1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 5
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak piersi przewodowy częściowo zrazikowy
Richelieu

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 9493

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-03-20, 08:35   Temat: Rak piersi przewodowy częściowo zrazikowy
Lekarz opisujący wynik wskazuje, że uwidocznione w myometrium zmiany wyglądają na mięśniaki będące guzami łagodnymi,
o zmianach w obrębie jajników wypowiada się jedynie na temat ich nieznacznej wielkości i budowy,
nie określając charakteru, co można interpretować, iż prawdopodobnie nie są to zmiany wyglądające na podejrzane,
być może są to torbiele wypełnione płynem.

Gdyby wynik zawierał informacje wyglądające podejrzanie onkologicznie, lekarz powinien to wyraźnie opisać,
zatem wobec takich zapisów wygląda na to, że nie ma podstaw by podejmować inne działania poza okresową obserwacją tych zmian.

Przy okazji wizyty u onkologa możesz poprosić o interpretację tego wyniku i potwierdzenie, że nie zawiera on niepokojących informacji.
  Temat: Rak piersi przewodowy częściowo zrazikowy
Richelieu

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 9493

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-11-05, 13:19   Temat: Rak piersi przewodowy częściowo zrazikowy
miła napisał/a:
Znowu jestem przerażona tymi skutkami ubocznymi, a zwłaszcza osteoporozą. Czy zatem można równolegle z tą terapią przyjmować jakieś leki, które pomogą mi bronić się przed nią?

Wskazówki można znaleźć w wyżej linkowanych 'Zaleceniach' (str. 224):
Cytat:
W przypadku stosowania leków z grupy inhibitorów aromatazy ryzyko osteoporozy i złamań kości jest wyższe niż w przypadku tamoksyfenu — przed rozpoczęciem podawania należy ocenić wyjściową gęstość kości (BMD, bone mineral density), a w czasie leczenia wskazane jest uzupełnianie niedoborów wapnia i witaminy D3 oraz regularne monitorowanie gęstości mineralnej kości (odstęp — 12 miesięcy).


miła napisał/a:
całkiem przypadkowo znaleziono mi guza na nerce (angiomyolipomia). Lekarze mówią, że jest to postać łagodna i zwykle się to tylko obserwuje. Niestety mój drań jest duży 30x30x41mm. Czytałam, że przy tak dużych guzach usuwa się je. Rozumiem, że teraz ważniejsza jest dla mnie terapia nowotworowa, ale czy nie muszę się obawiać, że w tzw. międzyczasie mój okaz stanie się złośliwym draństwem?
  Temat: Rak piersi przewodowy częściowo zrazikowy
Richelieu

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 9493

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-11-04, 21:22   Temat: Rak piersi przewodowy częściowo zrazikowy
miła napisał/a:
Chemię miałam typu AC cokolwiek to znaczy.

Zobacz Zalecenia (2011 r.), str. 227, tab. 16.

miła napisał/a:
Moje pytania dotyczą właśnie hormonoterapii. Nie wiem dokładnie co to ma być. Moja lekarka powiedziała tylko ogólnie, że zastrzyki podskórne w brzuch raz w miesiącu przez dwa lata i przez pięć lat (ale nie wiem czy równolegle z zastrzykami, czy dopiero po) jakieś tabletki.

Na temat hormonoterapii zobacz wyżej linkowane 'Zalecenia' od str. 223.
Zastrzyki podskórne mogą być lekiem powstrzymującym (blokującym) cykle miesiączkowe,
co jest konieczne przy zastosowaniu inhibitorów aromatazy (j.w., str. 226: Ablacja lub supresja jajników).

miła napisał/a:
po czwartej chemii nie miałam okresu.

Jest to jeden ze spotykanych skutków ubocznych chemioterapii,
który może mieć charakter trwały lub ustępujący po jakimś czasie
(o ile nie jest stosowane wyżej opisane leczenie blokujące cykl miesiączkowy).
  Temat: Rak piersi przewodowy częściowo zrazikowy
Richelieu

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 9493

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-08-14, 08:40   Temat: Rak piersi przewodowy częściowo zrazikowy
miła napisał/a:
Badania immunohistochemiczne receptorów: Er (-), PGR (+) prawie w 100% komórek raka, HER2 (+), Ki 67 (+) w około 10% komórek raka.

Oznacza to, że rak ma korzystny rokowniczo podtyp molekularny luminalny A (Zalecenia (2011 r.), str. 222, tab. 13)
(HER2 (+) należy traktować jako zapis mówiący o braku nadekspresji).
Z tego wynika, że jako leczenie uzupełniające oprócz RTH powinna zostać zastosowana hormonoterapia (HTH)
(j.w., str. 223, tab. 14).

miła napisał/a:
Opis makroskopowy materiału:
1-2 węzeł wartowniczy: 1,5 cm

Wynik badania:
Lymphadenitis reactiva et lipomatosis l lymphonoduli.

