1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 3
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: prośba o odczytanie wyniku histopatologicznego
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 8938

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2010-04-11, 00:36   Temat: prośba o odczytanie wyniku histopatologicznego
tati napisał/a:
Są badania [Winton 2005] wskazujące na 20% poprawę 5-letniego przeżycia w stopniu II, ale w grupie względnie młodych chorych w bardo dobrym stanie ogólnym (ECOG 0-1)15% poprawa w grupie IB i II). Nie wydaje mi się sensowne konfrontowanie tego badania z badaniem np. Wallera z 2004 gdzie w II stopniu zaawansowania, po zabiegu radykalnym chemioterapia uzupełniająca przynosi obniżenie szansy przeżycia o kilka procent.

Najwyraźniej czerpiemy informacje z innych źródeł. Mi wiadomo przede wszystkim o następujących randomizowanych badaniach klinicznych:

źródło (link):
Nowe możliwości pooperacyjnego leczenia uzupełniającego
niedrobnokomórkowego raka płuca


Prof. dr hab. med. Maciej Krzakowski
Klinika Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej
Centrum Onkologii — Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie
w Warszawie


Duży odsetek biorących udział w w/w badaniach klinicznych to pacjenci blisko 65-letni.
Zresztą - myślę, że faktycznie nie ma co dyskutować nad standardami leczenia onkologicznego, które już zostały wyznaczone. Są one zresztą uznane (a nie dyskutowane) również przez torakochirurgów :) :
Cytat:
(...)
Chemioterapia uzupełniająca

Obecnie w stadium II i III niedrobnokomórkowego raka płuca po leczeniu chirurgicznym zaleca się uzupełniającą pooperacyjną chemioterapię z zastosowaniem schematów leczenia opartego na pochodnych platyny.
Wprowadzenie leczenia skojarzonego pozwoliło na poprawę wyników odległych o 5–15% (5-letnie przeżycie).
(...)
źródło (link):
Rak płuca

ARTYKUŁ
REDAKCYJNY


Prof. dr hab. med. Witold Rzyman
Katedra i Klinika Chirurgii Klatki
Piersiowej Akademii Medycznej
w Gdańsku


tati napisał/a:
Nie wiemy ile lat ma chory, jakie ma dodatkowe choroby, jak zniósł operację, czy były powikłania, czy chce mieć chemioterapię, czy obecnie nie toczy się proces zagrażający bezpośrednio życiu, czy przyjmuje (i jakie leki).

Oczywiście - to prawda.

tati napisał/a:
jeżeli brak jest możliwości pilnej konsultacji torakochirurgicznej, powinien zbadać go lekarz rodzinny. Minął miesiąc od operacji.

Za 3 dni minie 6 tygodni od daty przeprowadzenia operacji. Za 3 dni minie termin, w którym optymalne byłoby wdrożenie leczenia uzupełniającego.
Chorego powinien jak najszybciej skonsultować onkolog a nie lekarz rodzinny.

Nie pomija się onkologa w leczeniu raka. I przy tym będę stanowczo obstawać.

tati napisał/a:
Być może chirurg nie odsyła pacjenta do onkologa ze względu na szczególnie problematyczny przebieg pooperacyjny, szereg istotnych obciążeń czy brak współpracy chorego, lub nie zakończone leczenie istotnych powikłań.

Być może - jednak to tylko spekulacje.
Brak współpracy chorego przyczyną nie zalecenia mu wizyty u onkologa?...

tati napisał/a:
Jeżeli powyższe okoliczności nie zaistniały chory powinien zostać skonsultowany przez onkologa.

Jeśli zaistniały - również powinien być skonsultowany.
Stosowną wiedzę o chorym i jego stanie powinien posiadać i chirurg i onkolog - i powinni oni współpracować, a nie mijać się jak dwa tramwaje.

tati napisał/a:
Nie wiemy (...) czy chce mieć chemioterapię

A czy chory został w ogóle poinformowany o tym, że ma być ona rozważana?..
Co może zyskać (a co stracić) poprzez zgodę na takie leczenie?
I kiedy powinno być ono wdrożone by mogło być skuteczne?..
O tym wszystkim powinien porozmawiać z chorym i udzielić mu niezbędnych informacji lekarz onkolog.
Mam wrażenie, że zapomniano wspomnieć choremu i/lub jego rodzinie, że na taką konsultację powinien się w ogóle zapisać... Jedyny termin wizyty kontrolnej, o którym wspomina larysa to.. 7 maja (przychodnia przyszpitalna, wizyta u chirurga).

