1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 10
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Nowotwór jajnika z wodobrzuszem
Richelieu

Odpowiedzi: 70
Wyświetleń: 32149

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-02-12, 13:56   Temat: Nowotwór jajnika z wodobrzuszem
myszka141_2008 napisał/a:
czy też można pokusić się o hipotezę, że rak mógł wyjść np. z układu pokarmowego?

W odniesieniu do układu pokarmowego jest jedynie mowa o nacieku nowotworowym wyrostka robaczkowego,
co sugeruje raczej pochodzenie tego nacieku z innej lokalizacji pierwotnej.

myszka141_2008 napisał/a:
Czy wg Was nie ma wątpliwości co do przyczyny docelowej rozsiewu

Lekarz opisujący wynik odnosi się do tego w dwóch miejscach:
    'Naciek widoczny na powierzchni zewnętrznej jajników i w korze - obraz bardziej przemawia za naciekiem "z zewnątrz" niż za guzem pierwotnym jajnika'

    'Nie można jednoznacznie określić, czy zmiana w jajnikach i sieci jest przerzutem raka endometrium, czy też są to dwa niezależne procesy nowotworowe o podobnym utkaniu'

Z tych zapisów wynika, że raczej zmiany na jajnikach są wtórne i pochodzą od pierwotnego raka endometrium,
jednak odpowiadając wprost na Twoje pytanie: jest to tylko hipoteza, zatem nawet jeśli prawdopodobna, to nie wykluczająca wątpliwości.
  Temat: Nowotwór jajnika z wodobrzuszem
Richelieu

Odpowiedzi: 70
Wyświetleń: 32149

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-01-13, 10:03   Temat: Nowotwór jajnika z wodobrzuszem
myszka141_2008 napisał/a:
czy wg tych danych powinnam zgłosić się do poradni genetyki onkologicznej? W zasadzie na mamie w mojej najbliższej rodzinie historia onkologiczna się zaczyna i kończy (tylko mamy wujek i dziadek zmarli w młodym wieku na białaczkę), innych przypadków nie było... Niepokoi mnie jednak fakt wystąpienia u mojej mamy 2 różnych nowotworów jednocześnie...

W odniesieniu do nowotworów endometrium i jajnika aktualne Zalecenia (2013 r.) nie zawierają wskazań dotyczących diagnostyki genetycznej.
W przypadku raka piersi podobne Zalecenia (2013 r.), gdzie jest także mowa o zagrożeniu zachorowaniem na raka jajnika,
omawiają tę tematykę na str. 215-218.
Wg tych wytycznych w Twoim przypadku nie ma wskazań do zlecenia badań genetycznych (str. 216, tab. 3).
  Temat: Nowotwór jajnika z wodobrzuszem
Richelieu

Odpowiedzi: 70
Wyświetleń: 32149

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-12-30, 09:41   Temat: Nowotwór jajnika z wodobrzuszem
Współczuję serdecznie.

::rose::
  Temat: Nowotwór jajnika z wodobrzuszem
Richelieu

Odpowiedzi: 70
Wyświetleń: 32149

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-12-15, 17:47   Temat: Nowotwór jajnika z wodobrzuszem
myszka141_2008 napisał/a:
Mama (jak już wspominałam) prawie nic nie słyszy. Dr powiedział, że to może być wynik spadków ciśnienia, które przeszła, ale również efekt przerzutu do mózgu :-( Proszę o wypowiedź w tej kwestii.

Na forum jest możliwa tylko bardzo ogólna odpowiedź, że każda z tych przyczyn jest możliwa.
Która bardziej prawdopodobna, może ocenić (i to nie zawsze) tylko lekarz prowadzący leczenie.
  Temat: Nowotwór jajnika z wodobrzuszem
Richelieu

Odpowiedzi: 70
Wyświetleń: 32149

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-12-13, 11:48   Temat: Nowotwór jajnika z wodobrzuszem
myszka141_2008 napisał/a:
dodam, że 6 lat temu ów jajnik miał wymiar około 33 m.

Rozmiar rzeczywiście imponujący.

myszka141_2008 napisał/a:
Gdy poprosiłam o zmierzenie podał mi wymiar 5 cm. Na moje przerażenie zareagował słowami - ALE Z JAJNIKIEM.

