1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 17
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak piersi: operacja oszczędzająca, powikłania
anaike

Odpowiedzi: 322
Wyświetleń: 132133

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-10-09, 09:27   Temat: Rak piersi: operacja oszczędzająca, powikłania
::rose::
  Temat: Rak piersi: operacja oszczędzająca, powikłania
anaike

Odpowiedzi: 322
Wyświetleń: 132133

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-09-16, 08:47   Temat: Rak piersi: operacja oszczędzająca, powikłania
Dzień dobry :)
Z aptecznych gotowych preparatów mogą być:Tonimer,Oritolin ,są to płyny nawilżające śluzówkę w sprayu ,siemię lniane do płukania,prawoślaz lub syrop prawoślazowy(może nim przepłukać jamę ustną i gardło),mieszanka recepturowa z witaminami (każdy lekarz rodzinny ją przepisze ,z wit A+D3,wit E,mentholem,na glicerynie)Zapytaj w aptece o gotowe pastylki do ssania najlepiej ziołowe,powlekające śluzówkę jamy ustnej i gardła. :)
  Temat: Rak piersi: operacja oszczędzająca, powikłania
anaike

Odpowiedzi: 322
Wyświetleń: 132133

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-09-15, 21:53   Temat: Rak piersi: operacja oszczędzająca, powikłania
Klaryso ,chyba za wiele nie pomogę.Znalazłam takie stronki dotyczące tego typu portów i typów igieł:
http://www.slideshare.net...la-pielegniarek strona 13 i 14

http://www.sichereinfusio..._15-03-2013.pdf strona 6 i 24,25

ale szczerze mówiąc nie mam pojęcia :???: , która to ma być igła,tym bardziej,że jest to uzależnione,z tego co zdążyłam się zorientować,od długości wlewu. Myślę,że w tej sytuacji najlepiej zgłosić się do osoby,która informowała Was o tym,że macie igłę zakupić,nie wiem czy to lekarz który zakładał port,czy też lekarze zlecający chemioterapię,żeby podali dokładnie o która igłę chodzi. Panie w aptece prawdopodobnie mają ten sam problem,jeśli jest kilka typów igieł w sprzedaży.Pozdrawiam Was serdecznie :)

[ Dodano: 2013-09-15, 21:59 ]
http://www.lisa.4koenigs.de/cf/port/prospekt.pdf

jeszcze ten link,ale tu jest tak samo,wszystkie typy portów i igieł,może coś z tego się przyda :) :?ale??:
  Temat: Rak piersi: operacja oszczędzająca, powikłania
anaike

Odpowiedzi: 322
Wyświetleń: 132133

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-09-08, 21:38   Temat: Rak piersi: operacja oszczędzająca, powikłania
Klaryso,dlaczego zostałyście bez lekarza prowadzącego.Rozumiem,że Bratowa została w pewnym sensie przekazana lekarzom kwalifikującym do chemioterapii TDM1,ale chyba nie oznacza to,że nie możecie korzystać z porad i konsultacji dotychczas prowadzącego onkologa?Bo wydawało mi się ,że do tej pory miałyście bardzo dobrą opiekę lekarską.O tym,że lekarz który ,zakładał Bratowej port nic nie powiedział,też nie wiem co myśleć,ale w tej chwili nie jest to istotne,czasami tak bywa,jak i ta sytuacja z wykreśleniem z listy zarejestrowanych na scyntygrafię.Myślę,że to kwestia bałaganu,miałam taki przypadek przed laparoskopią ,termin uzgodniony,potwierdzony telefonicznie ,jak stawiłam się rano do szpitala,to okazało się,że nie ma mnie na liście do zabiegu. :?ale??:
Co do depresji,to się prawdopodobnie wszystko nakłada na siebie,być może będzie konieczna zmiana leku.Niestety plastry tez swoje robią i po nich też może się tak czuć depresyjnie rozbita.Postarajcie się porozmawiać z jakimś lekarzem może prywatnie,żeby choć w tym kaszlu ulżyć.Pozdrawiam
  Temat: Rak piersi: operacja oszczędzająca, powikłania
anaike

