jodem promieniotwórczym znajdziesz tutaj http://www.onkologia.zalecenia.med.pl/
_________________ Miejsce człowieka jest tam, gdzie jego wolność nabiera pełnego sensu.
Mral,
Jakos tak sie dziwnie (?) sklada, ze w rozdziale dot. leczenia jodem radioaktywnym nie ma ani slowa na temat zalecen praktycznych dla pacjentow poddanych temu leczeniu.
pozdrawiam,
zb
Mral,
Jakos tak sie dziwnie (?) sklada, ze w rozdziale dot. leczenia jodem radioaktywnym nie ma ani slowa na temat zalecen praktycznych dla pacjentow poddanych temu leczeniu.
pozdrawiam,
zb
Co do tego, że nie ma tu pełnej instrukcji oczywiście masz Zosiu rację, bo info na ten temat jest ograniczone do poniższego:
Cytat:
Chory powinien otrzymać pełną informację, czy i jak długo musi unikać kontaktu z innymi
osobami, szczególnie z dziećmi i kobietami w ciąży (przeciętnie można założyć, że w leczeniu
uzupełniającym po operacji radykalnej okres 1–2 tygodni jest wystarczający) i jak powinien
zachowywać się w domu, żeby uniknąć skażenia.
Nie uważam tego jednak za wadę tego opracowania, po prostu przyjmuję, że wykracza to poza jego zakres.
Dla mnie zawarta tu informacja jest na tyle wystarczająca, żeby zwrócić się do ośrodka o pełną instrukcję. Zrobiłabym to na pewno z wyprzedzeniem, po to żeby móc zaplanować swoje działania.
Pozdrawiam serdecznie
_________________ Miejsce człowieka jest tam, gdzie jego wolność nabiera pełnego sensu.
Witam serdecznie wszystkich i dziękuję za zainteresowanie i pomoc Wszystkie nawet najdrobniejsze informacje są dla mnie bardzo cenne.Przetłumaczyłam tekst,który dostałam od zosi bluszcz i dowiedziałam się dużo więcej Nie jestem na etapie j.ang.na wysokim poziomie Mam pod ręką tłumacza biegłego,który szczegółowo zrobi to za mnie.Faktycznie jako takich inform.nie otrzymałam jeszcze od lekarza,ale mam jeszcze czas,więc pewnie coś dostanę.Dziękuję również mral zaraz wejdę na ta stronkę.Nie chciałabym w żaden sposób zaszkodzić nikomu po leczeniu dlatego każda informacja to skarb Pozdrawiam serdecznie i dziękuję Beata.:)
_________________ Śmiech, sen i nadzieja - to trzy rzeczy nam dane po to, aby osłodzić przykrości życia....:)
Dobry wieczór Zagłębiłam się w lekturę i poczytałam,super sprawa! Mnóstwo porad jak postępować przed i po leczeniu jestem usatysfakcjonowana i bardziej spokojna znalazłam wiele odpowiedzi na dręczące mnie pytania. Pozdrawiam Beata.
_________________ Śmiech, sen i nadzieja - to trzy rzeczy nam dane po to, aby osłodzić przykrości życia....:)
Witam,
pozwoliłam sobie napisać kilka informacji na temat zróżnicowanego raka tarczycy (wysłałam wcześniej e-mail, ...
Rak brodawkowaty tarczycy jest nowotworem złośliwym tarczycy (RT) (każdy rak jest nowotworem złośliwym, ale nie każdy nowotwór jest złośliwy), ale mówiąc obrazowo jest najmniej paskudny. Ma bardzo wolną biologie, to oznacza, że nie postępuje "jak w akcja w kinie" (trzeba się spieszyć, ale czasem lepiej zaczekać miesiąc czy dwa w lepszym ośrodku niż... i trafić na przysłowiową poprawkę) Jest to tzw. zróżnicowany RT, czyli taki, którego komórki są podobne do prawidłowych tyreocytów. Tyreocyty w swoim metaboliźmie wykorzystują atomy jodu do produkcji hormonów tarczycy (fT4, fT3). Komórki zróżnicowanego RT też w swoim metaboliźmie "przerabiają" atomy jody, ale ich jodochwytność jest ok. 20 razy mniejsza. Dlatego w leczeniu zróżnicowanego RT w pierwszej kolejności należy wykonać leczenie operacyjne, tj. całkowite wycięcie tarczycy wraz tzw. centralnym układem chłonnym szyi (to są węzły chłonne położone przy tarczycy na powierzchni ok. 4cm2) oraz wykonać biopsję węzłów chłonnych tzw. głębokich szyi. Usunięcie całej tarczycy służy zmniejszeniu konkurencji do jodochwytności.
