1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 18
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: PROŚBA W WYJAŚNIENIU OPISU BADANIA RTG TATY PROSZĘ O POMOC
absenteeism

Odpowiedzi: 73
Wyświetleń: 23215

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-12-17, 20:38   Temat: PROŚBA W WYJAŚNIENIU OPISU BADANIA RTG TATY PROSZĘ O POMOC
Maksymalnie paracetamolu można wziąć 4,0 gramy / 24h.
  Temat: PROŚBA W WYJAŚNIENIU OPISU BADANIA RTG TATY PROSZĘ O POMOC
absenteeism

Odpowiedzi: 73
Wyświetleń: 23215

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-12-16, 20:33   Temat: PROŚBA W WYJAŚNIENIU OPISU BADANIA RTG TATY PROSZĘ O POMOC
Skoro Wy nie wiecie ile tata bierze, to my tym bardziej...
Tata bierze zwykły Apap czy jakiś inny lek?
  Temat: PROŚBA W WYJAŚNIENIU OPISU BADANIA RTG TATY PROSZĘ O POMOC
absenteeism

Odpowiedzi: 73
Wyświetleń: 23215

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-12-14, 22:59   Temat: PROŚBA W WYJAŚNIENIU OPISU BADANIA RTG TATY PROSZĘ O POMOC
Nie ma konkretnych problemów (zresztą to dość ogólne pojęcie :) ), a co do podatności na leczenie - zobaczymy, raki niedrobnokomórkowe są na pewno mniej chemiowrażliwe niż rak drobnokomórkowy, ale nie sposób stwierdzić z góry jak dany nowotwór się zachowa i czy odpowie na leczenie.
  Temat: PROŚBA W WYJAŚNIENIU OPISU BADANIA RTG TATY PROSZĘ O POMOC
absenteeism

Odpowiedzi: 73
Wyświetleń: 23215

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-12-14, 20:58   Temat: PROŚBA W WYJAŚNIENIU OPISU BADANIA RTG TATY PROSZĘ O POMOC
carcinoma non-microcellulare in statu necrosis et suppurationis = rak niedrobnokomórkowy w stanie martwicy i ropienia
  Temat: PROŚBA W WYJAŚNIENIU OPISU BADANIA RTG TATY PROSZĘ O POMOC
absenteeism

Odpowiedzi: 73
Wyświetleń: 23215

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-12-05, 23:06   Temat: PROŚBA W WYJAŚNIENIU OPISU BADANIA RTG TATY PROSZĘ O POMOC
Wszystko jest możliwe, obraz jest niejednoznaczny i tyle.
Jeśli jest konieczność wykonania kolejnej tomografii, to plusy (diagnoza) górują nad minusami (duża dawka promieniowania).
  Temat: PROŚBA W WYJAŚNIENIU OPISU BADANIA RTG TATY PROSZĘ O POMOC
absenteeism

Odpowiedzi: 73
Wyświetleń: 23215

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-12-05, 22:50   Temat: PROŚBA W WYJAŚNIENIU OPISU BADANIA RTG TATY PROSZĘ O POMOC
Zakładając brak przerzutów w wątrobie, byłoby to stadium IIIA (T3N2M0), czyli w zasadzie granica operacyjności, jednak ścisłe przyleganie do tętnicy płucnej w moim odczuciu zabieg uniemożliwia.
Jeśli byłyby przerzuty (dobrze byłoby to zweryfikować TK, skoro USG jest niejednoznaczne), to oczywiście operacja zupełnie nie wchodzi w grę.
  Temat: PROŚBA W WYJAŚNIENIU OPISU BADANIA RTG TATY PROSZĘ O POMOC
absenteeism

Odpowiedzi: 73
Wyświetleń: 23215

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-12-04, 12:08   Temat: PROŚBA W WYJAŚNIENIU OPISU BADANIA RTG TATY PROSZĘ O POMOC
fefkunia86 napisał/a:
Czytałam w innym temacie że wyniki bronchoskopii będą w ciągu trzech dni? Czy to możliwe mi doktorka powiedziała, że 7 dni to minimum ze względu na to, że muszą pokroić tkankę zabarwić czymś tam.

Dokładnie tak.
Zazwyczaj trwa to 7 - 14 dni, tak jest w większości ośrodków. Każdy patomorfolog w szpitalu zajmuje się wieloma preparatami dziennie i zwyczajnie jest w stanie przyspieszyć wykonania badania. Dochodzi do tego czas wybarwiania preparatu.
Czasem konieczne jest wykonanie badania immunohistochemicznego, które trwa jeszcze dłużej - nierzadko kilka tygodni. Jednak to wszystko jest konieczne po to, by postawić dobrą diagnozę - od niej zależy przecież dalsze leczenie.
  Temat: PROŚBA W WYJAŚNIENIU OPISU BADANIA RTG TATY PROSZĘ O POMOC
absenteeism

Odpowiedzi: 73
Wyświetleń: 23215

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-12-04, 00:48   Temat: PROŚBA W WYJAŚNIENIU OPISU BADANIA RTG TATY PROSZĘ O POMOC
To wszystko jest właśnie w wyniku TK - bez niego naprawdę ciężko cokolwiek stwierdzić.

