1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 24
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: tu pulmonis dex susp
absenteeism

Odpowiedzi: 67
Wyświetleń: 29461

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-02-25, 23:11   Temat: tu pulmonis dex susp
agu79 napisał/a:
mam pytanie czy jeśli mama przy operacji nie miała ingerencji w chore komórki i nie ma żadnych ognisk przerzutowych to jest szansa na jakąś łagodną chemię np tabletki czy możliwe jest że chemia może nie być wogóle potrzebna

Tak jak pisałyśmy wcześniej, chemioterapia pooperacyjna w tym stadium jest konieczna.
  Temat: tu pulmonis dex susp
absenteeism

Odpowiedzi: 67
Wyświetleń: 29461

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-02-20, 22:40   Temat: tu pulmonis dex susp
agu79 napisał/a:
G2 (wyczytałam rak średnio zróżnicowany, tzn. jaki?)

No właśnie taki :) średni stopień złośliwości histologicznej, inaczej mówiąc.

agu79 napisał/a:
(to chyba doby znak?)

Tak.

agu79 napisał/a:
(wyczytałam, że ten typ pT2b dolecza się chemioterapią)

Tak, wskazana jest pooperacyjna chemioterapia.
  Temat: tu pulmonis dex susp
absenteeism

Odpowiedzi: 67
Wyświetleń: 29461

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-02-13, 08:20   Temat: tu pulmonis dex susp
agu79 napisał/a:
niejednokrotnie pisałaś tutaj aby WPISYWAĆ CAŁE WYNKI NIE URYWKI KTORE NAS INTERESUJĄ....żeby mieć pełny obraz...

Jasne, bo tylko mając pełny wynik można coś na jego temat powiedzieć - to tak, jak gdyby próbować opowiedzieć fabułę książki na podstawie jednego rozdziału :) ale też chcemy, byście otrzymywali na podstawie wyników na tyle dużo informacji, na ile potrzebujecie i chcecie, stąd prośba o konkretne pytania. O tym mówi zresztą punkt 5 poradnika Jak zadać na Forum pytanie by uzyskać POMOCNĄ odpowiedź?
Także to żaden gorszy dzień, mam tak normalnie ;)

Jeśli chciałabyś, by coś jeszcze wyjaśnić, jesteśmy do dyspozycji.
  Temat: tu pulmonis dex susp
absenteeism

Odpowiedzi: 67
Wyświetleń: 29461

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-02-12, 23:02   Temat: tu pulmonis dex susp
agu79 napisał/a:
Niestety wyczytałam że oznaczenie C34.9 to guz złośliwy, czy tak?

O tym, że stwierdzono nowotwór złośliwy - gruczolakoraka, pisałaś już tutaj.
Nie mamy określonej cechy G, mówiącej o stopniu złośliwości histologicznej, natomiast i tak jest to nowotwór złośliwy.

agu79 napisał/a:
jak widzę zwroty łacińskie to martwi mnie to jeszcze bardziej

W takim razie najłatwiej zapytać "Co oznaczają łacińskie zwroty w wyniku"? :) wiem, jestem irytująca, ale dużo łatwiej nam odpowiedzieć na konkretne pytania, konkretne prośby, niż ogólnie "analizować wyniki".
Sinus histiocytosis et anthracosis in lymphonodis = histiocytoza i pylica węglowa w węzłach chłonnych

agu79 napisał/a:
zastanawia mnie wynik z KT tyle zmian jest tam opisanych, jak bardzo powinny być dla nas niepokojące?

Każde tego typu zmiany - wzmacniające się po kontraście, spore - są niepokojące.
  Temat: tu pulmonis dex susp
absenteeism

Odpowiedzi: 67
Wyświetleń: 29461

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-02-12, 19:49   Temat: tu pulmonis dex susp
agu79 napisał/a:
bardzo prosze o to aby komuś udało się przeanalizować co to wszystko dla nas znaczy...

A co dokładnie wyjaśnić, masz jakieś konkretne pytania?
  Temat: tu pulmonis dex susp
absenteeism

Odpowiedzi: 67
Wyświetleń: 29461

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-01-21, 17:35   Temat: tu pulmonis dex susp
agu79 napisał/a:
czy powinnam poprosić o rozmowę psychologa z mamą?

To dobry pomysł, na pewno nie zaszkodzi.
  Temat: tu pulmonis dex susp
absenteeism

Odpowiedzi: 67
Wyświetleń: 29461

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-01-16, 23:01   Temat: tu pulmonis dex susp
agu79 napisał/a:
Mam pytanie czy przed operacją lekarze mogą robić mamie jakieś dodatkowe badania czy kolejne TK?

Móc to zawsze mogą :) może będą chcieli mieć świeże wyniki badań obrazowych, to nigdy nie zaszkodzi.
  Temat: tu pulmonis dex susp
absenteeism

Odpowiedzi: 67
Wyświetleń: 29461

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-12-18, 20:29   Temat: tu pulmonis dex susp
agu79 napisał/a:
Adenocarcinoma - dobrze wyczytałam że to gruczolakorak?

Tak.

agu79 napisał/a:
Czy jest szansa że pozbędzie się tego na dobre?

Masz na myśli wycięcie zmian operacyjnie w całości? Z opisu TK wygląda to na, jak na razie, operacyjną zmianę.
Jeśli zaś chodzi i całkowite wyleczenie - na razie trzeba poczekać na dalsze wyniki - np. histpat pooperacyjny, na bazie którego będzie można dokładnie określić stopień zaawansowania choroby i na tej podstawie mówić o rokowaniach.
  Temat: tu pulmonis dex susp
absenteeism

Odpowiedzi: 67
Wyświetleń: 29461

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-12-11, 19:45   Temat: tu pulmonis dex susp
agu79 napisał/a:
o co chodzi co to może oznaczać...

