1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 13
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: zmiany w plucach mojej Mamy
absenteeism

Odpowiedzi: 76
Wyświetleń: 25597

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-09-17, 16:39   Temat: zmiany w plucach mojej Mamy
nasturcja napisał/a:
Nie rozumiem dlaczego w Intra opisany został guz ( pojedynczy) o wymiarach 2,5x2,8x 3,3 chociaż badania obrazowe zarówno PET jak i RM wykonywane tuż przed operacją wykazały dwa guzy

W zasadzie najwłaściwsze byłoby zadanie tego pytania patologowi, który wykonywał badanie :)
Lekarz opisuje co widzi - i jest to jednak precyzyjniejsze "narzędzie" niż badanie obrazowe. Skoro więc opisał guza pojedynczego, to na tym trzeba się opierać.
  Temat: zmiany w plucach mojej Mamy
absenteeism

Odpowiedzi: 76
Wyświetleń: 25597

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-08-06, 17:48   Temat: zmiany w plucach mojej Mamy
nasturcja napisał/a:
doczytałam, że zasady onkologiczne leczenia chirurgicznego raka płuca zalecają usunąć guz i wszystkie śródpłucne drogi limfatyczne, węzły chłonne wnęki i śródpiersia w ilości o najmniej sześciu.
Czy pojęcie lobektomii zawiera w sobie wykonanie usunięcia tych struktur niejako z założenia stąd brak tych informacji w wypisie, czy z jakiegoś powodu usunięcia nie wykonano?

Prawidłowo powinno wykonać się lobektomię z pełną limfadenektomią śródpiersia - czyli usunięciem węzłów chłonnych śródpiersia. Przypuszczam, że w INTRZE badano po prostu tylko guza, węzły będą badane w późniejszym, pełnym histpacie.
To jest oczywiście tylko moje przypuszczenie, ale nie spodziewam się, żeby wycięli sam płat bez węzłów :)
  Temat: zmiany w plucach mojej Mamy
absenteeism

Odpowiedzi: 76
Wyświetleń: 25597

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-08-06, 07:54   Temat: zmiany w plucach mojej Mamy
nasturcja napisał/a:
czy patomorfolog nie powinien opisać drugiego guza?

Wg opisu histpatu patolog w dostarczonym preparacie - płacie dolnym płuca lewego - znalazł tylko jedną zmianę i tę zbadał. Jest to oczywiście dopiero INTRA i dalsze badanie będzie również wykonane, jednak nie wydaje mi się, by z racji tego, że to była tylko INTRA, opisał i zauważył jedną zmianę, a drugiej już nie.
Poczekajmy na dalsze wyniki.

nasturcja napisał/a:
czy to kwestia czułości i dokładności aparatów, i jak w takim razie prześledzić czy zmiana uległa rozrostowi pomiędzy badaniami np. przez rok?

Tych trzech wymienionych badań nie da się ze sobą porównać, więc nie można na ich podstawie stwierdzać, czy zmiana jest większa / mniejsza.
Sprawdzić to można wykonując w określonych odstępach czasu te same badania obrazowe, i tym samym wykonując porównanie TK do TK, MRI do MRI czy PET/CT do PET/CT.
  Temat: zmiany w plucach mojej Mamy
absenteeism

Odpowiedzi: 76
Wyświetleń: 25597

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-08-02, 14:48   Temat: zmiany w plucach mojej Mamy
nasturcja napisał/a:
Rozumiem,że należy zgłosić się do endokrynologa w kwestii zmiany, a ten węzeł chłonny należy obserwować. Gdzie i jakimi badaniami? Czy on może mieć coś wspólnego z istniejącą chorobą nowotworową płuc?

Na ten moment wątpię, ale oczywiście kontrola wskazana. Wystarczy USG np. co 3-4 miesiące, potem co 6.
  Temat: zmiany w plucach mojej Mamy
absenteeism

Odpowiedzi: 76
Wyświetleń: 25597

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-07-31, 21:02   Temat: zmiany w plucach mojej Mamy
nasturcja napisał/a:
Od czego zależy, czy leczenie takie zostanie wdrożone?

