1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 2
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Pielęgnacja jamy ustnej w czasie i po radioterapii w rejonie
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 72088

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2010-05-06, 03:23   Temat: Pielęgnacja jamy ustnej w czasie i po radioterapii w rejonie
I jeszcze w tym Dziale trafiłam na takie "perełki" (najwyżej mnie zjecie za powyrywane z kontekstu cytaty 8-) )


BEZCENNE DOŚWIADCZENIA:

mamanel napisał/a:
U mnie był zakres od kąta oka do połowy szyi - tylko, że to dotyczy również tyłu głowy.
Czas powrotu do naturalnego wyglądu - już po 1,5 miesiącach nie było w prawie w ogóle zaczerwienień. Używałam Bepantenu w maści i w kremie, u mnie się super sprawdziły. Jogi poleca krem Radiosun - ponoć rewelacja. U mnie pozostała lekka asymetria twarzy - jeden policzek wydaje się trochę większy niż drugi i niewielkie brązowe przebarwienie w miejscu blizny po operacji.
Zęby - ja polecam szczoteczkę Curaprox - super miękką - koszt ok 8-10 zł. Pasta do zębów - łagodna - np. Meridol lub Biotene, tylko nie pasty mocne ani miętowe. (...)
Skórę należy chronić przed moczeniem, bo zaczerwienienia będą większe. Ja używałam raz na parę dni PHARMACERIS D DUOAKTYWNY ŻEL MICELARNY, ale chyba jest też lotion Bephanten do higieny naświetlanej skóry.
Tak naprawdę skóra to nie taki problem jak ból i stany zapalne w jamie ustnej.


zoi napisał/a:
Mnie na oparzenia i rany zewnętrzne najbardziej pomagała maść ochronna z witaminą A, jest tania i rewelacyjna (zamówiłam sobie z Polski, bo tu nie ma). W ogóle jest też dobra na zmarszczki, bo to czysty retionol :mrgreen: Lekarz polecił mi też taką miksturę: maść Fucicort (z antybiotykiem) + Bepanthol + NovaAquasol A - wymieszane razem w równych proporcjach, a rany przemywać wacikiem solą fizjologiczną zakupioną w aptece, taką do iniekcji.(...)
Mnie sen pomagał najbardziej regenerować siły.


mamanel napisał/a:
Jeśli chodzi o skutki uboczne po 6 tygodniu:
Ogólne i ciągłe zmęczenie i osłabienie.
Brak smaku.
Suchość w jamie ustnej i w gardle ale do przeżycia. Z powodu małej ilości śliny problemem staje się szybkie powstawanie kamienia nazębnego i ryzyko chorób przyzębia, dlatego wkrótce idę na usunięcie kamienia.
Skóra w miejscu naświetlań jest w kolorze od czerwieni do brązu.

Generalnie ustało krwawienie, ból dziąseł i szczypanie. Błona śluzowa zaczęła się goić. Myślę, że przeszłam kryzys w 5 tygodniu a potem nastąpiła wzmożona praca ślinianek po lewej stronie i dzięki temu poprawa.

Osoby, które czekają na naświetlania i są przerażone chciałabym pocieszyć, że nie jest tak źle. Trzeba pamiętać o najważniejszych sprawach żeby przejść przez radioterapię jak najłatwiej. Oto one:
- zadbać o stan jamy ustnej przed naświetlaniami (wyleczyć zęby, zadbać o dziąsła - ja używałam przez kilka tygodni pasty i płynu Meridol, wymieniłam też plomby amalgamatowe na białe), kupić super miękką szczoteczkę do zębów,
- absolutnie nie jeść owoców w trakcie naświetlań, zrezygnować z soków i kwaśnych potraw,
-pić dużo wody mineralnej,
- w trakcie naświetlań, gdy pojawiają się problemy z jedzeniem, przejść na dietę typu - przecierane zupy, kaszki mleczne, ryż na mleku, pulpety, klopsy, makaron itd.

