1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znaleziono 1 wynik
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: bardzo prosze o przetłumaczenie wyniku dot. guzka tarczycy
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 8227

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2009-04-28, 20:42   Temat: bardzo prosze o przetłumaczenie wyniku dot. guzka tarczycy
Rozpoznanie to minimalnie inwazyjny rak pęcherzykowy tarczycy.

Standard postępowania:
Cytat:
W leczeniu operacyjnym raka tarczycy wskazane jest całkowite pozatorebkowe wycięcie tarczycy. Od tej zasady mogą istnieć wyjątki, do których zaliczamy przypadki jednoogniskowego raka brodawkowatego o średnicy poniżej 1 cm, lub minimalnie inwazyjnego (minimaly invasive - określenie histopatologa) raka pęcherzykowego o średnicy poniżej 1cm. O przypadkach tych warto wspomnieć, ponieważ w praktyce zdarzają się one wówczas, gdy usunięto tarczycę lub jej płat, a w pooperacyjnym rozpoznaniu stwierdzono utkanie nowotworu złośliwego.

Patolog z punkcji cienkoigłowej może rozpoznać raka brodawkowatego, raka anaplastycznego, lub raka rdzeniastego. Rozpoznanie raka pęcherzykowego jest możliwe dopiero po badaniu całej usuniętej zmiany. Dlatego, w przypadku rozpoznania cytologicznego "guz pęcherzykowy" jednoznaczne jest podejrzenie raka pęcherzykowego i minimalnym zakresem operacji w takim przypadku jest całkowite pozatorebkowe wycięcie płata tarczycy wraz z cieśnią. Przy rozpoznaniu w preparacie operacyjnym inwazyjnego raka, konieczne jest wykonanie reoperacji - usunięcie pozostałego miąższu tarczycy. Operacja taka może być wykonana w ciągu dwóch tygodni po operacji, lub dopiero w conajmniej trzy miesiące po pierwszej operacji. Taka zasada została ustalona na podstawie wieloletnich doświadcze?, z których wynika, że próba operacji w okresie przekraczającym dwa tygodnie, a krótszym niż trzy miesiące wiąże się nie tylko z większym ryzykiem powikła? - uszkodzenia nerwów krtaniowych, ale również utrudnione jest znacznie identyfikacja tkanek. Propagowana jest dążenie do przeprowadzania powtórnych operacji przy zastosowaniu sondy umożliwiającej kontrolę doszczętności operacji. Polega to na podaniu w przeddzień operacji śladowej dawki izotopu J131 i śródoperacyjnej kontroli, czy po usunięciu pozostawionych kikutów tarczycy, nie pozostały obszar emitujący promieniowanie - jodochwytny.

Podczas pierwotnej operacji raka tarczycy, należy usunąć wraz z tarczycą węzły chłonne centralne szyi (przedtchawicze, przedkrtaniowe i okołotchawicze) przy stwierdzonych przerzutach do węzłów chłonnych szyi, konieczne jest wykonanie doszczętnego zmodyfikowanego usunięcia węzłów chłonnych szyi.

Bardziej rozległe zabiegi usuwania węzłów chłonnych wskazane jest przy ich zajęciu przerzutami.
źródło TUTAJ
Czeka Was więc reoperacja. Albo natychmiast, albo po 3 m-cach. Trzeba będzie również określić jodochwytność tkanki - jednak dobrze zróżnicowane raki tarczycy (brodawkowaty i pęcherzykowy) to zazwyczaj raki jodochwytne (to b.dobrze).
Oznacza to, że w przyszłości można będzie przeprowadzić leczenie jodem radioaktywnym, który ma tę właściwość, że może wyleczyć (radykalnie, a więc zupełnie) przerzuty odległe (co w innych typach nowotworów jest b.rzadko spotykane).

Ważne jest również, że:
Cytat:
Zgodnie z rekomendacjami komitetu Rak Tarczycy 2000, każdy przypadek podejrzenia raka tarczycy i każdy przypadek raka tarczycy po leczeniu operacyjnym, powinien być konsultowany przez onkologa.
(a nie endokrynologa)

oraz:
Cytat:
Chorzy leczeni z powodu raka tarczycy powinni pozostawać pod stałą kontrolą ośrodków specjalistycznych, wymagają bowiem okresowych kontroli w poszukiwaniu ognisk jodochwytnych i stałego podawania leków - dawek hormonu tarczycy blokujących wydzielanie stymulującej tarczycę TSH.


To tyle z danych ogólnie obowiązujących jako standard postępowania.
pozdrawiam serdecznie.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group