1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22
2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.
|
|
Autor |
Wiadomość |
Temat: skorupki jaj-czyste wapno |
DumSpiro-Spero
Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 31384
|
Dział: Wspomaganie konwencjonalnego leczenia onkologicznego Wysłany: 2010-06-26, 03:18 Temat: skorupki jaj-czyste wapno |
AndrzejS,
ale to forum nie zachęca.
Z prostej przyczyny - praktyka kliniczna i dowody naukowe świadczą o tym, że dieta bogata w wapń u pacjentów z przerzutami do kości szkodzi i może pogorszyć ich stan.
Niezależnie od tego czy jajka (przepraszam - skorupki jajek) wsuwa się z salmonellą czy bez.
Proszę o nie wprowadzanie czytających w błąd.
Dziękuję za zrozumienie i szanowanie zapisów Regulaminu Forum i tego Działu.
pozdrawiam serdecznie. |
Temat: skorupki jaj-czyste wapno |
DumSpiro-Spero
Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 31384
|
Dział: Wspomaganie konwencjonalnego leczenia onkologicznego Wysłany: 2010-05-31, 04:49 Temat: skorupki jaj-czyste wapno |
AndrzejS napisał/a: | Witam
profilaktycznie co drugi dzień po pół małej łyżeczki.Jeżeli są przeżuty do kości, to wtedy po jednej łyżeczce codziennie przez tydzień a potem pełna łyżeczka co drugi dzień. |
Leczenie, które się wdraża przy przerzutach do kości polega na obniżaniu poziomu wapnia w surowicy (tak działają np. bisfosfoniany).
Przerzuty do kości powodują uwalnianie wapnia do krwioobiegu, co niejednokrotnie kończy się hiperkalcemią będącą nierzadko bezpośrednią przyczyną zgonu chorego. Dodatkowe szpikowanie takiego chorego wapniem to przysłowiowy 'gwóźdź do trumny'.
Cytat: | Hiperkalcemia w chorobie nowotworowej – patofizjologia, diagnostyka, leczenie
Współcz Onkol (2003) vol. 7, 7 (482-496)
autorzy: Marlena Wawrocka-Pawlak, Wojciech Z. Pawlak
(...)
Zwiększenie resorpcji tkanki kostnej jest główną przyczyną rozwoju hiperkalcemii u chorych z nowotworami złośliwymi.
(...)
Równoległe występowanie osłabienia, nudności i poliurii jest częstą manifestacją kliniczną hiperkalcemii. Szczególnie niebezpieczna jest kombinacja dwóch ostatnich objawów. Nudności powodują ograniczenie spożywania nie tylko pokarmów stałych, ale również płynów, co w połączeniu z poliurią prowadzi do szybkiego odwodnienia organizmu. Ewentualne wymioty pogłębiają odwodnienie. Wytwarza się mechanizm błędnego koła, w którym narastające odwodnienie prowadzi do zwiększenia stężenia wapnia we krwi obwodowej, a to z kolei zwiększa utratę wody z organizmu. Stan taki prowadzi do wystąpienia niewydolności nerek oraz głębokich zaburzeń w funkcjonowaniu układu krążenia i centralnego układu nerwowego.
Niezbyt częstym, ale bardzo dokuczliwym dla pacjentów objawem jest uogólniony świąd. Współistnienie świądu i wymienionych wyżej objawów (poliuria, nudności, osłabienie) nasuwa podejrzenie hiperkalcemii i wymaga weryfikacji poprzez oznaczenie stężenia wapnia w surowicy. Zaparcie jest innym uciążliwym objawem hiperkalcemii. Jego obecność w obrazie klinicznym może być pomocna w ukierunkowaniu dalszej diagnostyki. Niekiedy pacjenci zgłaszają trudności w połykaniu oraz uczucie metalicznego smaku w ustach. Objawy te są zwykle manifestacją hiperkalcemii o znacznym nasileniu. W skrajnych przypadkach w obrazie klinicznym dominują objawy niedrożności przewodu pokarmowego.
Skargi pacjentów z hiperkalcemią obejmują różne dolegliwości ze strony układu nerwowego. W zależności od stężenia wapnia w surowicy objawy te mają różne nasilenie – od bólów głowy, poprzez uczucie senności, aż do zaburzeń orientacji i świadomości. Objawy ze strony centralnego układu nerwowego są czasami mylnie interpretowane jako manifestacja przerzutów nowotworowych do mózgu.
Zaburzenia rytmu serca pod postacią napadowego częstoskurczu lub skurczów dodatkowych mogą dawać objawy opisywane przez pacjentów jako bicie lub zrywanie serca, a nawet ból w klatce piersiowej.
(...)
Chorzy z przerzutami do kości po opanowaniu hiperkalcemii ostrej powinni być natychmiast leczeni zgodnie z zasadami postępowania u chorych z tą postacią uogólnionej choroby nowotworowej. Jeżeli stan chorego tego wymaga, należy niezwłocznie wdrożyć postępowanie chirurgiczne lub radioterapię.
Na początku należy dokonać oceny wpływu czynników jatrogennych na gospodarkę wapniową. Jeśli to tylko możliwe, chory nie może pozostawać w łóżku. Unieruchomienie samo w sobie jest silnym czynnikiem stymulującym osteolizę i pogłębiającym hiperkalcemię. Pokarmy zawierające dużą ilość wapnia (np. przetwory mleczne) powinny być czasowo wyeliminowane z diety, należy również przerwać podawanie wszelkich preparatów farmakologicznych i odżywek zawierających wapń oraz witaminy z grup D i A.
Ponieważ podstawowym celem leczenia hiperkalcemii jest obniżenie stężenia wapnia w surowicy, m.in. poprzez zwiększenie jego wydalania z moczem, zasadnicze znaczenie dla powodzenia terapii ma utrzymanie odpowiednio intensywnej diurezy.
(...)
Hiperkalcemia jest obok kacheksji najczęstszym metabolicznym powikłaniem choroby nowotworowej. Nieleczona prowadzi w krótkim czasie do zgonu, niezależnie od stopnia zaawansowania nowotworu. U podłoża mechanizmów patofizjologicznych zaangażowanych w rozwój hiperkalcemii leży aktywacja resorpcji tkanki kostnej przez czynniki humoralne, produkowane w obrębie komórek nowotworowych. Niszczenie kości odbywa się za pośrednictwem aktywowanych osteoklastów. Najtrudniejszym elementem diagnostyki hiperkalcemii u osób z chorobą nowotworową jest powzięcie odpowiedniego podejrzenia. Symptomatologia hiperkalcemii jest co prawda bardzo bogata, ale żaden pojedynczy objaw nie jest charakterystyczny dla tej jednostki chorobowej. Z kolei diagnostyka laboratoryjna hiperkalcemii jest niezwykle prosta. Wyniki leczenia hiperkalcemii uległy znacznej poprawie od czasu wprowadzenia do powszechnego użytku klinicznego dwufosfonianów. Tym niemniej nadal leczenie tego powikłania rozpoczyna się od usunięcia czynników jatrogennych, które powodują zwiększenie stężenia wapnia w surowicy oraz od zapewnienia właściwego nawodnienia organizmu i intensywnej diurezy.
|
źródło: termedia.pl |
|
|