larysa, chorzy z takim stopniem zaawansowania raka płuca jak Twój tata mają ok. 30% szans na przeżycie kolejnych 5 lat. U Twojego taty jednak występują dodatkowe niekorzystne czynniki rokownicze: niskie zróżnicowanie komórek nowotworu - oznaczono jako 'G3' - to najwyższa złośliwość histologiczna (w skali G1-G3) raka płuca, to duża skłonność do tworzenia mikroprzerzutów i rozsiewu do narządów odległych. Ryzyko to jest spore jeszcze z innego względu: w materiale badanym przez patomorfologa stwierdzono zatory z komórek nowotworowych w naczyniach krwionośnych i limfatycznych guza (cecha 'L1' i 'V1') - obrazowo można to ująć np. tak, że komórki raka dostały się do krwioobiegu.
Sens chemioterapii jest taki, że między innymi ma ona zdolność do niszczenia mikroprzerzutów. Nie zawsze się to udaje, ale - jeśli tata ma teraz 30% szans na wyleczenie - dodatkowe 10 czy kilkanaście procent to nie mało, prawda?...

Nie wiadomo czy będzie można podjąć chemioterapię. Nie wiadomo czy tata ostatecznie się na nią zdecyduje. Jednak aby zakwalifikować tatę (lub zdyskwalifikować) od leczenia chemicznego ze względów zdrowotnych - musi mieć komplet wiedzy na temat jego zdrowia prowadzący lekarz onkolog.
A aby tata mógł podjąć decyzję o leczeniu (lub nie leczeniu) chemioterapią - powinien wiedzieć czemu ona służy, co może dzięki niej zyskać i jakim kosztem. Bez tej wiedzy nie powinien podejmować decyzji.
Stawką jest zdrowie i życie taty.
Warto spróbować podrążyć temat, prawda?...

larysa, dedykuję Ci (wklejając go tu) poniższy krótki artykuł - jest co prawda z 2006 roku (od wtedy bowiem zaleca się oficjalnie uzupełniające leczenie chemiczne), ale jego treść jest w pełni aktualna.


  Temat: prośba o odczytanie wyniku histopatologicznego
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 8938

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2010-04-10, 11:46   Temat: prośba o odczytanie wyniku histopatologicznego
billyb napisał/a:
Nie uważasz, że powinni zaaplikować mu chemię PLUS naświetlania śródpiersia?

Jeśli operacja była makroskopowo i mikroskopowo radykalna (tu: tak), zachowane zostały odpowiednie marginesy tkanki zdrowej (tu: tak) - to według aktualnej wiedzy medycznej właściwym leczeniem uzupełniającym jest jedynie chemioterapia.
Naświetlania nie wydłużyłyby ani czasu do ewentualnego nawrotu, ani całkowitego czasu przeżycia (w przeciwieństwie do chemioterapii, która zmniejsza ryzyko nawrotu oraz wydłuża czas przeżycia - dane oparte o duże badanie z randomizacją).
  Temat: prośba o odczytanie wyniku histopatologicznego
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 8938

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2010-04-10, 02:54   Temat: prośba o odczytanie wyniku histopatologicznego
Witaj larysa,
obawiam się, że zaszło tu jakieś nieporozumienie lub niedopatrzenie.

Obecnie standardem w leczeniu onkologicznym (zalecenia i wytyczne Polskiej Unii Onkologii) jest w stopniu II i III zaawansowania raka płuca pooperacyjna chemioterapia.
Powinna się ona rozpocząć pomiędzy 4 a 6 tygodniem po zabiegu chirurgicznym (najpóźniej 6 tygodni po operacji).
Nieporozumienie zdaje się wynikać z faktu, że tata nie jest pod kontrolą onkologa - chyba, że się mylę?
Kontrola chirurgiczna to jedna sprawa, zaś przygotowanie do kontynuacji leczenia onkologicznego - to rzecz osobna; sprawy powinny biec dwutorowo.
Jeśli tata czuje się źle, to być może powinien być przygotowany do rozpoczęcia leczenia uzupełniającego - np. jeśli istnieje taka potrzeba- przejść antybiotykoterapię.
Chemioterapia pooperacyjna zwiększa szansę na wyleczenie o kilkanaście procent - jednak wyniki randomizowanych badań klinicznych nie pozostawiają wątpliwości - powtórzę: leczenie chemiczne musi być włączone najpóźniej 6 tygodni po operacji.
Proponuję jak najszybszą konsultację u onkologa.
pozdrawiam ciepło.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group