Autor |
Wiadomość |
Temat: Rak nosogardła z przerzutami i wznową |
DumSpiro-Spero
Odpowiedzi: 174
Wyświetleń: 119488
|
Dział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi Wysłany: 2017-03-23, 18:42 Temat: Rak nosogardła z przerzutami i wznową |
Gazda napisał/a: | właśnie wynik PET odebrałem... |
Ktoś tu buduje napięcie... |
Temat: Rak nosogardła z przerzutami i wznową |
DumSpiro-Spero
Odpowiedzi: 174
Wyświetleń: 119488
|
Dział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi Wysłany: 2015-04-10, 11:52 Temat: Rak nosogardła z przerzutami i wznową |
Gratuluję wyniku.
Wertując literaturę (dość skromną i głównie angielskojęzyczną) pragnę wspomnieć, iż w tym przypadku szanse na wyleczenie wzrosły z kilku na kilkadziesiąt.
Los tu sprzyja. Oby tak pozostało.
I oby Gliwice mogły napisać o Tobie pracę naukową... Jak w sytuacji źle rokującej... uratowały Ci życie.
Wszystkiego dobrego |
Temat: Rak nosogardła z przerzutami i wznową |
DumSpiro-Spero
Odpowiedzi: 174
Wyświetleń: 119488
|
Dział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi Wysłany: 2013-06-11, 16:42 Temat: Rak nosogardła z przerzutami i wznową |
Otrzymałam polecenie dokonania tu następującego zapisu :
Gazda właśnie zaszczycił Śląsk swoją obecnością i może przyjmować wyrazy hołdu. Adres: 8 piętro, sekcja A, cela pojedyncza (z balkonem) nr 129.
Hołd można składać od dziś do piątku...
Swoją drogą to z tego co wiem już jutro jedna z naszych ślicznych Forumowiczek dostarczy panu i władcy jego ukochane pierogi z kapustą. Zajmują trzecie miejsce w życiu Gazdy (w katalogu "Ulubione").
Po chwili namysłu (zapewne z marsem na czole) wyliczył mi dziś bowiem:
1. s... (no nie wypada w wątku merytorycznym)
2. piwo
3. pierogi z kapustą.
(na ucho mogę dodać, że kolejna jest Chorwacja...)
Wyrazy hołdu w formie internetowej proponuję składać w wątku U Gazdy...
|
Temat: Rak nosogardła z przerzutami i wznową |
DumSpiro-Spero
Odpowiedzi: 174
Wyświetleń: 119488
|
Dział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi Wysłany: 2013-06-05, 20:22 Temat: Rak nosogardła z przerzutami i wznową |
Dodam, że w planie jest radioterapia radykalna (okolice guza, wnęki i blizny po metastazektomii oraz napromienianie śródpiersia /węzły chłonne/).
Podejrzewam, że pola napromieniania będą wyglądały mniej więcej tak (rysunek jest nieco prymitywny bo w 2D a nie 3D, poza tym w moim skromnym wykonaniu):
Na czerwono zaznaczony jest "nowy" guz - przylega do dystalnego odcinka oskrzela głównego, co uniemożliwia radioterapię stereotaktyczną, jak i metastazektomię.
Na zielono guzki, które zostały usunięte chirurgicznie (metastazektomia). Były "oddalone" od drzewa oskrzelowego, położone "z tyłu", przykręgosłupowo.
Rozsiew wciąż ujawnia się w sąsiedztwie wnęki płuca prawego (pozostały obszar tego płuca oraz płuco lewe są jak na razie "czyste" - oby docelowo). W związku z tym bardzo prawdopodobne są w w/w obszarze kolejne mikroogniska raka.
Powyższe, jak i niezbyt korzystna lokalizacja obecnego guzka, jednak przede wszystkim brak na dzień dzisiejszy jakichkolwiek innych zmian - w innych częściach ciała - to fakty, które zadecydowały o RTH radykalnej (w tym elektywnym napromienianiu węzłów chłonnych śródpiersia).
Walka trwa. |
Temat: Rak nosogardła z przerzutami i wznową |
DumSpiro-Spero
Odpowiedzi: 174
Wyświetleń: 119488
|
Dział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi Wysłany: 2013-03-12, 21:35 Temat: Rak nosogardła z przerzutami i wznową |
Naradzamy się (my i lekarze).