Dla jajnika o przeciętnych wymiarach (ok. 5x3x1 cm) oznaczałoby to, że torbiel jest względnie nieduża, o wymiarze ok. 2 cm.
Jeśli nie posiada jakichś innych niepokojących cech, może być poddana dalszej obserwacji,
przynajmniej w okresie pierwszych 3-6 miesięcy, do czasu ewentualnego podjęcia decyzji o dalszym postępowaniu.
  Temat: Nowotwór jajnika z wodobrzuszem
Richelieu

Odpowiedzi: 70
Wyświetleń: 32149

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-12-06, 12:39   Temat: Nowotwór jajnika z wodobrzuszem
myszka141_2008 napisał/a:
Usłyszałam tylko, że mama UMIERA, i żadne leki jej nie pomogą. Ja wiem, ze Ona umrze na raka, ale dla mnie walka choćby o miesiąc jej życia jest warta świeczki.

Dla chorej osoby jednak ważniejsza może być (i pewnie jest) jakość życia a nie jego długość,
jeśli nie ma możliwości odpowiednim leczeniem wpłynąć na poprawę obu tych parametrów.

Uporczywa i męcząca terapia, przedłużająca o kilka dni czy tygodni życie kosztem dużych cierpień
nie jest wyrazem troski i miłości do chorującej osoby.
Oznaką dojrzałej postawy jest zapewnienie choremu najlepszej możliwej opieki w czasie przed jego odejściem,
w tym także nie obciążanie zabiegami powodującymi jego dodatkowe cierpienie.

Zobacz na ten temat: Terminalnie chorzy wolą jakość niż długość życia.
  Temat: Nowotwór jajnika z wodobrzuszem
Richelieu

Odpowiedzi: 70
Wyświetleń: 32149

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-12-06, 07:54   Temat: Nowotwór jajnika z wodobrzuszem
myszka141_2008 napisał/a:
czy takie masywne obrzęki są normalne u ludzi pod respiratorem?? czy to jest odwracalne?

Obrzęki wynikają raczej ze złego stanu zdrowia (zaawansowania choroby) a nie samej respiracji.
Obawiam się, że możliwości ich minimalizowania (nawet tylko częściowego cofnięcia) mogą być bardzo ograniczone.
To co piszesz:
myszka141_2008 napisał/a:
Lekarze nie pozostawiają złudzeń, [...] Z dnia na dzień jest gorzej - mama ma coraz więcej obrzęków [...] Morfologia się nie poprawia, cyt. słowa dr: "Krwinki się rozpadają, rany się sączą, nic się nie goi"...

wskazuje na bardzo poważny i niestety pogarszający się stan zdrowia.

myszka141_2008 napisał/a:
czy może paść pyt o odłączenie od respiratora?? Jeśli tak po jakim czasie?

Raczej tylko w przypadku trwałego i dostatecznie długiego (co najmniej kilka dni) braku innych funkcji życiowych poza utrzymywaniem się akcji serca i podtrzymywanego respiratorem oddechu.
Konieczne byłoby w takim przypadku uprzednie stwierdzenie śmierci mózgu przed rozważeniem odłączenia.

[ Dodano: 2013-12-06, 11:05 ]
myszka141_2008 napisał/a:
Ciśnienie stymulowane lekami około 60/38, czasem niższe.

Także to może być objawem postępującego zaawansowania choroby i niewydolności układu krążenia.
  Temat: Nowotwór jajnika z wodobrzuszem
Richelieu

Odpowiedzi: 70
Wyświetleń: 32149

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-11-22, 09:24   Temat: Nowotwór jajnika z wodobrzuszem
myszka141_2008 napisał/a:
Niepokoi mnie również przerost przedsionków u mamy - we wrześniu miała rutynową wizytę u kardiologa - holter, usg serca (nie wykazało nieprawidłowości). Skąd tak szybka zmiana?

To jest pytanie do lekarza dysponującego znajomością historii choroby i wynikami badań.

myszka141_2008 napisał/a:
TK brzucha uwidoczniły płyn w opłucnych. Czy to wszystko jest wynikiem jednej choroby czy po prostu fatalistyczny zbieg okoliczności?