I stosować się do poleceń lekarza ;)


mamanel napisał/a:
Ja mam wszędzie (w torebce, w kieszeni kurtki, w domu) tubki Oralbalnce Gel i gumy Biotene. Jak na razie nie znalazłam nic lepszego. Ale wkrótce skończą się moje " zapasy" i trzeba będzie rozejrzeć się za czymś nowym, co jest do kupienia w Polsce.
Jogi, zoi, co do zębów - ja miałam spore kłopoty ze szkliwem teraz jest lepiej. Miałam fluoryzację ze dwa razy u dentysty i sama stosuję Elmex Gel. Lekarka polecała mi też preparat do uzupełnienia wapnia - taki mus na zęby.
Do tego mam pasty Curaprox i płyn do płukania - i naprawdę polecam.
Mam tez płyn do płukania jamy ustnej Biotene, ale używam go tylko w domu jak zasycha w ustach.

[ Dodano: 2010-04-20, 08:43 ]
Sprostowanie :
Curaprox to nazwa szczoteczek do zębów tej samej firmy co płyn i pasty.
Pełna nazwa płynu: Curasept ADS 905, Chlorhexidin 0,05 + Fluor 0,05. Płyn jest do długotrwałego stosowania.


piotruniocz napisał/a:
ja na skórę polecam krem BEPANTEN, to dobry preparat. skóra szybko sie goi. jest rewelacyjny.
jesli chodzi o twardosc skóry to raczej normalne po radioterapii. Mojej mamie dopiero po 4 miesiącach po zakonczeniu naswietlan zaczyna odpuszczac twardość pod brodą.



WAŻNE PRZEMYŚLENIA :) :

zoi napisał/a:
Lekarz, który wcześniej utrzymywał, że wszystko u mnie wróci do normy w ciagu miesiąca, po to tylko, żeby mnie nie załamywać i mobilizowac do dalszej walki, teraz oznajmił mi, że w takich przypadkach jak mój (radio + chemia) powrót do normalności zajmuje rok do półtora roku i żebym się nie martwiła, bo może już w styczniu przejdzie mi chrypka i będę mogła zaśpiewać z radości i może też poczuję wreszcie smak soli, ale do czerwca przyszłego roku z pewnością będę mogła już jeść wszystko, a nawet napić się wina. :shock: Co za wspaniała perspektywa :mrgreen:
Najważniejsze jednak, że pokonałam raka. Lekarz, który wcześniej dawał mi 99 proc. szans na zwycięstwo, choć w statystykach nie wyglądało to tak różowo, teraz daje mi 99 proc. nadziei na to, że nowotwór nigdy już nie powróci. 99, bo w życiu niczego nie można być w stu procentach pewnym ;) Polubiłam tego lekarza za jego poczucie humoru, niepoprawny optymizm, którym zaraża otoczenie oraz ludzki, ciepły i serdeczny stosunek do pacjentów. I wierzę mu, choć z pewną dozą sceptycyzmu i lęku, jaki chyba już do końca moich dni będzie się czaić na dnie mojej duszy.


mamanel napisał/a:
Radioterapia była ciężka z różnych względów (nie tylko dla mnie, ale dla mojej rodziny, córeczki, siostry która codziennie do mnie przyjeżdżała). Ale nie żałuję ani trochę tego wysiłku. To był po prostu etap na drodze do poprawy zdrowia. Co tam włosy, już dawno odrosły ;)
Jakas, WARTO WALCZYĆ.



I... prawdziwie ZŁOTE MYŚLI tego Działu (baa... BRYLANTOWE!) :

jogi45 napisał/a:
MA BYC SKUTECZNIE. wszystko inne przetrzymam. włosy odrosną i skóra wróci do normy. Nie jestem z tych co nie wyjda na ulice z powodu wyglądu. Przeciez mam inne zalety!!!


jogi45 napisał/a:
Jest dobrze, bardzo dobrze - żyję, jestem samodzielna i nic mnie nie boli. Zeby wszystkim udawało się co najmniej tak jak mi to to forum miało by o połowę mniej forumowiczów.
Wszystkim życzę samych wygranych bitew i zwycięstwa w walce z chorobą.


Jogi, _itsme_ :mrgreen:
  Temat: Pielęgnacja jamy ustnej w czasie i po radioterapii w rejonie
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 72088

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2010-05-06, 02:47   Temat: Pielęgnacja jamy ustnej w czasie i po radioterapii w rejonie
Dodaję tu też formularz z cennymi informacjami, który udostępniła nam jogi :




 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group