Wynik "narady" w czwartek/piątek.
Teraz jedynie wiemy, że ponowna resekcja w takim wypadku nie jest rozważana. Decyzja ma dotyczyć wyboru: napromieniamy teraz (RTH konwencjonalna, uzupełniająca) czy później (RTH stereotaktyczna). |
Temat: Rak nosogardła z przerzutami i wznową |
DumSpiro-Spero
Odpowiedzi: 174
Wyświetleń: 119488
|
Dział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi Wysłany: 2013-02-21, 12:18 Temat: Rak nosogardła z przerzutami i wznową |
Pozdrowienia od Gazdy z OIOM-u pod Giewontem..
[następne komentarze] |
Temat: Rak nosogardła z przerzutami i wznową |
DumSpiro-Spero
Odpowiedzi: 174
Wyświetleń: 119488
|
Dział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi Wysłany: 2013-02-08, 01:31 Temat: Rak nosogardła z przerzutami i wznową |
Gazda napisał/a: | Tym samym awansowałem do superligi leczonych paliatywnie. |
Metastazektomia pojedynczych, izolowanych przerzutów do płuc (przy nieobecności innych, czynnych ognisk nowotworu) pomimo wielkiego ryzyka ponownego nawrotu choroby w dalszym okresie - wciąż ma charakter leczenia radykalnego i odpowiada jego definicji.
Zmartwienie mamy duże, jednak - jak rzekł Mój Ulubiony Profesor - na tę chwilę nic nie jest przesądzone (odnośnie kategoryzacji choroby: uleczalna / nieuleczalna).
To tak w kwestii formalnej, bo z punktu widzenia możliwości terapeutycznych to niezależnie od w/w "kategorii" - wciąż mamy wiele sposobów na pokazanie nieproszonemu gościowi gdzie raki zimują.
Dziś wybór padł na chirurgię. Okazję do wykazania się będzie miała ekipa spod Giewontu . |
Temat: Rak nosogardła z przerzutami i wznową |
DumSpiro-Spero
Odpowiedzi: 174
Wyświetleń: 119488
|
Dział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi Wysłany: 2012-07-04, 02:37 Temat: Rak nosogardła z przerzutami i wznową |
Cytat: | październik 2011 (przed leczeniem)
Wynik PET:
PET:
W badaniu o wysokiej rozdzielczości uwidoczniono obszar patologicznego wychwytu radioznacznika w obrębie masywu szczękowo-sitowego po stronie lewej (SUV max 13.99). W badaniu w/g protokołu standardowego poza w/w zmianą uwidoczniono fizjologiczną dystrybucję radioznacznika w pozostałych segmentach ciała objętych badaniem.
TK:
Odpowiedniki morfologiczne ognisk podwyższonego wychwytu radioznacznika; rozległa masa tkankowa o wymiarach w płaszczyźnie poprzecznej do około 3x3,3 cm wypełniająca tylną część zatoki szczękowej lewej, przyśrodkową tylną część przewodu nosowego po stronie lewej na wysokości małżowiny nosowej górnej i środkowej, wrastająca do sitowia po stronie tylnej lewej, wrastająca do przedniej lewej części zatoki klinowej, rozciągająca się od poziomu dolnego bieguna zatoki szczękowej, wrastająca powierzchownie do dołu skrzydłowo-podniebiennego, wrastająca płytko w obręb środkowego dołu czaszki po stronie lewej, przyśrodkowo oraz płytko do obręb wierzcholka oczodołu lewego od strony dolnej.
Poza tym obraz TK objętych badaniem segmentów ciała bez istotnych onkologicznie odchyleń od normy.
Wnioski:
Pojedyncza lokalizacja nacieku nowotworowego w obrębie masywu szczękowo-sitowego po stronie lewej.
marzec 2012 (3 m-ce po CyberKnife, przed chemioterapią)
Wynik
Badanie PET 18 F-FDG
Badanie PET/TK wykonano około 60 min. po dożylnym podaniu 12,9 mCi 18F-Fluorodeoxyglukozy (FDG) przy użyciu tomografu hybrydowego Philips Gemini GXL i Siemens mCT u pacjenta z glikemią 99 mg/dl. Badaniem objęte zostały segmenty ciała od górnych brzegów oczodołów do połowy ud. Akwizycja o wysokiej rozdzielczości. Wykonano rekonstrukcję w trzech płaszczyznach podstawowych po korekcji atenuacji opartej na badaniu TK. Badanie TK wykonano techniką spiralną przy rekonstrukcji warstw 3mm bez podania kontrastu.
