1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22
2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.
|
|
Autor |
Wiadomość |
Temat: DRP z bezobjawowym przerzutem do mózgu - jakie leczenie |
DumSpiro-Spero
Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 23368
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2010-06-07, 01:16 Temat: DRP z bezobjawowym przerzutem do mózgu - jakie leczenie |
madzieniam,
bardzo trudno radzić w tej sytuacji..
Z punktu widzenia medycyny akademickiej, jako nauki i postępowania opartego na dowodach - powinno się postawić na konwencjonalne leczenie onkologiczne.
Trzeba mieć jednakże tę świadomość, że i w/w postępowanie to w takim wypadku nic innego jak walka o czas - i to również bez żadnej gwarancji na to, że będzie to walka efektywna.
Z drugiej zaś strony - poprzestanie na postępowaniu, którego skuteczności dotąd nie udowodniono stanowi prawdopodobnie jeszcze większe ryzyko. Analizując Waszą sytuację można również dojść do wniosku, że podczas terapii niekonwencjonalnej doszło do progresji (co tym bardziej budzi wątpliwości co do tego czy jest szansa, by terapia ta okazała się efektywna).
Jedno wydaje się oczywiste - skoro pojawiły się objawy kliniczne ze strony OUN, to nie ma czasu na zwlekanie z diagnostyką. Bóle głowy, duszność - mogą być związane z narastającym obrzękiem mózgu (będącym wynikiem progresji zmiany/zmian przerzutowych). Biorąc pod uwagę dynamikę przebiegu DRP (szczególnie nie leczonego systemowo) - trzeba się liczyć z możliwością wystąpienia burzliwego dość narastania objawów. W tej sytuacji oczekiwanie co najmniej 3 tygodni na wdrożenie leczenia nie jest dobrym rozwiązaniem. Należałoby pilnie wykonać TK głowy (i równie pilnie je ocenić) by zobaczyć co się dzieje - jest bardzo prawdopodobne, że trzeba np. już włączyć kortykosteroidy (p/obrzękowo).
Gdyby pojawiły się silne bóle głowy, nad którymi trudno byłoby zapanować (bądź inne, nowe objawy neurologiczne) powinniście zgłosić się po pomoc na SOR (szpitalny oddział ratunkowy) - gdzie tatę zbada neurolog (oraz prawdopodobnie w razie potrzeby zleci wykonanie i opis TK na miejscu, w trybie pilnym) i udzieli mu niezbędnej pomocy (podając leki działające p/obrzękowo).
Na podstawie wyniku TK głowy onkolog powinien rozważyć czy właściwsze będzie włączenie chemioterapii II rzutu (w Waszej sytuacji faktycznie chyba powtórnie schemat PE) czy też powtórzyć naświetlania OUN.
pozdrawiam ciepło. |
|
|