M.in. od tego, co będzie w wyniku.
Czekamy więc.
  Temat: zmiany w plucach mojej Mamy
absenteeism

Odpowiedzi: 76
Wyświetleń: 25597

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-07-18, 22:27   Temat: zmiany w plucach mojej Mamy
O możliwych powikłaniach pooperacyjnych (bo chyba o to Ci chodzi) pisze się książki, które z punktu widzenia tego, co faktycznie ma miejsce, mogą być niezłym thrillerem ;) także naprawdę nie ma sensu rozważać wszelkich możliwych opcji.
Z pewnością wszelkie dolegliwości trzeba zgłaszać lekarzowi i pielęgniarkom, którzy wszystko sprawdzą i wyjaśnią.
  Temat: zmiany w plucach mojej Mamy
absenteeism

Odpowiedzi: 76
Wyświetleń: 25597

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-07-10, 18:06   Temat: zmiany w plucach mojej Mamy
Te zmiany:
Cytat:
W segmencie 6 płuca lewego guzki 23x20 mm i 17x16 mm ze wzmożonym metabolizmem 18F-FDG SUVmax FGD = 14,5 i SUVmax = 5,0.

są podejrzane o nowotworowy charakter, co sugeruje ich wartość SUVmax.
Może nie będziemy się wdawać w szczegóły radiologiczne wykonywanego badania (o samej specyfice PETa można pogooglać), generalnie chodzi o to, że po podaniu znacznika jakim jest FDG = fluorodeoksyglukoza określa się wychwyt znacznika przez poszczególne zmiany w organizmie (czy narządy). Wartości rzędu 14,5 niestety z bardzo dużym prawdopodobieństwem sugerują nowotwór złośliwy, zmiana o SUVmax 5,0 również jest dość podejrzana.

Plusem jest natomiast brak zajętych węzłów chłonnych czy narządów odległych - brak zmian w węzłach po takim czasie zwlekania z diagnostyką, jest - jeżeli mam być szczera - fartem, że tak to brzydko ujmę.

Ponieważ do tej pory nie pobrano wycinka guza do badania, nie wiadomo z czym dokładnie mamy do czynienia, więc ciężko powiedzieć o możliwym leczeniu. Niemniej wygląda to na zmianę operacyjną.

Co planowane jest po badaniu PET?
  Temat: zmiany w plucach mojej Mamy
absenteeism

Odpowiedzi: 76
Wyświetleń: 25597

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-05-24, 08:59   Temat: zmiany w plucach mojej Mamy
nasturcja napisał/a:
. Mama nie umie i nigdy nie umiała oddychać przez nos. Jeżeli tylko poczuje brak możliwości oddychania przez usta - natychmiast wpada w panikę ( autentyczną), krztusi się i dusi. Wszelkie dyspozycje "proszę oddychać przez nos i zachować spokój" będą dla niej zwyczajnie niewykonalne.

Czasem badanie można wykonać wprowadzając bronchofiberoskop przez nos, jednak - jak łatwo się domyślić - rurka musi być w tym wypadku cieńsza i czasem przez to badanie jest mniej dokładne niż przy tradycyjnej bronchoskopii przez usta.

nasturcja napisał/a:
A jak jeszcze pojawi się odruch wymiotny, to nawet wolę nie myśleć.

Pacjent przed wprowadzeniem rurki ma podawany lek lekko "paraliżujący" jamę ustną i gardło, dzięki czemu nie ma odruchu kaszlu czy odruchu wymiotnego (choć nigdy nie można tego w pewnym stopniu wykluczyć).

nasturcja napisał/a:
Nie mam pojęcia jak tę bronchoskopię wykonać.

