1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 2
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: DRP Co będzie dalej??
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 19
Wyświetleń: 12067

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2010-06-14, 06:37   Temat: DRP Co będzie dalej??
gutek,
obawiam się, że obecnie brak jakichś badań klinicznych, w których mógłbyś wziąć udział, ale może sam zechcesz jeszcze przejrzeć:
  1. Clinical Trials | SCLC | Poland
  2. small cell lung cancer | Open Studies | Poland

gutek napisał/a:
80% regresja dotyczyła głównie zmian w płucach ale również ogromny postęp nastąpił w okolicy okołoaortalnej gdzie były powiększone pakiety węzłów nawet do 8cm.
Tak jest.
Ogólnie całość składa się na remisję częściową. Nie u wszystkich pacjentów z postacią ED (extensive disease - czyli rozległą) DRP można na to liczyć. W zasadzie u około połowy z nich nie dochodzi do remisji pod wpływem leczenia chemioterapią. Może takiej sytuacji obawiali się ci, którzy prognozowali 3-miesięczne przeżycie.
Jednak odpowiedź na leczenie jest, a to nieco rokowanie zmienia.

gutek napisał/a:
PCI nikt mi nie proponował ale po 6 CT jeszcze nie rozmawiałem z onkologami ( mam 2 wizyty umówione na 10 i 24 czerwca u 2 różnych onkologów).
Nie jestem do końca przekonana czy przy tej wielkości przetrwałych zmianach w wątrobie zostaniesz zakwalifikowany do PCI, ale być może -ze względu na młody wiek- tak.

gutek napisał/a:
Raz wcześniej miałem okazję rozmawiać z onkologiem , który mówił że na PCI kierują radiolodzy lecz zdarza się,że tak młodych osób jak ja tam nie wysyłają (ponoć względy mentalne?).

:?ale?: Młodym nie warto ratować bądź przedłużać życia? :--: 8-)
Leczenie znoszą lepiej niż osoby starsze, a sam przebieg choroby podstawowej (tu: DRP) jest w obydwu grupach wiekowych tak samo agresywny.
Jedyne ograniczenie (i to też względne) co do ewentualnego odstąpienia od standardowej terapii DRP ze względu na wiek, to przekroczenie przez chorego wieku 70 lat.

gutek napisał/a:
po 3 CT zastanawiano się nad ablacją termiczną wątroby ( stwierdziło to dwóch niezależnych lekarzy jednak mówili o tym po zakończeniu 6 cykli)
W opisie TK nie ma mowy o obecnej ilości zmian w wątrobie? Bo to czynnik najistotniejszy.

gutek napisał/a:
Dodatkowo czego nie uchwycił CT ( bo nie obejmował chyba tego rejonu) nadal mam wyczuwalne węzełki obojczykowe
Zgadza się, nie obejmował.

gutek napisał/a:
moją wątrobę oglądał na USG pewien specjalista zajmujący się głównie wątrobami. On stwierdził że mu mocno to nie wygląda na zmianę nowotworową ( może zmiana martwicza?)
Nie wygląda na to. Po pierwsze to liczne zmiany, a nie jedna zmiana, po wtóre - uległy remisji pod wpływem chemioterapii. Wskazuje to na ich nowotworowy charakter.

gutek napisał/a:
mam wrażenie że nowotwór się wyciszył ,bądź nie ma aktywnych komórek nowotworowych

To naturalne, że nastąpiła odczuwalna zmiana w samopoczuciu - zmiany bardzo się zmniejszyły. Niestety te, które pozostały nie składają się z nieaktywnych komórek nowotworowych - na tym polega francowata natura nowotworu złośliwego: jedyna szansa na to by liczyć na brak aktywności z jego strony, to całkowite zniszczenie/usunięcie zmian. Przetrwałe po leczeniu guzy zawsze zawierają żywe komórki nowotworowe.

Zdarza się jednak, że częściowa remisja przez jakiś czas się utrzymuje i w tym okresie zmiany są stabilne. Do ponownej progresji dochodzi w różnym czasie, głównie zależy to od typu nowotworu. W DRP (postaci ED, z częściową odpowiedzią na chemioterapię I linii) taka stabilizacja rzadko ma miejsce niestety, ale spotkałam się już z taką sytuacją.
To, jak szybko dojdzie do progresji będzie miało w każdym razie wpływ na dalsze rokowanie.

Tymczasem jesteś już po pierwszej konsultacji; czy zaproponowano Ci obecnie kontynuację leczenia, czy też zalecono przerwę i ponowne podjęcie chemioterapii w razie progresji? czy podjęto decyzję o skierowaniu Cię na PCI?
pozdrawiam ciepło.
  Temat: DRP Co będzie dalej??
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 19
Wyświetleń: 12067

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2010-06-07, 02:46   Temat: DRP Co będzie dalej??
Witaj gutek.

gutek napisał/a:
Po 3 chemii nastąpiła 80% regresja zmian. Natomiast po 6 chemioterapii TC wykazało to co pokazuje w opisie.

Czy dobrze zgaduję, że 80% remisja dotyczyła zmian w płucach? A jaki wymiar miały przed rozpoczęciem leczenia chemioterapią zmiany w jamie brzusznej (np. maksymalny wymiar zmiany w wątrobie i zmiany w okolicach esicy) ?
Czy węzły pachowe przed podjęciem leczenia również miały większe wymiary niż obecnie?

Pytania moje wynikają z tego, że tylko na podstawie porównania wymiarów wszystkich zmian można ostatecznie określić stopień odpowiedzi na leczenie (co z kolei może mieć wpływ na dalsze postępowanie).

Czy lekarz prowadzący zaproponował Ci PCI (tj. elektywne naświetlanie ośrodkowego układu nerwowego)?

Co do różnicowania przyczyn powiększenia węzłów chłonnych (czy są powiększone przerzutowo czy jedynie odczynowo) - pisałam o tym na forum -> tutaj <-

Co do aktualnie prowadzonych badań klinicznych wśród chorych na DRP - rozejrzymy się.

pozdrawiam ciepło.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group