1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 18
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: wyniki rtg mojeo dziadka i prosba o interpretację
absenteeism

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 15409

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-08-27, 19:47   Temat: wyniki rtg mojeo dziadka i prosba o interpretację
Spróbujcie może do tego, który jest podpisany pod ostatnim wypisem jako lekarz prowadzący.
  Temat: wyniki rtg mojeo dziadka i prosba o interpretację
absenteeism

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 15409

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-08-27, 19:25   Temat: wyniki rtg mojeo dziadka i prosba o interpretację
billyb miał na myśli raczej prywatną wizytę (o ile takowe są możliwe) u onkologa obecnie prowadzącego dziadka. Tak, by ten mógł Wam wyjaśnić zaistniałą sytuację.
  Temat: wyniki rtg mojeo dziadka i prosba o interpretację
absenteeism

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 15409

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-04-16, 22:30   Temat: wyniki rtg mojeo dziadka i prosba o interpretację
No cóż, przypuszczam, że gdyby dziadek był w lepszym stanie to jednak pogłębiono by diagnostykę.
W bronchoskopii nie pobrano wycinka guzka, a jedynie popłuczyny na cytologię. Nie ma tu więc żadnej 100% pewności, że jeśli w cytologii nie wykryto kom. nowotworowych, to ich faktycznie nie ma.
Można by ewentualnie rozważyć badanie PET, niemniej nawet gdyby zmiany "zaświeciły" jako podejrzane nowotworowo, to i tak trzeba by zastosować inwazyjną diagnostykę w celu dokładnego zbadania charakteru tkankowego tych zmian.
Opisywana zatorowość płucna mogłaby być też dość dużym obciążeniem pod kątem ewentualnego leczenia.
Stąd więc myślę (choć to wniosek tylko na podstawie powyższego wypisu), iż lekarz zalecił kontrolę za 3 miesiące w celu oceny, czy guzek się powiększa czy też nie.
  Temat: wyniki rtg mojeo dziadka i prosba o interpretację
absenteeism

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 15409

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-04-14, 18:35   Temat: wyniki rtg mojeo dziadka i prosba o interpretację
Tak, zwykle tak.
  Temat: wyniki rtg mojeo dziadka i prosba o interpretację
absenteeism

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 15409

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-04-14, 18:22   Temat: wyniki rtg mojeo dziadka i prosba o interpretację
Bronchoskopia wychodzi czasem fałszywie negatywna - wynika to z faktu, że nie zawsze lekarzowi podczas pobierania wycinka do badania histopatologicznego udaje się pobrać akurat zmieniony chorobowo fragment tkanki. Mówiąc obrazowo - czasem lekarz zamiast komórek nowotworowych pobierze akurat zdrowe komórki, ponieważ guz składa się zarówno z jednych, jak i z drugich.
Nie ma więc 100%, że bronchoskopia przyniesienie odpowiedź czy to rak, czy nie. Na razie czekamy na wynik.
CT sugeruje zmianę nowotworową, ale na jego podstawie diagnozy nie postawi się.
  Temat: wyniki rtg mojeo dziadka i prosba o interpretację
absenteeism

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 15409

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-04-14, 17:29   Temat: wyniki rtg mojeo dziadka i prosba o interpretację
Ano właśnie. Więc zapewne wypiszą go z zaleceniem udania się gdzie indziej - skoro diagnostyka zostanie zakończona.
  Temat: wyniki rtg mojeo dziadka i prosba o interpretację
absenteeism

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 15409

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-04-14, 16:55   Temat: wyniki rtg mojeo dziadka i prosba o interpretację
A na jakim oddziale leży dziadek? Bo być może wypiszą go ze skierowaniem na leczenie do innego szpitala/oddziału.
  Temat: wyniki rtg mojeo dziadka i prosba o interpretację
absenteeism

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 15409

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-03-31, 15:41   Temat: wyniki rtg mojeo dziadka i prosba o interpretację
Najpierw musimy wiedzieć co to za choroba, czyli mieć wynik z bronchoskopii.
  Temat: wyniki rtg mojeo dziadka i prosba o interpretację
absenteeism

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 15409

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-03-31, 13:28   Temat: wyniki rtg mojeo dziadka i prosba o interpretację
Nie, w bronchoskopii będzie zapewne pobrany wycinek ze zmiany w prawym płucu. Zależnie od wyniku histopatologii i zapewne konsultacji internistycznych, będzie podjęta być może dalsza diagnostyka pod kątem zmiany w płucu lewym.
  Temat: wyniki rtg mojeo dziadka i prosba o interpretację
absenteeism

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 15409

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-03-31, 12:36   Temat: wyniki rtg mojeo dziadka i prosba o interpretację
Badanie TK nigdy nie daje 100% pewności co do charakteru zmiany. Jednak z dość dużym prawdopodobieństwem potrafi wskazać czym owa zmiana jest. Skoro tutaj lekarz opisał zmianę jako meta (?), to takowa jest możliwa i podejrzewana z racji sugerowanego obrazu choroby nowotworowej, jednak zmiana jest dość niewielka i jednoznacznie nie da się teraz stwierdzić jej charakteru przerzutowego.
  Temat: wyniki rtg mojeo dziadka i prosba o interpretację
absenteeism

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 15409

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-03-30, 20:53   Temat: wyniki rtg mojeo dziadka i prosba o interpretację
Wg wypisu dziadek jest zgłoszony do dalszej diagnostyki - co konkretnie ma być robione? Bronchoskopia?

Niestety jeśli faktycznie zmiany są już w obu płucach, to jest to cecha M1a wg klasyfikacji TNM, co niestety oznacza najwyższe stadium zaawansowania choroby nowotworowej.
Do tego dochodzą liczne obciążenia internistyczne u dziadka, które mogą uniemożliwić podjęcie skutecznego leczenia - jednak w tym temacie konieczna byłaby konsultacja kardiologiczna.

Na razie i tak nie wiadomo z jakim nowotworem (i czy w ogóle, choć obraz TK na to wskazuje) mamy do czynienia, w tym celu skierowano dziadka do Otwocka. Na kiedy macie termin?
  Temat: wyniki rtg mojeo dziadka i prosba o interpretację
absenteeism

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 15409

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-03-28, 20:31   Temat: wyniki rtg mojeo dziadka i prosba o interpretację
Może już jutro będzie wynik i dziadek będzie go miał w wypisie, nie wiadomo.
  Temat: wyniki rtg mojeo dziadka i prosba o interpretację
absenteeism

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 15409

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-03-27, 19:06   Temat: wyniki rtg mojeo dziadka i prosba o interpretację
Najważniejsze jest posiadanie opisu TK - najlepiej polegać na słowie pisanym, nie mówionym. Także czekamy na opis.
  Temat: wyniki rtg mojeo dziadka i prosba o interpretację
absenteeism

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 15409

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-03-21, 22:30   Temat: wyniki rtg mojeo dziadka i prosba o interpretację
Jeśli macie to poprzednie zdjęcie, to może spróbujcie podrzucić je radiologowi opisującemu to ostatnie w celu porównania.
  Temat: wyniki rtg mojeo dziadka i prosba o interpretację
absenteeism

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 15409

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-03-21, 20:59   Temat: wyniki rtg mojeo dziadka i prosba o interpretację
Trollinka napisał/a:
glupie pytanie, ale cy 80-90% cieni okrągłych to nowotwory?

A skąd akurat taka statystyka?
Cienie okrągłe mogą oznaczać różne zmiany, ale wiek, nikotynizm w wywiadzie każą wdrożyć diagnostykę różnicową pod kątem choroby nowotworowej.
 
Strona 1 z 2
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group