1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 2
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Guz jajnika
Richelieu

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 4396

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-01-12, 18:04   Temat: Guz jajnika
marchewka napisał/a:
czy biopsja cienkoigłowa ma sens?

Tak, w rozdziale 12 opracowania prof. M. Krzakowskiego czytamy m.in.:
Cytat:
Początkową diagnozę raka jajnika stawia się na podstawie obrazu klinicznego, wysokiego miana markera Ca 125 i cytologicznego lub histopatologicznego potwierdzenia raka (biopsja cienkoigłowa, badanie płynu z jamy otrzewnej lub opłucnej, ewentualnie wycinków pobranych w czasie laparoskopii lub laparotomii zwiadowczej).


W przypadku guzów jajników często wykonuje się operacyjne usunięcie i przebadanie całego guza,
co jest metodą pewniejszą niż wynik uzyskany na podstawie biopsji,
ponadto pozwalającą pozbyć się guza i konieczności jego dalszej obserwacji w przypadku negatywnego wyniku biopsji
(tj. nie wykazania komórek złośliwych).
  Temat: Guz jajnika
Richelieu

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 4396

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-01-12, 16:38   Temat: Guz jajnika
marchewka napisał/a:
chciałam zasięgnąć Waszej opinii (oczywiście wiem, że nikt mi z fusów nie wywróży czy to raczysko czy nie) czy są powody do dzikiego stresu.

Myślę, że to takiego dzikiego stresu nie ma w tej chwili powodów, choć wiem, że nie jest o to łatwo.
Nawet gdyby zmiana okazała się złośliwa, to wyniki dotychczasowych badań wskazują na jej niewielkie rozmiary,
co pozwoliłoby mieć nadzieję, że choroba została wykryta we wczesnym stadium, korzystnie wpływającym na rokowanie.

marchewka napisał/a:
Czy powyższy opis guza może świadczyć o zmianie nowotworowej z przechyleniem na niezłośliwą czy niestety raczej bardziej to pasuje do jakiegoś złośliwego paskudztwa?

Badania obrazowe to zbyt mało, by przesądzać o złośliwym albo łagodnym charakterze zmiany.
Także ocena markera CA 125, choć gdyby jego wartość znacznie wykraczała poza normę,
to świadczyłoby o prawdopodobnej złośliwości.

W tej sytuacji dalsze postępowanie najprawdopodobniej będzie miało na celu usunięcie tej zmiany i jej histopatologiczne przebadanie.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group