W przebadanych dwóch węzłach wartowniczych nie stwierdzono obecności przerzutów,
co oznacza, że choroba została wykryta we wczesnym miejscowym stadium zaawansowania (pT1cN0),
co przy praktycznie pewnym braku przerzutów odległych (M0) oznacza stadium zaawansowania IA
(j.w., str. 206-208, tab. 9 i 10).

Wobec powyższych faktów rokowanie uważam za bardzo dobre, dające bardzo duże szanse powodzenia leczenia.

Celowość zastosowania chemioterapii (CTH) wynika z zapisu przedstawionego na rycinie 5 wyżej linkowanych 'Zaleceń':



[ Dodano: 2013-08-14, 08:57 ]
Warto zauważyć, że istnieje pewna rozbieżność we wskazaniach dotyczących "typowego" raka luminalnego A
(takiego z dodatnim receptorem ER, dla którego leczeniem uzupełniającym jest hormonoterapia)
a raka o dodatnim receptorze tylko PgR, dla którego wg ryc. 5 leczeniem uzupełniającym jest chemioterapia.
W takim przypadku zaproponowanie przez lekarza obu terapii uzupełniających wydaje się być postępowaniem logicznym,
na pewno wynikającym z właściwej oceny Twojej sytuacji.
  Temat: Rak piersi przewodowy częściowo zrazikowy
Richelieu

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 9493

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-08-11, 19:44   Temat: Rak piersi przewodowy częściowo zrazikowy
miła napisał/a:
1,2 Carcinoma ductale partim lobulare infiltrans G-II, Bloom II. Carcinoma ductale in situ.

Rak przewodowy naciekający częściowo zrazikowy, o średnim stopniu złośliwości (G2)
z komponentem raka przedinwazyjnego (in situ, CDIS).

miła napisał/a:
3-8 Dysplasia benigna mammae

Dysplazja sutka łagodna, nieistotna wobec stwierdzonego raka.

miła napisał/a:
Materiał pointrowy (364658)
1 zrazik 6,0x45x4,5 cm

Tutaj wygląda na to, że brakuje przecinka dziesiętnego.

miła napisał/a:
guzek śr. 1,5 cm, białawo-żółtawy, nieostro odgraniczony
Materiał pozostały (365874-880)
2-4 pobrano ze zmiany
5 margines (2 długie nitki) godz 12:00 - 1,0 cm,
6 margines (gazik) godz 9:00 - 3,0 cm,
7 marginesy (1 długa nitka) godz 3:00 - 2,5 cm,
8 marginesy głęboki (2 krótkie nitki) - 2,2 cm

Guzek usunięty w całości i radykalnie z dużymi marginesami,

anna53 napisał/a:
nie piszesz czy piers byla usunieta i wezly.

Z powyższego zapisu wynika, że nie były usunięte, gdyż nie ma o nich mowy w przytoczonym wyniku histopatologicznym.
Zostały usunięte: sam guz oraz oznaczony węzeł wartowniczy.

miła napisał/a:
Obecnie jestem po wycięciu węzła wartowniczego. Czekam na wynik.
Lekarz poinformował mnie, że bez względu na wynik z węzła, konieczna będzie radioterapia.

Tak jest, wykonanie zabiegu oszczędzającego (BCT) jest wskazaniem do uzupełniającej radioterapii (RTH).
Od wyniku przebadania węzła wartowniczego będzie zależało dalsze postępowanie:
konieczność usunięcia pozostałych węzłów lokalnych,
a także ocena rokowania, na które także wpływ będzie miał wynik badań immunohistochemicznych.

miła napisał/a:
czy jest duże ryzyko przerzutów

Trudno odpowiedzieć jakie jest prawdopodobieństwo zajęcia węzłów chłonnych, na pewno nie jest to wykluczone,
chociaż moim zdaniem jest większa szansa na to, że węzeł wartowniczy okaże się czysty.
Co do przerzutów odległych, to moim zdaniem ich obecność jest bardzo mało prawdopodobna,
praktycznie na pewno do nich nie doszło.

miła napisał/a:
w jaki sposób będzie przebiegać radioterapia

Cytat:
Pooperacyjne napromienianie
Radioterapia stanowi niezbędną składową leczenia wszystkich chorych poddanych zabiegowi oszczędzającemu.
W tej grupie podaje się na całą pierś dawkę 50 Gy (25 frakcji po 2 Gy w ciągu 5 tygodni lub schematy równoważne, na przykład 40 Gy w 15 frakcjach; zalecane są fotony o energii 4–6 MeV) oraz dodatkową dawkę (boost) 10–15 Gy (wiązka elektronowa, fotonowa lub brachyterapia) na lożę po wyciętym guzie z marginesem 1–2 cm. Obecnie coraz częściej stosuje się napromienianie piersi metodą modulacji intensywności wiązki (IMRT, intensity modulated radiotherapy) z jednoczasowym dodatkiem na lożę guza (SIB, simultaneous integrated boost).
(Zalecenia (2011 r.), str. 221)
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group