Ciekawy abstrakt z badan na myszach, którym w diecie zawarto ww substancje.
Wynika z niego, że w dieta bogata w te karotenoidy znacząco wydłuża okres życia myszy napromieniowanych uvb bez nowotworzenia.
http://tinyurl.com/2vylhy
Drugą ciekawa rzeczą jest skutek uboczny stosowania 6-10 mg luteiny wewnętrznie w problemie suchej skóry i AZS przez 5-8 tygodni.
Luteina jest z reguły w przeróżnych preparatach 'naocznych'. Zgodnie z badaniami, o których mowa w tych artykułach juz 10mg luteiny dziennie z zeaksantyną powoduje wzrost nawilżenia skóry o 38%, elastyczności o 8%, poziomu lipidów o 33%, przy jednoczesnym zmniejszeniu ich oksydacji o ponad połowe .
http://www.nutraingredien...e-at-conference
2 podobne badanie przeprowadzone na młodych palaczach (do 36l.) z suchą skórą. Po 8 tygodniach stosowania suplementu z 6mg luteiny dziennie uzyskano spory wzrost nawilżenia skóry i redukcję wolnych rodników o 40%
http://www.medscape.com/viewarticle/495739_1
Karotenoidy konkuruja ze soba w procesach metabolicznych , także aby cieszyć sie z dobrodziejstw luteiny,zeaksantyny,astaksantyny nalezy ograniczyć nadmierne spożycie beta karotenu.
Najwięcej luteiny najlepiej przyswajalnej zawiera żółtko jaja .
Świeże warzywa: absorpcja karotenoidów przez białko zależy od przygotowania warzyw do spożycia. W surowych warzywach karotenoidy są trwale związane z „komórkami” warzyw, co wiąże się z niską absorpcją. Lepszym rozwiązaniem jest ugotować warzywa dokładnie. To rozluźnia chemiczne reakcje i więcej karotenoidów może być wchłoniętych. Jednak długie gotowanie na dużym ogniu może zniszczyć karotenoidy. Ponieważ są nierozpuszczalne w wodzie, zaleca się dodatek oleju lub innego tłuszczu do gotowania. Drobno posiekane warzywa są bardziej odpowiednie niż duże liście. Oczywiście tłuszcz jest niezbędny do absorpcji przez organizm człowieka.
Typ warzyw- zeaksantyna(mg/100g)-luteina
Jarmuż -0,17 -21,9
Pietruszka - -10,0
Surowy szpinak -0,33 -10.0
Brokuły -0,02 -1,9
Zielona sałata -0,18 -1,8
Groszek -0,06 -1,7
Kalafior - -1,3
Groszek zielony (strąki) -0,44 -0,7
Kukurydza, zboża -0,53 -0,7
Surowa marchew -0,02 -0,3
Pomidory - -0,1