1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 4
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Guz jajnika
Jolana

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 13363

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-01-17, 10:34   Temat: Guz jajnika
dumspero napisał/a:
(...) Natomiast pobolewa mnie prawy jajnik. Nie sa to silne bole ale odczuwam z tego powodu dyskomfort. Moze mi ktos hipotetycznie powiedziec co to moze znaczyc ze niby guz jest na lewym jajniku a mnie boli prawy?

Hipotetycznie - może to być ból promieniujący. Ból taki medycy nazywają - bólem z przeniesienia. Pochodzi z chorego narządu ale odczuwany jest w miejscach innych niż ten narząd czy jego umiejscowienie. Przykładem może być ból spowodowany stanem zapalnym wyrostka robaczkowego, który często lokalizuje się po przeciwnej stronie lub w okolicy prawego podżebrza.
Analogicznie bywa z chorobami pęcherzyka żółciowego, ból odzywa się w znacznej odległości od okolicy pęcherzyka żółciowego.
  Temat: Guz jajnika
Jolana

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 13363

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2012-12-16, 19:09   Temat: Guz jajnika
Cytat:
czy to normalne ze po tylu latach pojawil sie dermoid na drugim jajniku?

Tak, mogą się pojawić po kilku latach też.. Niestety istnieje zwiększone ryzyko ponownego pojawienia się tej torbieli u na tym samym jajniku lub po przeciwnej stronie - jak jest w Twoim przypadku..

Są też opinie o rodzinnym występowaniu tego nowotworu zarodkowego.
Jak dotąd nie odkryto skutecznej metody zapobiegania ich nawrotom... Ba, zdarza się niekiedy tak, torbiel Dermoid występuje jednocześnie na obu jajnikach ( na szczęście niezmiernie rzadko ). Dobrą wiadomością dumspero, jest to, że 98 procent tych nowotworów są łagodne.
  Temat: Guz jajnika
Jolana

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 13363

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2012-12-16, 16:37   Temat: Guz jajnika
Trudno powiedzieć, jednak jak podają źródła koło 1-2% tych torbieli może ulec złośliwej transformacji, przekształcić się w nowotwór złośliwy....
  Temat: Guz jajnika
Jolana

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 13363

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2012-12-16, 15:56   Temat: Re: guz jajnika
dumspero napisał/a:
Witam
7 lat temu mialam wykonana laparoskopie z powodu duzej torbieli na lewym jajniku i cysty dermoidalnej na prawym jajniku. Zmiany te byly wielkosci , banalnie mowiac ogromnej pomaranczy.
Tak dla jasności sprawy ;) - cysta dermoidalna - to też torbiel tylko o charakterze nowotworowym (skórzasta), inaczej nazywana potworniakiem. Stanowi on jakby mieszaninę rozmaitych tkanek. Przede wszystkim przyjmuje formę torbieli skórzastej (dermoidalnej). Guz łagodny.

Cytat:
2 miesce temu po wykonaniu usg dopochwowo lekarz stwierdzil , tym razem tylko na lewym jajniku torbiel wielkosci 4x3 i guz 5x4.5. guz okreslil jako prawdopodobnie teratoma tylko ze tym razem wlasnie na prawym jajniku.

Torbiele mają niestety tendencję do nawrotów i często pojawiają się po przeciwnej stronie.

Teratoma czyli potworniak, zwany też torbielą skórzastą, jak napisałam wyżej to guz łagodny.
Torbiele skórzaste przybieraja nawet bardzo duże rozmiary. Ze względu na umiejscowienie i rozmiary uciskają na narządy w jamie brzusznej powodując dolegliwości bólowe, problemy z wypróżnianiem oraz problemy z oddawaniem moczu.


Cytat:
Pare miesiecy temu bolaly mnie jajniki, tak jak pisalam miesiaczka nieregularna, mimo staran ciazy brak od wielu lat, biegunki na przemian z zaparciami, ogolne oslabienie, czasami dretwnienie lewej nogi i wiele innch objawow.

Objawy powyższe mogą się pojawiać nieregularnie...

Cytat:
lekarz dal mi skierowanie do kliniki. zaniepokoil sie. Jak widac po tym co pisze do szpitala nie poszlam. nie pytajcie o powod. Planuje to zrobic w styczniu badz lutym. ostatnimi czasy czuje pobolewania ale juz w prawym jajniku. niewielkie, nieuciazliwe.

Moim zdaniem nie powinnaś odkładać skierowania do szpitala. Torbiele tego typu mogą także wywołać wiele różnych powikłań (np.; pęknąć lub ulec skręceniu).
Druga istotna sprawa - torbiel skórzasta powinna być całkowicie usunięta chirurgicznie i oceniona histopatologicznie.
I zgodnie z zasadami sztuki medycznej ;) im wcześniej chora podda się operacji i im mniejsza jest torbiel, tym mniejszy zasięg samego zabiegu.
Tak naprawdę z czym mamy do czynienia wiadomo będzie dopiero po badaniu histopatologicznym.

Jednak nie martw się na zapas, zgłoś się w miarę szybko do szpitala ...
Jestem pewna, że wszystko będzie w należytym porządku...

:uhm!:
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group