Poza tym operacyjność nowotworu nie zależy tylko od zajęcia tętnicy płucnej. Piszesz, że tata ma zajęte węzły śródpiersia - które? Zajęte węzły śródpiersia po stronie przeciwnej niż guz również wykluczają operacyjność.
  Temat: PROŚBA W WYJAŚNIENIU OPISU BADANIA RTG TATY PROSZĘ O POMOC
absenteeism

Odpowiedzi: 73
Wyświetleń: 23215

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-12-04, 00:40   Temat: PROŚBA W WYJAŚNIENIU OPISU BADANIA RTG TATY PROSZĘ O POMOC
To ja Ci proponuję aktualną, obowiązującą każdego lekarza - onkologa lekturę: Nowotwory złośliwe płuca i opłucnej - zalecenia PUO / 2009

fefkunia86 napisał/a:
Niestety nie mam opisu TK. Z minuty na minutę lekarze podjęli decyzję, że tato nie wychodzi w piątek. Ja jeżdżę do niego po 16,a o tej porze w szpitalu nikt mi nie skopiuje płyty ani badań bo jakiś punkt jest zamknięty. Ja niestety nie mam urlopu dopiero zaczęłam prace, a urlop wykorzystałam na własny ślub. Wobec czego jestem w kropce. Jedynie tato może skopiować tą dokumentację, a on całkiem jest rozbity.

Spróbuj zadzwonić do szpitala w ciągu dnia, najlepiej jakoś koło 12 (będzie już po obchodzie) i poprosić o chwilę rozmowy z lekarzem prowadzącym. Jeśli się uda, zapytaj go, czy możesz prosić o skserowanie wyniku TK klatki piersiowej (za opłatą, jeśli trzeba) i pozostawienie np. w dyżurce pielęgniarek bądź w sekretariacie, jeśli będzie jeszcze czynny. Manewr ryzykowny, ale czasem warto spróbować - lepsze to, niż nic.
Oczywiście jeśli jesteś upoważniona przez tatę do wglądu w wyniki.
Możesz też spróbować porozmawiać z tatą, by to on poprosił lekarza o skserowanie wyniku.
W każdym razie do zrobienia kopii macie pełne prawo.

fefkunia86 napisał/a:

A co z operacyjnością przy zajętej tętnicy płucnej?

Zasadniczo wyklucza to operacyjność. Natomiast nie wiadomo czy tętnica jest np. "wtopiona" w guza, czy guz ją nacieka, modeluje, przylega.
  Temat: PROŚBA W WYJAŚNIENIU OPISU BADANIA RTG TATY PROSZĘ O POMOC
absenteeism

Odpowiedzi: 73
Wyświetleń: 23215

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-12-04, 00:20   Temat: PROŚBA W WYJAŚNIENIU OPISU BADANIA RTG TATY PROSZĘ O POMOC
fefkunia86 napisał/a:
Znalazłam ciekawy artykuł o operacyjności raka z przerzutami do węzłów chłonnych śródpiersia. Nie wiem czy mogę podać linka.

Oczywiście, poprosimy.
Wówczas łatwiej będzie odnieść się do Twoich pytań.

Czy macie w ogóle wynik TK klatki piersiowej? Bo piszesz o wnioskach z takowego wynikających, natomiast my tego wyniku nie znamy - ciężko jest więc się opierać nam na czymś, czego tu nie ma :)
Rozumiem, że być może lekarze na razie nie udostępnili Wam wyniku, jednak w miarę możliwości dobrze byłoby go zdobyć - zwłaszcza w kontekście zadawanych przez Ciebie pytań.

fefkunia86 napisał/a:
Węzły układają się pakietowo co to znaczy, czy to mówi o tym jak dużo węzłów jest zajętych?

Nie wiemy które węzły dokładnie. Ale ogólnie pakiet węzłów świadczy o ich nowotworowym charakterze.

fefkunia86 napisał/a:
Koleżanka absenteeism pisała, że wycinek pobrany podczas bronchoskopii może potwierdzić lub wykluczyć raka, ale przecież lekarze już mówią, że to rak czy pulmunolodzy aż tak mogą się mylić?