Ale to nie Ty masz mieć pojęcie :)
Najważniejsze jest, by mama wyraziła zgodę na badanie i poinformowała lekarza o swoich obawach, lękach, problemach - lekarze z pewnością postarają się zorganizować badanie tak, by było jak najmniej nieprzyjemne dla mamy.
  Temat: zmiany w plucach mojej Mamy
absenteeism

Odpowiedzi: 76
Wyświetleń: 25597

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-05-22, 23:25   Temat: zmiany w plucach mojej Mamy
Z samą bronchoskopią to akurat różnie bywa - czasem jest wykonana podczas pobytu w szpitalu, czasem na zasadzie przyjścia rano, wykonania badania i wyjścia do domu.
Aczkolwiek przypuszczam, że szpital będzie wolał położyć pacjenta do szpitalu by wykonać tę pełną diagnostykę, o której pisze ela1 - TK, bronchoskopię, pewnie USG jamy brzusznej, badania krwi.
  Temat: zmiany w plucach mojej Mamy
absenteeism

Odpowiedzi: 76
Wyświetleń: 25597

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-05-22, 22:46   Temat: zmiany w plucach mojej Mamy
Można podać coś lekko uspokajającego przy bronchoskopii, ale najpierw pacjent musi wyrazić świadomą zgodę na to badanie.
Dobrze by było, żeby mama wyjaśniła też lekarzowi czego się boi, co ją najbardziej stresuje - czasem wystarczy szczera rozmowa i wyjaśnienie pacjentowi zawiłości całego badania.
Choć nie wiem, czy mama sama przed sobą będzie chciała się przyznać, że zwyczajnie się boi - badania, diagnozy, tego co będzie później.
  Temat: zmiany w plucach mojej Mamy
absenteeism

Odpowiedzi: 76
Wyświetleń: 25597

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-05-22, 22:12   Temat: zmiany w plucach mojej Mamy
Teofilinę bardzo łatwo jest przedawkować, zwłaszcza kiedy pacjent dawkuje ją sobie w zasadzie sam - takie objawy mogą być więc wynikiem przyjmowania leku w nadmiarze.
  Temat: zmiany w plucach mojej Mamy
absenteeism

Odpowiedzi: 76
Wyświetleń: 25597

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-05-22, 19:12   Temat: zmiany w plucach mojej Mamy
nasturcja napisał/a:
czy są podstawy przypuszczać,że te dolegliwości : zaburzenia węchu, smaku, jadłowstręt,nudności są wynikiem niewłaściwego dawkowania Theo,lub wynikają z faktu przyjmowania leków wziewnych.

A Theospirex w jakiej dawce mama przyjmuje?

nasturcja napisał/a:
Wiem,że diagnostyki tu nie ma żadnej, ale czy jest możliwość,by zmiana narastała powoli, by dawać szansę leczenia radykalnego?

To jak wróżenie z fusów - nie mamy pełnego wyniku TK sprzed roku (wiem, że pisałaś, że opis był i tak krótki, ale czasem zdarza się zapomnieć coś, co jest istotne dla ogólnego obrazu), jednak już wtedy opisane były dwie zmiany - główny guz i zmiana satelitarna. Jeśli lekarz stwierdził, że zmiana się rozrosła (oczywiście miał do wglądu poprzedni wynik RTG do porównania go z nowym?), to jest to niepokojące.

nasturcja napisał/a:
Czy ogólne niezłe samopoczucie może być jakimś pozytywnym sygnałem.

Niestety często i w dość zaawansowanej chorobie nowotworowej pacjent ma dobre samopoczucie i czuje się nieźle. Ale to oczywiście lepiej, że mamy samopoczucie jest pozytywne.
  Temat: zmiany w plucach mojej Mamy
absenteeism

Odpowiedzi: 76
Wyświetleń: 25597

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-05-22, 18:48   Temat: zmiany w plucach mojej Mamy
Wysłuchaliśmy :)

Jeśli miałabyś jakieś konkretne pytania, coś trzeba wytłumaczyć - oczywiście pytaj, jesteśmy.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group