1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22
2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.
|
|
Autor |
Wiadomość |
Temat: Prof. Jacek Jassem apeluje do władz: Znieście limity! |
Richelieu
Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 5257
|
Dział: 'NEWS' - co nowego w onkologii? Wysłany: 2014-01-09, 08:09 Temat: Prof. Jacek Jassem apeluje do władz: Znieście limity! |
Cytat: | Prof. Jacek Jassem kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego napisał list otwarty do prezydenta, premiera i ministra zdrowia, w którym apeluje o zniesienie limitów na leczenie chorych na raka oraz lepsze dysponowanie przeznaczonymi na ten cel pieniędzmi.
[...]
Pod listem prof. Jacka Jassema obiema rękami podpisuje się rada dyrektorów 16 centrów onkologii w kraju. - Postulujemy nie tylko zniesienie limitów w onkologii, ale również uznanie, że jest to leczenie ratujące życie - dodaje Tomasz Sławatyniec, prezes szpitala w Redłowie.
[...] |
Całość do przeczytania w Dzienniku Bałtyckim: http://www.dziennikbaltyc...imity,id,t.html
List otwarty prof. Jassema do przeczytania np. tutaj: http://www.radiogdansk.pl...zeniu-raka.html
[ Dodano: 2014-01-09, 08:24 ]
W Radio Gdańsk za chwilę rozmowa na temat listu prof. Jassema.
[ Dodano: 2014-01-12, 20:17 ] za: http://wiadomosci.onet.pl...kalskiego/l8vvk
Cytat: | W każdym tygodniu nad "grubą kreską" znajdują się osoby z życia publicznego bądź instytucje, które odniosły sukces albo pozytywnie się wyróżniły. Pod "grubą kreskę" trafiają z kolei ci, którzy wyróżnili się negatywnie.
[...]
Nad "grubą kreską": prof. Jacek Jassem za apel o leczenie nowotworów
Prof. Jacek Jassem, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, wystosował apel do Ministerstwa Zdrowia, prezydenta i premiera. Temat - arcyważny. Jassem postuluje zniesienie limitów na leczenie osób chorych na raka.
Resort póki co zwrócił się do Narodowego Funduszu Zdrowia o analizę takiego rozwiązania i deklaruje, że sprawa jest ważna. MZ obawia się jednak o skutki finansowe, jak i możliwych nadużyć.
Prezes PTO wskazuje jednak, że wydatki na leczenie nowotworów stanowią w Polsce ok. jednej trzeciej średniej unijnej. I są znacznie niższe niż w Czechach czy na Słowacji.
Ograniczone środki na onkologię sprawiają, że większa liczba pacjentów z rakiem leczona jest w jego późnej fazie. A to zwiększa koszty leczenia. Słowem: raka lepiej i taniej jest wcześnie wykryć i wyleczyć pacjenta.
Bolączką jest też, jak stwierdził autor apelu, ograniczanie refundacji tzw. nadwykonań, bo skutkuje to ograniczeniem dostępu do leczenia ratującego życie. A to też w dłuższej perspektywie też zwiększa koszty leczenia. Nie mówiąc już o skutkach medycznych, łącznie ze śmiercią pacjenta.
Według prezesa Towarzystwa poprawa skuteczności walki z nowotworami wymaga nadania jej najwyższego priorytetu państwowego. By nie poprzestać tylko na słowach PTO przygotowuje Strategię dla Polskiej Onkologii - polski "Cancer Plan", którego jednym z elementów jest racjonalizacja wydatków w onkologii. Przed laty wojnę rakowi wypowiedziano choćby w USA (w 1971 r. prezydent Richard Nixon ogłosił "The war against cancer") i Francji - tutaj prezydent Jacques Chirac zatwierdził "Plan cancer".
Tymczasem, jak podkreślił prof. Jassem, wyniki leczenia raka w Polsce pogarszają się w stosunku do "nowych" krajów Unii.
Statystyki? W Polsce każdego dnia umiera 1050 osób, w tym 6 proc. z powodu wypadków, a ok. 25 proc. z powodu raka. Każdego dnia na raka umiera 260 Polaków.
(żg) |
|
|
|