Dolegliwości kardiologiczne z pewnym prawdopodobieństwem można domniemywać jako niezależne,
natomiast gromadzenie się płynu jest dość niepokojące i może być powiązane także np. z procesem nowotworowym.

Bliższa ocena tego należy jednak do lekarza, na internetowym forum bez wyników można tylko snuć domysły.

myszka141_2008 napisał/a:
Wynik histopatologiczny wskazal na GRUCZOLAKORAKA. Bardzo proszę o szybką podpowiedź - czy na jajnikach występuje ten typ nowotworu czy tylko przewód pokarmowy?

Oczywiście, że ten typ nowotworu oprócz przewodu pokarmowego (a także wielu innych lokalizacji)
może występować także w odniesieniu do jajnika, kilka przykładów - by daleko nie szukać - z naszego forum:
http://www.forum-onkologi...wany-vt8778.htm
http://www.forum-onkologi...wany-vt8642.htm
http://www.forum-onkologi...szem-vt3366.htm
  Temat: Nowotwór jajnika z wodobrzuszem
Richelieu

Odpowiedzi: 70
Wyświetleń: 32149

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-11-21, 08:52   Temat: Nowotwór jajnika z wodobrzuszem
To co zwróciło moją uwagę w załączonych przez Ciebie wynikach,
to stwierdzenie znacznej atypii komórek w płynie jamy otrzewnej.

To oraz poprzednio stwierdzone niepokojące onkologicznie cechy (wzrost markera, wodobrzusze)
wskazuje z raczej dużym prawdopodobieństwem, że dzieje się coś niedobrego,
choć dotąd nie ma potwierdzenia tego w wynikach histopatologicznych.

Jeśli uważacie, że Wasz lekarz nie ma dobrego pomysłu na dalsze postępowania,
możecie rozważyć niezależną konsultację (ze wszystkimi dotychczasowymi wynikami)
w innym ośrodku onkologicznym.
Jako najbardziej odpowiedni wydaje się być warszawskie CO, ewentualnie w Gliwicach lub Bydgoszczy.
  Temat: Nowotwór jajnika z wodobrzuszem
Richelieu

Odpowiedzi: 70
Wyświetleń: 32149

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-10-30, 21:59   Temat: Nowotwór jajnika z wodobrzuszem
myszka141_2008 napisał/a:
Proszę pomóżcie - jakie są rokowania mamy zakładając że to faktycznie nowotwór. Czy faktycznie jest tak źle?

myszka141_2008 napisał/a:
rozmawiałam dziś z lekarzem rodzinnym (sam chorował na nowotwór oraz pochował żonę, która zmarła na raka). Nie dodał i nadziei - oczywiście zaznaczył, ze nie widzi wyników, ale z opisu wynika ze stan jest beznadziejny

Podobnie możemy odpowiedzieć tutaj na forum: nie widzimy niemal jakichkolwiek rzetelnych informacji,
ale z tego co podajesz sytuacja wygląda niestety niedobrze.

myszka141_2008 napisał/a:
Bardzo niepokojące i zagadkowe dla dr jest tempo przybywania płynu - brzuch napęczniał w ciągu 1 może 2 dni...

myszka141_2008 napisał/a:
Dlaczego nie mogą spuścić tego płynu?

Uważam, że mogą, co więcej - powinno to być jedno z pierwszych działań,
jako stosunkowo prosty zabieg, a który powinien przynieść znaczną, choć jedynie doraźną poprawę samopoczucia.
W dalszej kolejności trzeba będzie wdrożyć możliwe przy obecnym stanie zdrowia leczenie,
być może zabieg operacyjny i/albo chemioterapię oraz potrzebne leczenie objawowe, w tym odbarczanie płynu w razie potrzeby.
Aby zaplanować odpowiednie postępowanie konieczne jest wykonanie badań diagnostycznych.

myszka141_2008 napisał/a:
jak ukrywać przed chorym taka informacje

Na tym forum panuje dość powszechna zgoda co do tego,
że jedyną dopuszczalną możliwością jest nie informowanie chorego o jego sytuacji
i to tylko wtedy, gdy on sam nie domaga się informacji lub chce aby ich mu nie udzielano.
Nie wolno natomiast zatajać czegokolwiek wbrew jego woli ani tym bardziej okłamywać go.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group