bardzo proszę o interpretację wyników mojego teścia - lat 64, palący.
Najbardziej zależy mi na wyjaśnieniu, z jakiego powodu na podstawie tych wyników lekarze stwierdzili, że przypadek jest nieoperacyjny i czy rzeczywiście jest nieoperacyjny oraz czy po tych informacjach można stwierdzić, jaki to jest typ raka. Co to są nacieki - czy to przerzuty ?
I co dalej możemy zrobić ? Będę wdzięczna za każdą informację i wskazówkę.
TK Klatki piersiowej:
W SP3 nieregularna zmiana TU wielk. ok 72x58x70 mm szeroką podstawą opierająca sie o opłucną przedniej części ściany klatki piersiowej. Zmiana przylega do tkanki tłuszczowej śródpiersia, żyły głównej górnej (bez cech naciekania) otacza oskrzela oraz naczynia segmentowe S3P. Odległość od rozwidlenia tchawicy ponad 40 mm.
W pozostałej części S3P, w części S2P oraz S5P nieregularne, zlewne zagęszczenia o charakterze prawdopodobnie naciekowym. W miąższu obu płuc pojedyncze pęcherze rozedmowe oraz obszary rozedmowe części centralnej zrazików.
W śródpiersiu liczne powiększone węzły chłonne max wielk. przednaczyniowe 21 mm, okołotchawiczne 23x18 mm, podostrogowe 33x24 mm, wnęki płuca prawego 14mm.
Części kostne ścian klatki piersiowej bez zmian destrukcyjnych.
Hypodensyjne zmiany ogniskowe w zakresie wątroby śr. 11 w seg. II, 7 mm w IVb oraz VIII - prawdopodbnie torbiele. Nieco grubsze lewe nadnercze bez wyodrębniających się zmian ogniskowych. Poza tym narządy nadbrzusza w objetej badaniem części bez zmian patologii.
WN: Guz płuca prawego. Limfadenopatia śródpiersiowa.
BADANIE - BIOPSJA CIENKOIGŁOWA, WĘZEŁ CHŁONNY NADOBOJCZYKOWY
Wynik: Komórki raka niedrobnokomórkowego. M-8046/6. Materiał skąpy o ograniczonej możliwości oceny.
BIOPSJA CIENKOIGŁOWA, PŁUCO PRAWE
Wynik: Brak diagnostycznego materiału.
BRONCHOSKOPIA FIBEROSKOPOWA
Krtań, tchawica bez zmian, ostroga główna rozpulchniona. Strona lewa bez zmian. Oskrzele RB3 nieco zwężone światło 1/3, bez nacieku npl, śluzuwka miernie zaczerwieniona. Pozostałe oskrzela bez zmian.
WN: Bronchoskopowo bez ewidentnego procesu rozrostowego.
Popłuczyny na cytologię, Bactec, szczoteczka na cytologię.
USG Brzucha i przestrzeni zaotrzewnowej
Wątroba niepowiększona, jednorodnej echogeniczności, bez zmian ogniskowych. Pęcherzyk żółciowy prawidłowych rozmiarów, cienkościenny, bez złogów. PŻW i drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe nieposzerzone. Trzustka, śledziona niepowiększone, jednorodnej echogeniczności. Pola nadnerczowe wolne. Nerki wielkości, położenia i echostruktury prawidłowej, bez cech zastoju moczu i bez złogów. Pęcherz moczowy o gładkich obrysach ścian. Gruczoł krokowy o wym. ok 48x30x35 mm - niepowiększony. Węzły chłonne zaotrzewnowe cech patologicznego powiększenia nie wykazują.
EPIKRYZA:
64- letni pacjent, palący papierosy, przyjęty do oddziału z powodu występowania od 6 miesięcy narastającej duszności wysiłkowej, nasilenia kaszlu, pieczenia za mostkiem oraz zmiany w radiogramie klatki piersiowej sugerującej guza wnęki płuca prawego. Na podstawie obserwacji klinicznej i wykonanych badań ustalono rozpoznanie guz płuca prawego, limfadenopatia śródpiersiowa i nadobojczykowa prawa, naciekanie śródpiersia, przypadek nieoperacyjny. W KT klatki piersiowej zmiana guzowata płuca prawego naciekająca śródpiersie, limfadenopatia śródpiersiowa. Bronchoskopowo zwężone światło oskrzela RB3 bez ewidentnego nacieku, pobrano popłuczyny oskrzelowe na cytologię, wykonano szczoteczkowanie. Konsultowany torakochirurgicznie - wykonano BAC zmiany guzowatej płuca prawego transtorakalnie oraz BAC węzła chłonnego nadobojczykowego prawego. Ze względu na zaawansowanie procesu rozrostowego nie kwalifikuje się do operacji. Wypisany z oddziału z zaleceniami: zgłosi się po wyniki badań bronchoskopowych.
z jakiego powodu na podstawie tych wyników lekarze stwierdzili, że przypadek jest nieoperacyjny
Odpowiedź tkwi w epikryzie:
Cytat:
Ze względu na zaawansowanie procesu rozrostowego nie kwalifikuje się do operacji.
