1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 2
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Drobnokomórkowiec po operacji
AK

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 12538

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2010-10-19, 21:03   Temat: Drobnokomórkowiec po operacji
Aniaha napisał/a:
poruszyl mnie wpis AK
AK napisał/a:
Leczymy 1000 kobiet, 800 niepotrzebnie, a z pozostałych 200 około 80 nieskutecznie.

jest efektowny, ale sprzeczny z jego podpisem
Cytat:
Medycyna to nie matematyka, tu 2+2=3,9 lub 4,1. 4,0 to rzadkość...

:D


Jak to sprzeczny? Właśnie jak najbardziej adekwatny! Gdyby medycyna była matematyką, to leczylibyśmy tylko tych, którzy tego wymagają, czyli te 120/1000 kobiet, które odniosą z tego leczenia korzyść. Niestety, obecny stan wiedzy jest zbyt mikry, aby tak robić.

Natomiast wracając do tematu całego wątku i kolejnej wypowiedzi billy'ego:
"To bardzo istotna refleksja. Wykazuje znakomicie ciemną stronę metod leczenia opartych na statystyce.
Ale uważaj:
co powiedziałbyś tym 120 kobietom, które zachorowały by wskutek zaniechania radioterapii? Co znaczy niepotrzebnie lub nieskutecznie? Jesteś w stanie PRZED naświetlaniem określić ten termin w przypadku konkretnej pacjentki i powiedzieć jej: Pani nie musi i nie powinna? Byłbyś gotów ponieść tę odpowiedzialność?
Czy one byłyby na to gotowe?"

Rozmawiając z chorymi staram się zawsze przedstawić korzyści i straty. Te 1000 kobiet, o których pisałem, to obrazek, ale dokładając do niego kolejny kawałek powiem tak: 1000 kobiet z odczynem popromiennym.

Co do drobnokomórkowca zoperowanego - jedno jedyne zdanie z PUO nt. leczenia adjuwantowego: Leczenie chirurgiczne powinno być zawsze uzupełnione chemioterapią (jeśli obecne były przerzuty do węzłów chłonnych, należy dodatkowo rozważyć radioterapię).

Koniec i kropka.
  Temat: Drobnokomórkowiec po operacji
AK

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 12538

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2010-10-19, 01:57   Temat: Drobnokomórkowiec po operacji
A ja jako radioterapeuta w przypadku cechy pN0 nie napromieniałbym śródpiersia. NIE MA WSKAZAŃ. Poza tym koszmarnie długi okres czasu od operacji... Jaki sens - nie wiem. Chyba, że mają badanie kliniczne, ale nic mi o tym nie wiadomo. Jedno, co bym jeszcze dodatkowo zrobił, to profilaktyczne napromienianie mózgowia.

Miałem już dwóch pacjentów z podobną sytuacją, obu napromieniałem, bo mieli po kilka węzełków dodatnich niestety - wtedy są wskazania do pooperacyjnej radiochemioterapii.

A tak zupełnie na dobranoc:
Po operacji oszczędzającej raka piersi leczymy kobiety napromienianiem, żeby zmniejszyć ryzyko wznowy miejscowej, do której bez napromieniania doszłoby u około 20%. Zmniejszamy to ryzyko do 7-8%.
Leczymy 1000 kobiet, 800 niepotrzebnie, a z pozostałych 200 około 80 nieskutecznie.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group