1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 7
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak nerki chromofobowy
Richelieu

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 16093

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2013-04-06, 22:33   Temat: Rak nerki chromofobowy
Poprawiony (uzupełniony) opis do tamtego TK tak czy inaczej warto mieć, więc lekarz powinien Wam go wydać.

Nowe TK: wobec dobrych dotychczasowych wyników jest chyba trochę zbyt wcześnie na to,
z tego powodu lekarz może Wam nie chcieć dać skierowania;
w takim razie próbowałbym rozmawiać na temat skierowanie na takie badanie za jakiś czas, np. za kolejne 3-6 m-cy.
  Temat: Rak nerki chromofobowy
Richelieu

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 16093

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2013-04-04, 09:02   Temat: Rak nerki chromofobowy
Kate1906 napisał/a:
Czy mogła być ta zmiana nie zauważona czy też jest to przerzut z nerki ?

Moim zdaniem raczej pierwsza z możliwości, za czym może przemawiać np.:
- izoechogeniczność zmiany (echo nie różniące się od otoczenia) lub nieznaczna hiperechogeniczność,
- brak wzmożonego unaczynienia, spotykanego w guzach nowotworowych,
- opinia lekarza opisującego tę zmianę jako możliwy naczyniak,
- korzystne czynniki rokownicze usuniętego nowotworu (typ chromofobowy, niskie zaawansowanie).

To wszystko oczywiście nie przesądza, że przerzut jest wykluczony, ale moim zdaniem ogranicza prawdopodobieństwo tego.
Ostateczna interpretacja tego wyniku, także w tym aspekcie, należy do Twojego lekarza.
  Temat: Rak nerki chromofobowy
Richelieu

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 16093

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2013-02-25, 07:29   Temat: Rak nerki chromofobowy
Kilka artykułów, jakie udało mi się znaleźć po polsku (być może już je znasz):
http://www.urologiapolska.pl/artykul.php?1810
http://pliszka.net/uro-fi.../29-tomczak.pdf
http://www.wbc.poznan.pl/Content/185363/index.pdf (w tej pracy typ chromofobowy jest jedynie wzmiankowany)

Znacznie więcej prac jest dostępnych po angielsku, oto kilka z nich:
http://onlinelibrary.wile...12.03079.x/full
http://www.jeccr.com/content/28/1/134 (autorstwa polskich lekarzy)
http://www.archivesofpath...CC%3E2.0.CO%3B2 (starsza, z roku 2000)
http://www.jmedicalcasereports.com/content/6/1/115 (opis przypadku)
  Temat: Rak nerki chromofobowy
Richelieu

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 16093

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2013-02-24, 14:02   Temat: Rak nerki chromofobowy
Kate1906 napisał/a:
lekarz przekazał mi informację, iż nerka po zabiegu NSS wygląda tak jak by zupełnie nic z nią nie robiono. Nie ma żadnego śladu. Czy to możliwe ?

Możliwe, że lekarz użył takiego sformułowania w tym znaczeniu, że nie pozostały widoczne jakiekolwiek zmiany patologiczne związane z chorobą nowotworową.
Jest to możliwe, wczesne stadia choroby nadające się do leczenia oszczędzającego nerkę (NSS) dają duże szanse powodzenia leczenia i braku dalszych powikłań.

Kate1906 napisał/a:
Zastanawia mnie jednak fakt czy USG może nie wykryć 6mm torbieli na wątrobie, która została wykryta podczas CT w listopadzie. Czy jest możliwe, że taka torbiel się sama wchłonie bo mam nadzieję, że nie urośnie i nie okaże się przerzutem z nerki.

W tym przypadku mogło się tak zdarzyć, że obraz USG będąc mniej dokładnym od TK nie wykazał obecności tej niewielkiej torbieli.
Niezależnie od tego nie można wykluczyć zmniejszenia się lub zaniku takiej torbieli, chociaż z pewnością nie jest to regułą.
Dalsza obserwacja obszaru tej zmiany jest więc konieczna.
  Temat: Rak nerki chromofobowy
Richelieu

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 16093

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2013-02-09, 23:04   Temat: Rak nerki chromofobowy
W kwestii dziedziczności raka nerki mogę zaproponować np. ten artykuł.

Aby odnieść się konkretnie do Twojego przypadku (oceny ewentualnego zagrożenia genetycznego)
potrzebna byłaby dokładna znajomość typu raka na który chorował Twój wujek
co pozwoliłoby rozważyć celowość wykonania odpowiednich testów genetycznych.