Odpowiedzi: 322
Wyświetleń: 132133

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-09-08, 20:51   Temat: Rak piersi: operacja oszczędzająca, powikłania
Klaryso,myślę,że powinnyście pokazać ten wynik RTG onkologowi i to dość szybko,zwłaszcza że kaszel u Bratowej cały czas się nasila.Płyn został stwierdzony w jamie opłucnowej,w związku z tym,może być konieczność wykonania drenażu,aby pozbyć się narastającego płynu,bo skoro tak to długo trwa,to raczej leczenie zachowawcze może być nieskuteczne ,a tym bardziej czekanie ,aż sam się wchłonie.W tym linku:
http://pl.wikipedia.org/w...e_op%C5%82ucnej
podają,że ilość płynu ,która może być wychwycona w badaniu rtg ,to ilość powyżej 200ml.Fizjologicznie płyn w jamie opłucnej,również występuje,ale w minimalnych ilościach.Sama ,więc widzisz,że mają prawo Bratową kaszel i duszności męczyć.Z Mucosolvanem osobiście bym się wstrzymała,ma za zadanie rozrzedzać i usunąć zalegającą gęstą wydzielinę z dróg oddechowych,a chyba nic na to nie wskazuje,że u Bratowej właśnie tak jest.
Żeby stwierdzić co jest przyczyną gromadzenia się płynu,należy nakłuć jamę opłucnową i pobrać płyn do badania.
Jeśli pytasz o radę,to nie czekałabym,tylko umówiła się z wynikiem i Bratową do onkologa prowadzącego,raczej nie ma chyba sensu wykonywać kolejnego rtg,albo zadzwońcie,żeby coś w tym temacie poradził.
Co do opuchlizny ręki to żel arnikowy przez kilka dni kilka razy dziennie powinien pomóc.
To pewnie zwykły stan zapalny po wkłuciu w żyłę,powinno minąć za jakiś czas,bo wkłucie rozumiem było w rękę po stronie zdrowej,nieoperowanej?
Teraz doczytałam,że jutro macie się kontaktować z panią doktor w sprawie dalszych badań,koniecznie porozmawiajcie o tym wyniku i kaszlu.Pozdrawiam.
  Temat: Rak piersi: operacja oszczędzająca, powikłania
anaike

Odpowiedzi: 322
Wyświetleń: 132133

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-09-02, 16:57   Temat: Rak piersi: operacja oszczędzająca, powikłania
Dzień dobry :)
Na początku dziękuję za miłe słowa,wiem,że robisz dla swojej bratowej,co tylko w Twojej mocy i bardzo Cię za to podziwiam.Te kilka postów z mojej strony,to naprawdę nic wielkiego,a jeżeli chociaż trochę mogę pomóc,to bardzo się cieszę :flower: .
To może najpierw o plastrach.Przesyłam link do opisu (prawdopodobnie podobne informacje znajdziecie w ulotce tego leku).
http://bazalekow.mp.pl/leki/item.html?id=21548

http://bazalekow.mp.pl/le...bst.html?id=143

Może on powodować wzmożoną senność.Mimo,że to jedna z mniejszych dawek,najwidoczniej bratowa tak reaguje.Mam nadzieje,że poinformował Was lekarz o stosowaniu z innymi lekami(mam na myśli Tramal i Ketonal,o który kilka dni temu pytałaś)i że nie stosujecie wszystkiego razem(chyba,że takie było jego wskazanie)
Co do rany,jeżeli jest to rana pooperacyjna i na dodatek długo się goi ,przykry zapach może być oznaką infekcji,dobrze będzie pokazać to lekarzowi,być może wskazana będzie terapia antybiotykowa.Takie rany można przemywać roztworem soli fizjologicznej(do kupienia w aptekach np opakowania 500ml),obficie polewając tak,żeby się oczyszczała,można doraźnie zastosować wyciąg z oczaru wirginijskiego (apteki),który przyśpiesza gojenie i ma działanie ściągające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne,grzybobójcze, miejscowo tamujące krew,przyspieszające ziarninowanie(może szczypać). Istnieją też różne plastry przyśpieszające gojenie,pochłaniające zapach oraz w przypadku ran sączących ,wydzieliny z rany(jakie to będą plastry to po obejrzeniu rany poleci Wam lekarz,zapytajcie o to). :)
  Temat: Rak piersi: operacja oszczędzająca, powikłania
anaike

Odpowiedzi: 322
Wyświetleń: 132133

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-08-31, 20:30   Temat: Rak piersi: operacja oszczędzająca, powikłania
Dobry wieczór Klaryso.
Wstępnie,zanim skontaktujecie się z lekarzem możecie zastosować np:Lioton 1000 w żelu, żel z arniką Flos Leku (bardzo dobrze się wchłania i nie jest zbyt lepki),przeprowadzić drenaż limfatyczny,do którego przesyłam link :
http://www.youtube.com/watch?v=ebKABlXxDgY
(może ze względu na rany pooperacyjne oraz podrażnień po naświetlaniu,z pominięciem przesunięcia chłonki w kierunku klatki piersiowej)
Drenaż musi być delikatny,to prawie głaskanie,nie jak intensywny masaż.Rękę odkładać w miarę możliwości na klin i spać z ręką na klinie.To tak w dużym skrócie,myślę,że o większości tych metod już słyszałyście.Dobrze byłoby gdyby,ktoś pomógł jej po zakończeniu drenażu ręki, masować delikatnie(prawie głaskanie) plecy w kierunku zdrowych węzłów drugiej pachy i węzłów pachwinowych.Prawdopodobnie jeśli bratowa nie miała wcześniej problemów z ręką ,obrzęk jest po radioterapii,w związku z tym konieczny będzie kontakt z lekarzem, zastosowanie rehabilitacji i być może terapii uciskowej.
  Temat: Rak piersi: operacja oszczędzająca, powikłania
anaike