Nowotwór jest nieoperacyjny, ponieważ został wykryty w zbyt wysokim stadium zaawansowania - choroba jest rozsiana na tyle, że wycięcie zmiany w płucu nie przyniesienie wymiernych korzyści, ponieważ kom. nowotworowe zdążyły już rozsiać się do odległych węzłów chłonnych.
leila87 napisał/a:
Co to są nacieki - czy to przerzuty ?
Nie, to miejscowy rozrost nowotworu.
leila87 napisał/a:
czy po tych informacjach można stwierdzić, jaki to jest typ raka.
Jest to rak niedrobnokomórkowy, jednak brak jest w wynikach uszczegółowienia co do jego podtypu - czy to rak płaskonabłonkowy, gruczolakorak lub inny.
leila87 napisał/a:
I co dalej możemy zrobić ?
Czy lekarze nie sugerowali ponownego wykonania BAC guza płuca? Brak dokładniejszego wyniku (dot. podtypu nowotworu) dość mocno utrudnia włączenie leczenia.
leila87, tak jak napisała absenteeism, w obecnej sytuacji najważniejsze jest określenie podtypu nowotworu w celu rozpoczęcia leczenia chemicznego. Zmiana jest duża oraz z uwagi na cechy przylegania do dużego naczynia krwionośnego potrzebna jest konsultacja z radioterapautą w celu ustalenia czy w obecnej sytuacji radioterapia jest możliwa i czy będzie korzystna.
Co do ustalenia podtypu, to czekamy na wynik badania materiału.
Teść jutro odbiera wynik cytologii z tej bronchoskopii - czy w tym wyniku będzie zdiagnozowany podtyp raka ?
W czwartek ma zgłosić się do szpitala już na leczenie. Czy można ocenić na ten moment, jak będzie wyglądało leczenie i na ile będzie skuteczne ?
Odnośnie braku możliwości leczenia operacyjnego - czy nie można poprostu wyciąć tego węzła chłonnego ? Wydaje mi się, że słyszałam o zabiegach związanych z wycinaniem węzłów chłonnych.
Czy wskazane są konsultacje z różnymi onkologami ?
Z góry dziękuję za pomoc !
Pozdrawiam,
[ Dodano: 2014-07-15, 20:57 ]
A o powtórzeniu biopsji guza nic chyba lekarze nie mówili - rozumiem, że jest to niezbędne do podjęcia dalszych działań ?
Teść jutro odbiera wynik cytologii z tej bronchoskopii - czy w tym wyniku będzie zdiagnozowany podtyp raka ?
Być może, trzeba czekać na wynik.
leila87 napisał/a:
Czy można ocenić na ten moment, jak będzie wyglądało leczenie i na ile będzie skuteczne ?
Na ile skuteczne - tego nigdy nie będzie wiadomo, bo nikt nie wie jak zareaguje dana choroba na dane leczenie.
Co do sposobu leczenia - prawdopodobnie będzie to chemioterapia.
leila87 napisał/a:
Odnośnie braku możliwości leczenia operacyjnego - czy nie można poprostu wyciąć tego węzła chłonnego ? Wydaje mi się, że słyszałam o zabiegach związanych z wycinaniem węzłów chłonnych.
Oczywiście, tyle że w momencie kiedy choroba jest ograniczona do regionalnych węzłów chłonnych, czyli powiedzmy tych najbliższych guzowi. Tutaj mamy przerzuty zarówno do węzłów regionalnych, jak i tych mocno oddalonych - nadobojczykowych.
leila87 napisał/a:
rozumiem, że jest to niezbędne do podjęcia dalszych działań ?
Konieczny jest dokładniejszy histpat, a w tym celu kolejna próba pobrania wycinka.
leila87 napisał/a:
Czy wskazane są konsultacje z różnymi onkologami ?
MATERIAŁ ZE SZCZOTECZKI OSKRZELE:
WYNIK BADANIA:
komórki raka płaskonabłonkowego M-8070/3
BADANIE POPŁUCZYN OSKRZELOWYCH OSKRZELE
WYNIK BADANIA:
Komórek nowotworu złośliwego nie znaleziono
Komórki migawkowe dróg oddechowych
komórki nabłonka płaskiego
makrofagi płucne
komórki zapalne - granulocyty obojętnochłonne
Bardzo proszę o interpretację tych wyników, co oznaczają one w dalszym leczeniu. Co oznacza kod M-8070/3 ? Co oznacza obecność tych poszczególnych typów komórek w badaniu popłuczyn ? Czy brak obecności komórek nowotworu złośliwego jest dobrą informacją ?
Czy po tych wynikach można juz ustalić tryb leczenia ?
Teść jutro idzie do szpitala, czy będzie miał już podawaną chemię ?
Będę bardzo wdzięczna za każdą informację.
Z góry ogromnie dziekuję,
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum