1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22
2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.
|
|
Autor |
Wiadomość |
Temat: rak gruczołowy płuca lewego |
adam29
Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 6070
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2015-12-19, 23:08 Temat: rak gruczołowy płuca lewego |
Przez tą całą chorobę Taty sama postanowiłam się zbadać i zrobiłam rtg klatki piersiowej. Miałabym tylko prośbę, aby ktoś mógł mi zinterpretować wynik bo jak narazie nie mam mozliwości iść do lekarza. Oto opis: serce z przewagą lewej komory. Aorta piersiowa w normie. Płuca bez zagęszczeń. Zrost u podstawy płuca lewego i nieznacznie słycone kąty p-ż, pozatym jamy opłucnowe wolne. W polu dolnym lewym cień odpowiadający najpewniej brodawce sutkowej. Z góry dziekuje za odp |
Temat: rak gruczołowy płuca lewego |
adam29
Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 6070
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2015-12-17, 21:52 Temat: rak gruczołowy płuca lewego |
Witam
W tym tygodniu tata zgłosił sie do szpiala pobrali mu krew i przyjął pierwsza chemie. nastepnego dnia wypisali go do domu po wykonaniu rtg klp. musiał zażywać przez dwa dni tabletki (1x1). W ponidzialek musi zrobić (w rejonie) morfologię wysłać faxem do szpiatala aby lekarz mógł stwierdzić jak ma przyjmować resztę leków. Po nowym roku czeka go kolejna wizyta na oddziale i kolejna chemia .
Cała ta sytuacja a racazej stan jego zdrowia odcisnęło piętno na naszej rodzinie. Jak narazie tata funkcjonuje normalnie oprócz nudności, które mu zaczęły doskwierać.
Mam tylko zasadnicze pytanie ile czasu mu zostało w tak zawansowanym stadium? |
Temat: rak gruczołowy płuca lewego |
adam29
Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 6070
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2015-12-11, 14:19 Temat: rak gruczołowy płuca lewego |
OTO wyniki badań:
Rozpoznazynie przy wypisie: Rak gruczołowy płuca lewego T4N3M1b.
TK lkatki piersiowej bez i ze wzmocnieniem kontrastowym:
Uwidoczniono centralnie w płucu lewym guz o wymiarach 47x38 mm powodujący częściową niedodmę płata górnego prawego, z którym zlewa się. Guz zlewa się też z powiększonymi ww.chłonnymi wnęki lewej do 24x 22 mm, nacieka naczynia płucne i prawdopodobnie także o. główne lewe. W całym płucu lewym pogrubiałe przegrody międzyzrazikowe będące wyrazem rozsiewu droga nn.chłonnych, po prawej zgrubienia ścian oskrzeli. Powiększone ww. chłonne przyaortalny do 29x 16mm, 24x11 mm przydaortalny, 23x13 mm przytchawiczy dolny lewy, 34x25 mm przytchawiczy górny prawy, 32x18 mm przytchawiczy dolny prawy, 51x22mm podostrogowy, 25x17 mm okołoprzełykowy lewy, 29x24 mm wnęki prawej. Widoczny w śródpiersiu przednim górnym 56x28 mm guzowaty twór z elementami martwicy może być węzłem przednaczyniowym znacznie powiększonym, choć i torbielowaty guz grasicy niewykluczony. W wielu węzłach drone zwapnienia.
TK jamy brzusznej:
Wątroba miernie powiększona bez zmian ogniskowych, nadnercza, nerki, trzustka i pecherzyk żółciowy oraz pozostałe narządy w normie. pakiet nieznacznie powiększony ww. chłonnych nadbrzusza, największy z węzłów 18x11 mm. Granicznej wielkości (15x10mm) węzęł okołoaortalny po lewej. Płynu wolnego w jamie otrzewnej nie obserwuje się. Struktury kostne kregosłupa lędźwiowo-krzyżowego i kk. miednicy bez zmian podejrzanych o mts.
Badania labratoryjne:
Antygen Hbs - ujemny, Przeciwciała HCV- ujemny
Poziom protromb.- 81% INR-1,2
Morfologia krwi:
RBC-5,01 mln/uL HGB -15,8 g/dL HCT-47,0%
MCV-93,8 fL MCHC-33,6 g/dL wbc- 11,4 tys/uL
LIMF- 1,2 tys/uL GRAN- 9,6 tys/uL PLT- 364 tys/ uL
badania biochemiczne
glukoza-6,1 mmol/I mocznik-3,9mmol/I
Kreatynina-57 umol/I
AspAt-29U/I
AIAT-16U/L
Wapń-2,5mmol/I
LDH- 657U/L
Fa. zas-77U/L
Bilirubina całk.- 18,2umol/I
Na-140mmol/I
k-4,4MMOL/I
Bronchoskopia fiberoskopowa:
Krtań- porażenie lewej struny głosowej. TCHAWica przekrwiona. Ostroga główna poszerzona, sztywna. Strona prawa- oskrzela bez zmian rozrostowych z cecHami POChP. Strona lewa- błona śluzowa oskrzela głównego przekrwiona z zatartym rysunkiem oskrzelowym. Ostroga międzypłatowa poszerzona z możliwym naciekiem podśluzówkowym. Oskrzela płata góurnego zwężone przez najpewniej pełzający naciek podśluzówkowy. Nie ma zmian egzofitycznych. Pobrano wyc. z ostrogi między języczkiem a gałęzią wstępującą górnego płata lewego; szczoteczkowanie obwodu płata górnego lewego; popłuczyny na NK, BK, i antybiogram.
Wyciek i rozmaz: carcinoma non microcellulare probabiliter adenocarcinoma.
Popłuczyny oskrzelowe- posiew - flora fijologiczna górnych dróg oddechowych 100 000 CFU/ml
BK 2- 1x ujemne BK3- w obserwacji
EPIKRYZA
Chory z guem płuca lewego pzryjety do oddziału w celu oceny charakteru i rozleglosci zmian w klp. W wyniku badania bronchoskopowego uzyskano rozpoznanie raka gruczołowego. Na podst. TK klp i jamy brzusznej ustalono stopień zaawansowania na T4N3M1b. Wycinki z masy guza wysłano do laboratorium centralnego w celu oceny genetycznej przed podjęcim dezyzji co leczenia onkolog.
Tata został wypisany do domu.
I tak jak wcześniej pisałam zaproponowano mu leczenie dwoma lekami w formie tabletek. Zadzwonili ze szpiatala, gdyż przyszły wyniki. WyNIK JEST ujemny. Teraz musi się zgłosić na leczenie chemioterapią. |
Temat: rak gruczołowy płuca lewego |
adam29
Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 6070
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2015-12-07, 08:10 Temat: rak gruczołowy płuca lewego |
Witam.
Mój tata ma 60 lat. Zaczął strasznie spadać z wagi, innymi słowy niknie w oczach. Potem kaszel, katar myślał, że to zwykłe przeziębienie. Poszedł do lekarza rodzinnego, który go osłuchał i zalecił wykonanie rtg klatki piersiowej i morfologie.Na zdjęciu widać było coś niepokojącego- tata dostał skierowanie do pulmonologa, który po obejrzeniu wyników dał skierowanie do szpiatala w celu dalszego leczenia. Tam z koleii wykonano TK klatki piersiowej, jamy brzusznej, morfologię i bronchoskopię fiberoskopową. Diagnoza- rak gruczołowy płuca lewego T4N3M1b. Zaproponowano tacie leczenie jakimiś dwoma nowymi lekami(testowanie) Wycinki z masy guza wysłano jeszcze do laboratorium centralnego w celu oceny genetycznej przed podjęciem decyzji co do leczenia onkologicznego. W oczekiwaniu na wyniki wysłano go do domu (czeka na tel ze szpiatala).
Stąd moje pytanie jakie to jest stadium zaawansowania, bo ten skrót przy rozpoznaniu nic mi nie mówi, jakie są rokowania? |
|
|