Opis PET:
W badaniu uwidoczniono śladowy wychwyt radioznacznika w obrębie zagęszczenia na pograniczu sitowo szczękowego SULpeak 1,86.
Poza tym uwidoczniono fizjologiczną dystrybucję radioznacznika w pozostałych segmentach ciała objętych badaniem. W porównaniu do badania poprzedniego z dnia 19.10.2011 obserwuje się wyraźne zmniejszenie obszarów patologicznego wychwytu.
Opis TK:
Odpowiedniki morfologiczne ognisk patologicznego wychwytu radioznacznika:
Nieregularny obszar zagęszczenia obejmujący przyśrodkową część lewego dołu skrzydłowo podniebiennego, wrastającego płytko do przewodu nosowego lewego dochodzący do stożka oczodołu o wymiarach w płaszczyźnie poprzecznej do około 2x2,2 cm, w porównaniu z badaniem poprzednim z dnia 19.10.2011 rozległość zagęszczenia znacznie mniejsza.
Poza tym obraz TK objętych badaniem segmentów ciała bez istotnych onkologicznie odchyleń od normy. Cechy rozsianego stłuszczenia wątroby, kamica pęcherzyka żółciowego.
Ocena według kryteriów PERCIST
Wartość progowa PERCIST SULpeak 3,61 (prawy płat wątroby)
Ocena dynamiki według kryteriów PERCIST:
Ilość tygodni od ostatniego leczenia: 13
Zmiana aktywności ogniska targetowego: - 82%
Nowe ogniska nowotworowe: 0
Wnioski:
Naciek ekspansywny okolicy lewego dołu skrzydłowo podniebiennego i lewego przewodu nosowego z niskim poziomem metabolizmu glukozy, bez cech rozsiewu nowotworu. Znaczna, częściowa regresja metaboliczna i częściowa regresja morfologiczna nacieków w porównywalnych badaniach kolejnych.
czerwiec 2012 (po III cyklu chemioterapii)
Wynik badania TK głowy i szyi
Asymetria dołów skrzydłowo podniebiennych, po stronie lewej dół skrzydłowo podniebienny poszerzony, w jego obrębie widoczna jest masa tkankowa o orientacyjnych wymiarach 1,9x1,6 cm, ku górze dochodząca do szczeliny oczodołowej górnej, penetrująca ku tyłowi wzdłuż nerwu szczękowego i ku dołowi wzdłuż nerwu podniebiennego. Masa poszerza również szczelinę skrzydłowo podniebienną. Nie stwierdza się naciekania mięśni skrzydłowatych. Kości ograniczające dół skrzydłowo podniebienny bez cech destrukcji. Zmiana w dole skrzydłowo podniebiennym gęstości około 20j.H., po dożylnym podaniu kontrastu widoczne jest pasmo wzmocnienia kontrastowego mogące odpowiadać naczyniu krwionośnemu.
Światło trzech pięter gardła symetryczne, ściany równe, bez ognisk patologicznego wzmocnienia kontrastowego. Węzły chłonne widoczne na szyi niepowiększone, onkologicznie niepodejrzane. Zatoka klinowa prawidłowo powietrzna. Odcinkowe pogrubienie śluzówek w obu zatokach szczękowych jak w przypadku przewlekłych zmian zapalnych. W badaniu MR zmiana miała znacznie większe wymiary, widoczna była ponadto bezpowietrzność zatoki klinowej po stronie lewej, masa wrastała w obręb jamy nosowej.
Wnioski:
Patologiczna masa w dole skrzydłowo podniebiennym lewym, regresja częściowa. Poza tym obraz struktur głowy i szyi bez istotnych odchyleń od normy.
|
W porównaniu do PET-CT z marca zmiana również się zmniejszyła. Nie tylko chodzi o wymiary, ale i o fakt, że obecnie nie wrasta już do jamy nosowej.