Po operacji musi się pobierać hormony tarczycy (Euthyrox, Eltroxin lub Letrox..) w tzw. dawce supresyjnej (czyli wyższej niż normalnie po operacji -NIE z powodu RT) rano na czczo, pod okresową kontrolą poziomu TSH (zakres referencyjny zależy troszkę od pierwotnego zaawansowania, ale jest to zwykle pomiędzy 0,3 â 0,1-0,05), oznaczanie fT4 nie ma zbytniego sensu, bo to poziom leku (po całkowitym wycięciu tarczycy). Następnie wykonuje się diagnostykę izotopową (patrz wyżej jodochwytność) z użyciem jodu promieniotwórczego J131. Łyka się kapsułkę jodu (małą dawkę ok. 2mCi), na drugi dzień jest badanie scyntygraficzne (przypomina TK, też się leży) oraz inne niezbędne badania (nie będę wchodzić w szczegóły). Jeżeli są wskazania -najczęściej jest gromadzenie radioznacznika na szyi(nie oznacza to, że został RT, ale najpewniej minimalny fragment torebki tarczycy, trzeba pamiętać, że na szyi jest dużo różnych struktur, które muszą pozostać nieuszkodzone!) choremu podaje się dawkę terapeutyczną J131 (dużą dawkę 60-100mCi). Wtedy przebywa on w odosobnieniu - specjalny zamknięty oddział, ponieważ stanowi zagrożenie przede wszystkim dla personelu (personel codziennie ma kontakt z chorym promieniującym, a rodzina najczęściej tylko raz). Dostaje się specjalne piżamy (pasiaste), sugeruję zabrać coś do czytania, bo jest naprawdę nudno. W pierwszej dobie czasami dochodzi do obrzęku ślinianek, zapobiega temu żucie gumy, albo ssanie cukierków (chodzi o to, aby opróżniać ślinianki). Jeżeli miałaby Pani katar w czasie leczenia, to proszę zwracać uwagę na to gdzie trzyma Pani nawet lekko zużytą chusteczkę (nawet niewielka ilość radiojodu wydzielana przez błony śluzowe znajdzie się na chusteczce, chusteczka w kieszeni ... i potem wychodzą dziwne rzeczy na scyntygrafii â nie wszyscy technicy niestety nie pamiętają o tych różnych âtrikachâ; nie ma wtedy niepotrzebnych nerwów, że jest patologiczna jodochwytność â w chusteczce). Wychodzi się po leczeniu, kiedy dawki spadną, tj. po 2-4dniach. Po leczeniu nie wolno się kontaktować, przebywać w pobliżu kobiet w ciąży i dzieci do lat 18! przez kilka tygodni (zwykle 2tyg. - powiedzą przy wypisie). Zwykle polega to na tym, że pacjent przebywa w oddzielnym pokoju, nie przytula dzieci itp. Po leczeniu kobiety nie powinny zachodzić w ciążę przez 2 lata.
A jeszcze jedno zapomniałam, przed diagnostyką izotopową i leczeniem J131, na 4 tygodnie przed, odstawia się hormony tarczycy (żeby organizm był na "głodzie"). Zwykle w ostatnim, 4-tym tygodniu człowiek źle się czuje, tzn. są objawy niedoczynności tarczycy â senność w dzień, trudności z zasypianiem w nocy, trudności w koncentracji (pacjenci jadący do IO pociągiem często padają łupem kieszonkowców, bo są rozkojarzeni.
witam, moja babcia tydzien temu zarzyla radiojod, i wieczorem po zarzyciu pojawila sie goraczka, nastepnie wymioty, jest bardzo oslabiona i nic nie moze jesc, czy to jest normalne?? prosze o szybka odpowiedz, z gory dziekuje i pozdrawiam.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum