1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22
2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.
|
|
Autor |
Wiadomość |
Temat: NOWOTWOR LEWEGO PLUCA |
Oncotrust
Odpowiedzi: 46
Wyświetleń: 21730
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2011-03-19, 19:21 Temat: NOWOTWOR LEWEGO PLUCA |
liberdade napisał/a: | Otoz znam wyniki scyntygrafii kosci sa negatywne czyli nie wykryto komorek nowotworowych.
Liberdade |
Kochani,
W waszych postach jest dużo nieścisłości, oczywiście nie jesteście lekarzami i trudno Wam udzielić specjalistycznej wypowiedzi ale proszę czytajcie przynajmniej uważnie wpisy pytającego.
Liberdade wyraźnie pisze (cytat powyżej), że scyntygrafia kości jest negatywna, podczas gdy abseenteism jako powód niezlecania PET sugeruje obecność przerzutu w kościach.
DSS prawidłowo i wyraźnie wskazywała na sens wykonania PET przed rozpoczęciem terapii. Wszystkiego o chorej nie wiem ale analizując obraz KT powiem tak: przed erą PET taki obraz - guzki w drugim płucu - uznany byłby za obraz rozsiewu raka i w takich sytuacjach rozpoczęcie chemioterapii paliatywnej usprawiedliwione.
Jak rozumiem ta chemia ma charakter jedynego leczenia proponowanego chorej - decyzja jest przedwczesna i nie zawaham się powiedzieć - błędna. To prawdopodobnie pierwsze (liberdade popraw mnie jeśli się mylę) KT chorej w życiu. Jeśli były wcześniejsze badania trzeba by koniecznie porównać. Guzki moga być znaleziskami przypadkowymi. Mogą wynikać z innej choroby zapalnej. PET to różnicuje. Ma mniejszą dokładność jeśli ogniska mają poniżej 1cm. Dlatego PET trzeba było wykonać przed chemią i wynik jednoznacznie dodatni (wysoki metabolizm tych guzków) dopiero uznać za dowód na przerzuty. Tu podążono drogą na skróty. Mówię tak choć nie wiem czy chora podołaby operacji guza lewego płuca ze względu na zagrożenie niewydolnością oddechową ale jak rozumiem nie było nawet mowy o ocenie pod tym kierunkiem. Po rozpoczęciu chemii metabolizm przerzutów jest tłumiony, wraca do diagnozowalnego poziomu wiele tygodni po zaprzestaniu chemii. Obecnie interpretacja PET byłaby jeszcze trudniejsza.
Co do leczenia z górnej półki - są jeszcze leki celowane, których u nas nie włącza się do pierwszorzutowego schematu jak Avastin, Iressa i Tarceva. Wszystkie one są uznaną w USA (przez National Comprehensive Cancer Network) opcją dodatkową do chemioterapii dwulekowej opartej na cisplatynie pod pewnymi warunkami. Ze względu na niską ich skuteczność w stosunku do ceny i dużą liczbę chorych, którzy wymagali by ich podania w pierwszym rzucie leczenia te leki nie widnieją w katalogu refinansowanym NFZ a i na miesjcu konsultantów wojewódzkich (czy krajowego) nie przychylałbym się do wniosków o ich refinansowanie przez NFZ. Natomiast pacjent ma prawo wiedzieć, że te opcje istnieją i są lekarze, którzy je podają prywatnie poza finasowaniem z NFZ. Zapraszam do konsultacji na priva. Do moderatorów i osób często udzielających porad mam prośbę, że gdybyście mieli Państwo wątpliwość co do własnej wiedzy w danym przypadku dajcie Państwo znać na priva. |
|
|