Wciąż jednak nie wiemy z czym mamy do czynienia:
czy z żywym guzem nowotworowym czy też z martwicą, stanowiącą "nieczynną" pozostałość guza po leczeniu CyberKnife.
Nieczęsto się tak dzieje, ale się to zdarza po radioterapii.
Zmiana nie wzmacnia się kontrastowo i - jak na chemiowrażliwego raka nosogardła - dość opornie zmniejsza się po chemioterapii; to może sugerować martwicę (powoli wydalającą się). Niestety to tylko gdybanie; sądzę, że dowiemy się jak jest po planowanym za jakiś czas badaniu PET, bo będzie można ponownie ocenić zmianę metabolicznie (powinna być dalsza regresja metaboliczna w porównaniu do poprzedniego PET).
Kolejne PET powinno być wg mnie co najmniej 2 miesiące po ostatniej chemioterapii bo inaczej wynik nie będzie miarodajny.
Zastanawia mnie, że przed leczeniem zmiana jedynie powierzchownie wpełzała do dołu skrzydłowo-podniebiennego, podczas, gdy w badaniach kontrolnych masa tkankowa koncentruje się głównie w jego obrębie. Ale może to być też wynikiem progresji w listopadzie ub. roku (czyli w okresie pomiędzy PET a rozpoczęciem radioterapii).
Musimy więc chyba pogodzić się z tym, że ponownie mamy zagadkę |
Temat: Rak nosogardła z przerzutami i wznową |
DumSpiro-Spero
Odpowiedzi: 174
Wyświetleń: 119488
|
Dział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi Wysłany: 2012-04-04, 20:54 Temat: Rak nosogardła z przerzutami i wznową |
Tarnowianka napisał/a: | po co ta chemia, skoro ogniska nowotworowe 0? |
Jako leczenie uzupełniające, zmniejszające ryzyko kolejnego nawrotu. |
Temat: Rak nosogardła z przerzutami i wznową |
DumSpiro-Spero
Odpowiedzi: 174
Wyświetleń: 119488
|
Dział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi Wysłany: 2011-11-06, 09:40 Temat: Rak nosogardła z przerzutami i wznową |
Cytat: | Radioterapia standardowa – stosuje się ją gdy w bliskim sąsiedztwie nie ma zdrowych narządów, tzw. narządów krytycznych – charakteryzujących się małą dawką tolerowaną. Polega ona na użyciu jednej lub większej liczby wiązek promieniowania o regularnym przekroju w kształcie prostych figur geometrycznych (przekrój okrągły lub prostokątny).
(...)
Radioterapia stereotaktyczna – część ciała pacjenta, której leczenie dotyczy, musi być unieruchamiana precyzyjnie i za każdym razem znajdować się w identycznym ułożeniu. To najbardziej złożona metoda – wykorzystuje ostro cięte wiązki promieniowania o różnym kącie ustawienia w różnych płaszczyznach. Metodę tę wykorzystuje się przykładowo w leczeniu małych guzów mózgu – narząd krytyczny, którym jest mózg, otacza guz i dlatego konieczna jest taka koncentracja promieniowania aby mózg otrzymał możliwie najmniejszą dawkę. | źródło:
Radioterapia – zagadnienia ogólne, rodzaje i techniki radioterapii
Lek. Anna Waszczuk-Gajda
poradnikmedyczny.pl
W tym wypadku zostanie zastosowane urządzenie CyberKnife. |
Temat: Rak nosogardła z przerzutami i wznową |
DumSpiro-Spero
Odpowiedzi: 174
Wyświetleń: 119488
|
Dział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi Wysłany: 2011-09-11, 22:26 Temat: Rak nosogardła z przerzutami i wznową |
To może ja sobie pozwolę napisać...
Pobrany operacyjnie wycinek nie potwierdził wznowy, a naciek zapalny.
Zalecono obserwację.
Zmieniliśmy zatem ośrodek leczący i w tym tygodniu będzie miało miejsce badanie laryngologiczne, a następnie PET.
Dopiero po tych 2 badaniach będzie można powiedzieć coś więcej; oczywiście aż chce się spekulować, ale nie ma to większego sensu.
Nie obserwujemy, a działamy. Tyle z pola walki - przynajmniej ode mnie |
|