Dysponując historią choroby wujka mogłabyś problem oceny ryzyka dziedziczności choroby skonsultować z Twoim lekarzem.
  Temat: Rak nerki chromofobowy
Richelieu

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 16093

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2013-02-09, 12:21   Temat: Rak nerki chromofobowy
Kate1906 napisał/a:
w grudniu miałam operację a termin wizyty kontrolnej z przyczyn nie zależnych wyznaczono na kwiecień. Pierwsze USG mam również w kwietniu u bardzo polecanego Pana dr. Stafiej. Czy to nie jest zbyt długi czas od operacji ?

Biorąc pod uwagę względnie lepszy rokowniczo typ chromofobowy nowotworu i niskie stadium zaawansowania
oraz wskazania wyżej cytowanych (post #2) 'Zaleceń' odnośnie wizyt kontrolnych
termin zaplanowanej wizyty (5 miesięcy po operacji) nie wygląda niepokojąco.

Jedna uwaga, jaka mi się nasuwa, dotyczy planowanego badania USG:
dobrze będzie, aby zostało wykonane przed wizytą, tak by lekarz mógł odnieść się do wyniku tego badania.

Kate1906 napisał/a:
Jakie jeszcze badania można robić a są pomocne przy kontrolowaniu choroby ?

Nie ma precyzyjnych wskazań co do tego, poza wyżej przytoczonym zapisem:
"zleca się badania obrazowe w przypadku wskazań klinicznych".
'Zalecenia' nie precyzują, jakie to mają być badania.
Sądzę, że lekarz dobiera je odpowiednio do rozpoznanej sytuacji,
prawdopodobnie do podstawowej diagnostyki stosowane jest USG,
a w przypadku potrzeby bardziej zaawansowanej może to być np. TK, MRI, PET.
  Temat: Rak nerki chromofobowy
Richelieu

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 16093

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2013-02-06, 08:03   Temat: Rak nerki chromofobowy
Kate1906 napisał/a:
A/RENAL CELL CARCINOMA - CHROMOPHOBE TYPE , G2pT1a

Wynik badania histopatologicznego wykazuje obecność raka chromofobowego nerki,
jest to typ nowotworu rokujący względnie lepiej od innych rodzajów raka nerki,
o średnim stopniu złośliwości (G2) i niskim stadium zaawansowania guza pierwotnego (T1a).

Kate1906 napisał/a:
NIE WIEM JAKIE SĄ ROKOWANIA W MOIM PRZYPADKU, NIE ZNALAZŁAM TEŻ W INTERNECIE ZBYT WIELU INFORMACJI NA TEMAT TEGO TYPU RAKA, NIE WIEM NA CO ZWRACAĆ SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ ABY W PORĘ WYKRYĆ PRZERZUTY BĄDŹ WZNOWĘ.

Wobec nieprzekraczania granicy torebki nerki usunięcie guza powinno dać pozytywny efekt operacji ze skutkiem radykalnym,
do wyjaśnienia z lekarzem pozostaje kwestia oceny, czy uzyskany 2,5 mm margines można uznać za bezpieczny.
Badania kontrolne przy leczeniu raka nerki opisane są w odpowiednich Zaleceniach PUO (2011 r.) od str. 348:
Cytat:
Obserwacja po leczeniu i postępowanie w przypadku nawrotów
Nie ma danych wskazujących na to, że odbywanie regularnych wizyt kontrolnych przez chorych radykalnie leczonych z powodu RCC wpływa na poprawę rokowania.
Monitorowanie chorego po terapii pozwala jednak na identyfikację powikłań pooperacyjnych, ocenę funkcji nerek, rozpoznanie lokalnej wznowy po częściowej nefrektomii lub leczeniu ablacyjnym, wznowy w drugiej nerce oraz przerzutów — zwykle wizyty kontrolne odbywają się co 6 miesięcy, a zleca się badania obrazowe w przypadku wskazań klinicznych.
Powtarzane oznaczenia frakcji filtracyjnej są zalecane w przypadku upośledzenia funkcji nerek przed operacją lub jej pogorszenia po zabiegu.
U chorych z nawrotem miejscowym, który występuje rzadko (ok. 3%), najefektywniejszą metodą leczenia jest zabieg operacyjny.
U chorych, których nie można poddać operacji, podejmuje się próbę zastosowania paliatywnego leczenia systemowego.


Polecam Ci także bardziej wnikliwe niż dotąd zapoznanie się z Regulaminem Forum,
ze szczególnym uwzględnieniem części II i punktu 22a.


Pozdrawiam i witam Cię na forum.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group