1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 7
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak jajnika
Richelieu

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 14059

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-05-08, 12:17   Temat: Rak jajnika
Samsara napisał/a:
Zastanawiał mnie zawsze brak w opisie wzmianki o popłuczynach z otrzewnej.

Lekarze, którzy widzieli ten wynik też nigdy nie zajęli się brakiem takiej wzmianki. W wytycznych PTOK widziałam, że takie popłuczyny się pobiera. Może nie pobrali wtedy, a komórki rakowe tam były i stąd teraz jesteśmy w sytuacji, w której jesteśmy.

Jedną z możliwości jest ta przedstawiona przez Missy w poście #4.
Ale to tylko przypuszczenie, jak jest istotnie może wypowiedzieć się tylko lekarz opisujący ten wynik.

Samsara napisał/a:
czy jeśli torebka guza jest niezmieniona ( a zakładamy, że jednak tutaj tak było) to jednak komórki rakowe mogłyby dostać się do otrzewnej?

Myślę, że takiej możliwości nie można wykluczyć ze 100 % pewnością.

Samsara napisał/a:
A jeśli torebka była jednak pęknięta, ale jakimś cudem tego nie opisali dobrze?

W takim razie rozsiew nowotworu z tego miejsca byłby znacznie bardziej realny.

Samsara napisał/a:
Czy to możliwe, żeby przy takim stopniu czyli pt1A G1 i spadku markerów były jednak przerzuty do otrzewnej i to jeszcze po drugiej stornie niż pierwotny rak?

Podobnie jak wyżej - nie można tego z całkowitą pewnością wykluczyć,
chociaż wydaje się to raczej mało prawdopodobne.

Samsara napisał/a:
Jeśli chodzi o PET to nie podałam SUV max -2, 36. To dobrze czy źle? Czy nie ma znaczenia?

To względnie miska wartość SUV, co może oznaczać, że zmiana dająca taki obraz może być niekoniecznie złośliwa (a np. stanem zapalnym lub infekcyjnym).
Ale wiążąca ocena tego należy do lekarza.
  Temat: Rak jajnika
Richelieu

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 14059

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-05-06, 17:59   Temat: Rak jajnika
Samsara napisał/a:
czy wzmianka o rozsroście w badaniu PET zawsze wskazuje zmianę złośliwą?

Podejrzewam, że być może nie zawsze.
Ale na pewno zapis taki jest onkologicznie niepokojący i wymaga dalszego sprawdzenia charakteru takiej zmiany.

Samsara napisał/a:
Czy w badaniu PET widać jaki to jest charakter?

Może to być oceniane przez lekarza opisującego wynik jedynie w kategoriach prawdopodobieństwa, niekiedy nawet bliskiego pewności, jednak nigdy w sposób całkowicie pewny.
Ostateczną ocenę pozwala uzyskać tylko wynik badania histopatologicznego,
albo wynik biopsji - ten ostatni tylko wtedy, jeżeli jest dodatni (tj. wskazuje na złośliwość zmiany).

Samsara napisał/a:
Markery od miesięcy stopniowo spadają, więc to nie jest jednorazowy wynik.

W takim razie oraz przy jednoczesnym braku leczenia systemowego (chemioterapii)
jest to poważna przesłanka za brakiem procesu złośliwego, ale nie wykluczająca go w sposób całkowicie pewny.

W takiej sytuacji pobranie wycinka tej podejrzanej zmiany wydaje mi się co najmniej warte przedyskutowania z Waszym lekarzem.
  Temat: Rak jajnika
Richelieu

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 14059

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-05-06, 16:45   Temat: Rak jajnika
Samsara napisał/a:
Czyli szanse, ze to cos zlego przy takich markerach sa male?

Ja bym raczej był bardziej ostrożny w ocenie i powiedziałbym, że niska wartość markera nie bardzo pasuje do opisu badania PET przez lekarza wskazującego na podejrzenie złośliwości tej zmiany.
W tej sytuacji ocena prawdopodobieństwa złośliwości tej zmiany bez dalszej diagnostyki moim zdaniem jest trudna do przeprowadzenia.
  Temat: Rak jajnika
Richelieu

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 14059

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-05-06, 14:15   Temat: Rak jajnika
Samsara napisał/a:
opis ze z duzym prawdopodobienstwem odpowiada zmianie rozrostowej

To oznacza, że z dużym prawdopodobieństwem może to być zmiana złośliwa, przerzutowa.

Samsara napisał/a:
Markery mama ma 11czyli spadaja a nie rosna.

Przy obecności takiej zmiany i jeśli nie byłoby w tym czasie chemioterapii (nie napisałaś, czy ostatecznie została zastosowana)
utrzymywanie się markera na tak niskim poziomie byłoby dość nietypowe, gdyby ta zmiana miała być złośliwa.

Samsara napisał/a:
Nie wiemy co teraz; (

Moim zdaniem trzeba ostatecznie ustalić, co to za zmiana uwidoczniona w tym i poprzednich badaniach.
Najbardziej miarodajne byłoby pobranie z niej wycinka do oceny histopatologicznej,
od tej kwestii zacząłbym rozmowę z lekarzem o proponowanym przez niego dalszym postępowaniu.
  Temat: Rak jajnika
Richelieu

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 14059

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-04-29, 18:22   Temat: Rak jajnika
Samsara napisał/a:
Ile czeka się na wyniki PET?

Wynik powinien być gotowy w ciągu kilku dni roboczych (do jednego tygodnia) od wykonania badania.
  Temat: Rak jajnika
Richelieu

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 14059

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-04-29, 10:29   Temat: Rak jajnika
Samsara napisał/a:
Czy możliwe jest wystąpienie przerzutów raka przy jednoczesnym braku wzrotu markera CA 125?

Myślę, że przynajmniej nie jest to w 100 % wykluczone,
chociaż biorąc pod uwagę wcześniej obserwowany wzrost markera może to być mało prawdopodobne.
  Temat: Rak jajnika
Richelieu

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 14059

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-12-02, 22:24   Temat: Rak jajnika
Skoro dwóch, i to jak mówisz kolejnych, niezależnie od siebie, to trudno kwestionować ich opinię.

Poza tym jeśli proponują leczenie uzupełniające, to gdyby o mnie chodziło, wolałbym przyjąć propozycję
i wykorzystać wszystkie możliwe sposoby leczenia by mieć większe szanse jego powodzenia.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group