1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 2
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: zmiany w plucach mojej Mamy
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 76
Wyświetleń: 25597

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-09-11, 09:41   Temat: zmiany w plucach mojej Mamy
W tym wypadku stopień złośliwości histologicznej raczej się nie zmieni. Mamy tam komórki niskozróżnicowane (utkanie drobnobrodawkowate, nie ma znaczenia jaki to % guza), ponadto niestety sam komponent brodawkowaty nie jest dobrą informacją - gruczolakoraki o budowie brodawkowatej przebiegają dość agresywnie.

Mamy więc niekorzystny typ histologiczny, ale stosunkowo niski stopień zaawansowania nowotworu, a to ostatnie jest najważniejszym czynnikiem rokowniczym.
  Temat: zmiany w plucach mojej Mamy
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 76
Wyświetleń: 25597

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-09-10, 12:05   Temat: zmiany w plucach mojej Mamy
nasturcja napisał/a:
Bardzo niepokoją mnie zatory w naczyniach limfatycznych guza i opłucnej , zastanawiam się czy nie powinno być leczenia uzupełniającego

Chemioterapia uzupełniająca w I st. zaawansowania klinicznego (a zatem i w IA i w IB) nie wydłuża czasu całkowitego przeżycia u chorych po radykalnej mikroskopowo resekcji, niezależnie od cechy "L" i "V".
Metaanaliza badań klinicznych wskazuje ponadto, że w niektórych przypadkach może nawet ten czas przeżycia skrócić.
Sytuacja zmienia się dopiero dla II st. zaawansowania.

Dlatego też okrojono "starą" klasyfikację TNM o cechę "L" i "V" uznając, że nie są to czynniki mające duże znaczenie rokownicze.
Wasz przykład:
"Stara" klasyfikacja TNM: T2N0M0 R0L1V0
gdzie "R" oznacza radykalność lub nieradykalność resekcji (tu R0 - resekcja mikroskopowo radykalna)
gdzie "V" oznacza obecność lub nieobecność zatorów z komórek nowotworowych w naczyniach krwionośnych guza (tu V0 - nie stwierdzono),
gdzie "L" oznacza obecność lub nieobecność zatorów z komórek nowotworowych w naczyniach limfatycznych guza (tu: L1 - stwierdzono).

Nowa klasyfikacja TNM: T20N0M0    (już bez cechy "V" i "L").

Niektórzy badacze uważają jednak, że oznaczenie cechy "L" jest przydatne ze względu na sposób monitorowania chorego po operacji, bowiem u chorych z cechą "L1" istnieje zwiększone ryzyko nawrotu węzłowego. W tej sytuacji zaleca się "staranne monitorowanie takich chorych" co w praktyce przekłada się na to, że powinno się wykonywać co 3 miesiące TK a nie tylko RTG (w zaleceniach postępowania diagnostyczno-terapeutycznego mamy jedynie określenie "co 3 miesiące badanie obrazowe" - jest to w związku z tym do decyzji onkologa prowadzącego: czy zaleci TK czy jedynie RTG).

nasturcja napisał/a:
Czy nie zachodzi potrzeba terapii uzupełniającej w tym przypadku?

W związku z tym co napisałam wyżej - nie.
Mama jest leczona prawidłowo. Pozostaje zadbać o staranny monitoring. :)
pozdrawiam ciepło.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group