Że nie ma diagnozy czym jest guz, o ile pytasz co oznaczają słowa lekarza.

agu79 napisał/a:
Czy to że nic te badania nie wykazują i dalej nie wiemy jakiego typu to guz może mieć jakies optymistyczne dla nas znaczenie?

Nie, po prostu nadal nie ma diagnozy => nie wiadomo jak leczyć i jaką chorobę.

agu79 napisał/a:
czym może grozic takie otwarcie i "grzebanie" w płucu bez wiedzy jaki to guz...

Każda tego typu operacja obarczona jest szeregiem możliwych powikłań pooperacyjnych (zresztą tak samo jak najprostsze wycięcie wyrostka), jednak czasem jest to jedyny sposób na uzyskanie materiału do badania histopatologicznego.
  Temat: tu pulmonis dex susp
absenteeism

Odpowiedzi: 67
Wyświetleń: 29461

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-11-27, 20:02   Temat: tu pulmonis dex susp
Jest trochę większa szansa, że badanie przyniesie wynik, który powie nam coś więcej.
  Temat: tu pulmonis dex susp
absenteeism

Odpowiedzi: 67
Wyświetleń: 29461

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-11-27, 18:17   Temat: tu pulmonis dex susp
agu79 napisał/a:
czy ta biopsja na pewno wystarczy do rozpoznania?

Mam nadzieję, że tak. Póki nie będzie wyniku, nic więcej nie da się powiedzieć.

agu79 napisał/a:
i co dalej? wróci do pulmonologa z tym wynikiem i sprawa zacznie się od początku?

Wszystko zależy od tego jaki będzie wynik.
  Temat: tu pulmonis dex susp
absenteeism

Odpowiedzi: 67
Wyświetleń: 29461

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-11-21, 20:21   Temat: tu pulmonis dex susp
agu79 napisał/a:
CZY FAKTYCZNIE JEST SZANSA ŻE TO NIE NOWOTWÓR? A JEŚLI NIE TO CZYM MOŻE BYĆ TEN GUZ?

Szansa jest zawsze, natomiast niestety często jest tak, że bronchoskopia wychodzi fałszywie negatywna - tzn. mimo istnienia nowotworu w wyniku histpat z badania nie otrzymuje się kom. nowotworowych. Wynika to z faktu, że guz nie składa się tylko z kom. nowotworowych - są w nim też kom. zdrowe bądź takie dopiero przekształcające się w nowotwór, a lekarz pobierając wycinek do badania nie widzi, jakie komórki pobiera.

agu79 napisał/a:
prawdopodobnie (jak powiedziała Pani dr wkłucie) - CZY CHODZI TU O BIOPSJĘ GUZA?

Najlepiej zapytać panią doktor :) być może faktycznie chodzi BAC guza, czyli biopsję cienkoigłową.

agu79 napisał/a:
czy to wkłucie może być dla mamy niebezpieczne, tzn, czy może źle wpłynąć na ten guz?

Nie powinno.
  Temat: tu pulmonis dex susp
absenteeism

Odpowiedzi: 67
Wyświetleń: 29461

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-11-06, 20:42   Temat: tu pulmonis dex susp
agu79 napisał/a:
czyli rozumiem, ze po wyniku hist.-pat. musi byc konsultacja onkologiczna co dalej tak?

Jeśli w wyniku będą komórki nowotworowe, to bezwzględnie tak.

agu79 napisał/a:
co ma na celu badanie PET o którym pisałaś, co wykazuje jego wynik?

PET - zastosowanie / wikipedia
O PET było też wielokrotnie w tym dziale, jak i na Forum, skorzystaj z wyszukiwarki :)
  Temat: tu pulmonis dex susp
absenteeism

Odpowiedzi: 67
Wyświetleń: 29461

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-11-06, 20:34   Temat: tu pulmonis dex susp
agu79 napisał/a:
lekarz rakochirurg? zdecyduje czy najpierw będzie chciał podać chemię w celu zmniejszenia węzłów a potem operacja guza czy najpierw (...nie wiem czy dobrze zrozumiałam) zabieg na węzłach chłonnych przygotowawczy do operacji mamę od operacji,a le to też musi zdecydować rakochirurg...

Torakochirurg. Aczkolwiek to nie torakochirurg decyduje o tym, czy najpierw podać chemię czy nie, a lekarz onkolog.

agu79 napisał/a:
jakie znaczenie ma w tym przypadku czas?

Czas ma zawsze znaczenie, ale w tym wypadku niczego się nie przyspieszy - można jedynie dzwonić do Zakładu Patologii, gdzie robią badanie, i dopytywać czy wynik już jest.
  Temat: tu pulmonis dex susp
absenteeism

Odpowiedzi: 67
Wyświetleń: 29461

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-11-06, 20:20   Temat: tu pulmonis dex susp
Na pewno poczekać trzeba na wynik histopatologii, to w tej chwili będzie kluczowe.
Ale na razie nie wygląda to najgorzej - zmiana jest ograniczona do jednego płuca, co prawda nieco niepokojące są te węzły do 10 mm w obu wnękach, być może będzie trzeba zrobić PET przy decyzji o ewentualnej operacyjności zmiany, ale wszystko to będzie można rozważać po zapoznaniu się z histpatem z bronchoskopii.
 
Strona 1 z 2
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group