1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znaleziono 1 wynik
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Nowotwór trzonu macicy
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 21
Wyświetleń: 15271

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2011-03-25, 22:02   Temat: Nowotwór trzonu macicy
hania napisał/a:
pani doktor wczoraj zaleciła mi wizytę u neurochirurga. powiedziała: operacja.

Pojedynczy izolowany przerzut do kręgosłupa w sytuacji gdy ognisko pierwotne jest pod kontrolą (opanowany proces rozrostowy) można próbować operować. O tym czy zmiana jest operacyjna decyduje faktycznie neurochirurg, przy czym najcenniejszym badaniem obrazowym będącym podstawą do kwalifikacji do zabiegu (lub dyskwalifikacji) jest właśnie MRI.

hania napisał/a:
przerzut z pewnością nie jest od trzonu tylko jak już to od innego współistniejącego nowotworu, którego trzeba odnaleźć, najprawdopodobniej od piersi

Ooo, a czemuż to? W wywiadzie mamy niskozróżnicowanego raka trzonu macicy a nie raka piersi - taki wywód jest zatem co najmniej intrygujący.

hania napisał/a:
z wypowiedzi lekarzy wywnioskowałam, iż bezpośrednio do kości z pominięciem innych organów rak trzonu nie daje przerzutów?????????

Ależ daje. I to dość często.

hania napisał/a:
czy to potwierdza, ze po takim czasie od operacji mogło dojść do odległego przerzutu?

Zagrożenie rozsiewem w przypadku raka endometrium istnieje w ciągu 5 lat od przeprowadzenia leczenia radykalnego.
Tu mamy 3 lata. Oczywiście więc, że tak - może być to rozsiew raka trzonu macicy leczonego radykalnie w 2008 roku.

hania napisał/a:
z tego co wyczytałam przy przerzutach do kości zazwyczaj jest wysoka fosfataza alkaliczna. wyniki fosfatazy u mojej mamy były w normie.

Przy masywnym rozsiewie - tak. Tu mamy pojedynczy przerzut - poziom ALP może być w normie.

hania napisał/a:
aż się wierzyć nie chce aby po takim czasie i tak małym stopniu zaawansowania doszło do przerzutów.

Kwestię czasu już wyjaśniłam wyżej. Co do prawdopodobieństwa rozsiewu - tu 'zawinił' niestety nie stopień zaawansowania a inny, niezależny czynnik rokowniczy: stopień złośliwości. Niskozróżnicowane raki endometrium przebiegają agresywnie i rokują inaczej niż wysoko i średniozróżnicowane. Cechują się one sporą skłonnością do rozsiewu, który jest możliwy również w sytuacji gdy pierwotnie rozpoznano chorobę w stopniu niezaawansowanym.

Jeśli są wątpliwości co do źródła rozsiewu - winno się skierować na badanie PET.
Konsultacja u neurochirurga nie zaszkodzi - jednak nie ma pewności, czy zmiana będzie operacyjna (do neurochirurga należy zabrać ze sobą nie tyle opis MRI, co - koniecznie - płytkę z nagranym badaniem).

Osobiście skłaniałabym się do scenariusza rozsiewu, którego źródłem jest leczony 3 lata temu rak trzonu macicy. Jeśli cokolwiek wskazuje na inną wersję zdarzeń to warto zapytać - co to takiego? Lub skonsultować sytuację alternatywnie u innego lekarza onkologa, do czego macie prawo.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group