Oczywiście, że na podstawie samego obrazu TK lekarz może rozpoznać nowotwór - bywa, że obraz TK nie daje ku temu żadnych wątpliwości. Natomiast jednoznaczne potwierdzenie i rozpoznanie rodzaju nowotworu może być postawione na podstawie zbadania pobranego wycinka tkanki guza (bądź węzła w przypadku mediastinoskopii - badania węzłów chłonnych).

fefkunia86 napisał/a:
Chodzi mi również o zajęcie węzłów czy tej tętnicy ogólnie czy spotkaliście się z czymś takim, że pulmonolog się mylił w tym aspekcie?

Jeśli opinia pulmonologa bazuje na badaniu TK klatki, opisanym przez radiologa - wątpliwe, by się mylił.
To nie pulmonolog ocenia, co jest zajęte i w jakim stopniu, a lekarz opisujący badanie TK. Pulmonolog / onkolog bazują na jego opisie (choć oczywiście oglądają też zdjęcia).
  Temat: PROŚBA W WYJAŚNIENIU OPISU BADANIA RTG TATY PROSZĘ O POMOC
absenteeism

Odpowiedzi: 73
Wyświetleń: 23215

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-12-02, 16:36   Temat: PROŚBA W WYJAŚNIENIU OPISU BADANIA RTG TATY PROSZĘ O POMOC
fefkunia86 napisał/a:
Czy gorączkę spowodował rak po pobraniu wycinków?

Bardziej obstawiałbym infekcję - wbrew pozorom w szpitalu o to nietrudno.
  Temat: PROŚBA W WYJAŚNIENIU OPISU BADANIA RTG TATY PROSZĘ O POMOC
absenteeism

Odpowiedzi: 73
Wyświetleń: 23215

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-12-01, 22:44   Temat: PROŚBA W WYJAŚNIENIU OPISU BADANIA RTG TATY PROSZĘ O POMOC
Ciężko znaleźć takie badanie, które by to jednoznacznie potwierdziło / wykluczyło.
Dobrze byłoby w ogóle, żebyś umieściła tu - jak już będziesz miała - wynik USG jamy brzusznej. Ogólnie wypis ze szpitala - dowiemy się wtedy, jakie są wartości AspAT, AlAT, bilirubiny - to już nam coś powie o wątrobie.

A mamę zamiast do rodzinnego - wysyłaj do pulmonologa.
  Temat: PROŚBA W WYJAŚNIENIU OPISU BADANIA RTG TATY PROSZĘ O POMOC
absenteeism

Odpowiedzi: 73
Wyświetleń: 23215

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-12-01, 21:14   Temat: PROŚBA W WYJAŚNIENIU OPISU BADANIA RTG TATY PROSZĘ O POMOC
Anelia bardzo mądrze napisała już w zasadzie wszystko, co o metodach typu pestki moreli można powiedzieć. Zalinkowała też posty, w którym można znaleźć inne linki dot. tego rodzaju "terapii". Polecam wszystko wnikliwie przeczytać.

Jeśli chodzi o wątrobę - być może wykonają TK jamy brzusznej, skoro w USG nie ma jednoznacznego obrazu, ewentualnie powtórzą USG.

Oczywiście na razie trzeba czekać na wynik histopatologii. Jednak jeśli węzły układają się w pakiety, to oznacza, że niestety prawdopodobnie są zajęte nowotworowo. Aczkolwiek potwierdzić ( / wykluczyć) istnienie choroby nowotworowej może jedynie histpat wycinka.
  Temat: PROŚBA W WYJAŚNIENIU OPISU BADANIA RTG TATY PROSZĘ O POMOC
absenteeism

Odpowiedzi: 73
Wyświetleń: 23215

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-11-29, 15:09   Temat: PROŚBA W WYJAŚNIENIU OPISU BADANIA RTG TATY PROSZĘ O POMOC
Na podstawie samego RTG nie da się tego stwierdzić, dlatego wykonano dalsze badania. Trzeba czekać na wyniki.
  Temat: PROŚBA W WYJAŚNIENIU OPISU BADANIA RTG TATY PROSZĘ O POMOC
absenteeism

Odpowiedzi: 73
Wyświetleń: 23215

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-11-29, 14:48   Temat: PROŚBA W WYJAŚNIENIU OPISU BADANIA RTG TATY PROSZĘ O POMOC
fefkunia86 napisał/a:
czy to możliwe, że to nie rak?

Póki nie ma jednoznacznej diagnozy zawsze wyjścia są dwa - to rak, albo to nie rak.

fefkunia86 napisał/a:
po co antybiotyk?

Takie pytania chyba najlepiej skierować do lekarza prowadzącego.
Być może znaleziono jakiś stan zapalny, infekcję.
 
Strona 1 z 2
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group