1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 6
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Badania genetyczne dla członków rodzin
DorotaP

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 7000

PostDział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny   Wysłany: 2014-04-01, 22:57   Temat: Badania genetyczne dla członków rodzin
niuta, myślę, że to świetny pomysł. Zwłaszcza z tym immunologiem.
Z tego co nam powiedzieli genetycy(ale to było dawno i może coś znowu się zmieniło) to chłoniaki nie są genetyczne (syn miał usuwanego naczyniaka a mąż chorował na ziarnicę). Onkolog natomiast zalecił robic kontrolną morfologię raz w roku.

romka, myślę, ze u Was to chyba najważniejsze byłoby Rtg kl. piersiowej co1-2lata.
Oczywiście możesz też zapisac się do genetyków (ale chyba raki płuc nie są genetyczne - ale niech to ocenią fachowcy)

W mojej rodzinie rak ,,odziedziczył nasze nazwisko,,, ale pamiętajcie dziewczyny nie dajcie się zwariowac(zeby rak nie zawładną waszymi myślami). Wiem coś o tym, bo moja siostra cioteczna wszędzie widzi u siebie raka i właśnie wycięła sobie znamię i zapisała się na wycięcie drugiego.
Do zwyczajnego ginekologa nie chodzi, tylko do takiego prof. ginekologa-onkologa, żeby coś tam znalazł. Badania robi regularnie z zegarkiem w reku. :mrgreen:

Co nie znaczy, że nie każę dbac o siebie i swoją rodzinę.

Pozdrawiam cieplutko
  Temat: Badania genetyczne dla członków rodzin
DorotaP

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 7000

PostDział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny   Wysłany: 2014-03-30, 23:21   Temat: Badania genetyczne dla członków rodzin
Niuta może to już czytałaś (na forum był wiele razy ten temat poruszany)
http://www.forum-onkologi...ghlight=#214109

Wiem, że jesteś bardzo rozgoryczona (wcale Ci się nie dziwię, wręcz przeciwnie) , ale te badania nie załatwią problemu raka ani w Twojej, ani w Mojej rodzinie.

Mam tylko nadzieję (i na pewno nie tylko ja), że w końcu problem ,, rak w rodzinie,, przestanie istniec jeszcze za ,,moich czasów,,

I tego życzę LUDZKOŚCI.
  Temat: Badania genetyczne dla członków rodzin
DorotaP

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 7000

PostDział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny   Wysłany: 2014-03-16, 01:35   Temat: Badania genetyczne dla członków rodzin
Mąż miał badania genetyczne w Pracowni Biologii Molekularnej w kierunku mutacji odpowiedzialnej za dziedziczną formą guza chromochłonnego i nie znaleziono u niego tej mutacji.
Lekarze (onkolog i endokrynolog) zgodnie potwierdzili, że jest to informacja dobra nie tylko dla rodziny, ale ZWŁASZCZA dla pacjenta. Ponieważ ,,mamy możliwośc,, wznowy w naszym przypadku kilka procent, natomiast gdyby była taka mutacja genowa o wznowie mowa byłaby w 50% i więcej.

[ Dodano: 2014-03-16, 11:23 ]
vioom, oczywiście nie spytaliśmy naszego doktorka o podstawy naukowe tego stwierdzenia. :)
Ale taka informacja dla nas była więcej niż optymistyczna i cieszyliśmy się z niej, wierząc, że nasz lekarz wie co mówi.

Ale oczywiście nie musi to dotyczyc WSZYSTKICH raków świata :mrgreen:
  Temat: Badania genetyczne dla członków rodzin
DorotaP

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 7000

PostDział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny   Wysłany: 2014-02-20, 17:23   Temat: Badania genetyczne dla członków rodzin
http://www.forum-onkologi...ghlight=#208943
http://www.forum-onkologi...ghlight=#201836
http://www.forum-onkologi...ghlight=#183984
Ten temat jest już wielokrotnie powtarzany.

Ogólnie - każdy ośrodek ma swoje procedury i tam trzeba szukac informacji.
Przed badaniem genetycznym zawsze jest przeprowadzony wywiad środowiskowy i to genetycy decydują czy trzeba badanie wykonac czy nie i na jakie geny.
Jednak żadne badanie nie zapewni, że na raka nie zachorujemy. Możemy przecież zachorowac na raka , który nie jest spowodowany obciązeniem genetycznym.
To jest tylko informacja, że mamy dane złe geny i możemy ale nie musimy zachorowac.

Oczywiście są choroby, że warto to badanie zrobic np. przy raku piersi, gdy matka jest chora i ma zmutowane geny wówczas takie badanie powinna zrobi córka i siostra.

Ale medycyna tak idzie do przodu, że mąż, który miał zrobione badanie genetyczne przy mięsaku typu przyzwojak na 4 geny to teraz nasza pani doktor powiedziała, ze u niego można już teraz zrobic na 12 genów (a minęło 2,5 roku od badania)

[ Dodano: 2014-02-20, 17:34 ]
I jeszcze jedna bardzo ważna informacja, jeżeli wykryje się u danego chorego zmutowane geny które są odpowiedzialne za dany nowotwór, wtedy leczenie u tego chorego jest trudniejsze. Genetycznie uwarunkowane nowotwory są bardziej agresywniejsze niż jego <kolegarak> bez obciązenia genetyczne.
Gorzej się leczą i dają szybciej wznowe.
  Temat: Badania genetyczne dla członków rodzin
DorotaP

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 7000

PostDział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny   Wysłany: 2014-02-20, 13:41   Temat: Badania genetyczne dla członków rodzin
Robiłam w CO-I na NFZ. Badanie nie wykazało zmutowanych genów.
  Temat: Badania genetyczne dla członków rodzin
DorotaP

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 7000

PostDział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny   Wysłany: 2014-02-20, 03:11   Temat: Badania genetyczne dla członków rodzin
emsi napisał/a:
Jak one wyglądały?

Badanie jest wykonywane z krwi, szukają zmutowanych genów.
emsi napisał/a:
Czy można zlecić laboratorium prywatnie takie badanie?

Można, ale chyba w konkretnych placówkach
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group