Odpowiedzi: 322
Wyświetleń: 132133

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-08-29, 23:29   Temat: Rak piersi: operacja oszczędzająca, powikłania
Dobry wieczór. :)
Nie mogę napisać nic o portach z własnego doświadczenia,ale znalazłam bardzo ciekawą broszurkę dla pacjentów i w niej jest wszystko wyjaśnione:
http://www.medipress.pl/i...&view=book&id=4

i poniżej link jeszcze z kilkoma informacjami:
http://www.pmurz.nazwa.pl...12_z3_2009_.pdf

Pozdrawiam i dobranoc :)
  Temat: Rak piersi: operacja oszczędzająca, powikłania
anaike

Odpowiedzi: 322
Wyświetleń: 132133

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-08-29, 11:01   Temat: Rak piersi: operacja oszczędzająca, powikłania
Klaryso :) .
Plastry przeciwbólowe powinny być stosowane w obrębie nie podrażnionej i nie poddawanej naświetlaniom skóry, na płaskich częściach klatki piersiowej lub górnej części ramion. Należy wybierać powierzchnię pozbawioną owłosienia. Jeżeli w miejscu przylepienia plastra są obecne włosy, powinny one zostać obcięte (nie zgolone,żeby skóry nie drażnić) przed przylepieniem plastra. Jeżeli wybrane miejsce zastosowania leku wymaga oczyszczenia, należy to zrobić za pomocą czystej wody. Nie wolno używać mydła, oliwek, balsamów lub innych substancji, które mogłyby spowodować podrażnienie skóry lub wpływać na jej przepuszczalność. Przed użyciem plastra powierzchnia skóry powinna być całkowicie osuszona.To tyle o plastrach.Jeżeli chodzi o Ketonal i Tramal ,to Ketonal został przepisany bratowej w dawce maksymalnej dobowej tzn 2 tabletki po 100mg 2 x dziennie i tego schematu nie należy przekraczać ,bo jak wyżej pisała Sonia jest bardzo gastro- i hepatotoksyczny .Jeżeli to nie wystarcza,to możecie użyć Tramal ,który jak piszesz bratowa ma zalecony w środku dnia.Dawka jest mała,ale przy dwóch silnych lekach przeciwbólowych może się czuć bardzo senna i znużona,nawet osłabiona(np.raczej nie powinna prowadzić samochodu ). Jeżeli takie połączenie leków nie wystarcza,też bym się zastanowiła nad plastrami,ewentualnie nad tabletkami przeciwbólowymi dwuskładnikowymi (porozmawiajcie o tym z lekarzem koniecznie). Pisałaś ,że bratowa zażywa też Thiocodin,a jak wszyscy wiemy jest to lek na bazie kodeiny,preparat wzmaga działanie środków nasennych i uspokajających, a także niektórych leków przeciwbólowych.Użycie wszystkiego na raz może powodować dużo skutków ubocznych,a w tym bardzo dużą senność i niemożliwość w miarę normalnego funkcjonowania.Porozmawiajcie o "ustawieniu" p/bólowym,koniecznie z lekarzem.Jak sama Wiesz wszystkie te lekarstwa są dla ludzi,tyle,że każdy inaczej reaguje i chodzi o to żeby nie szkodzić,a pomóc. :|
  Temat: Rak piersi: operacja oszczędzająca, powikłania
anaike

Odpowiedzi: 322
Wyświetleń: 132133

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-08-28, 09:02   Temat: Rak piersi: operacja oszczędzająca, powikłania
Witaj Klaryso :)
Przy podrażnionym,wysuszonym gardle dobrze jest zastosować jakieś środki o działaniu nawilżającym,powlekającym,zawierające śluzy.Może to być Tymianek z Podbiałem w pastylkach(ten bez dodatków,żeby nie powodować odkrztuszania),
lub sam podbiał(można kupić w sklepach zielarskich) do zaparzania i pić małymi łyczkami lub płukać gardło,prawoślaz podobnie lub tradycyjny syrop prawoślazowy dostępny w aptekach,siemię lniane podobnie jak podbiał do płukania lub popijania,unikać wszystkich preparatów (syropów) zawierających alkohol,żeby nie podrażniać gardła.Nie wiem jakie tabletki dostała bratowa,ale można spróbować przy bardzo silnym,duszącym kaszlu zastosować Thiocodin - bez recepty (syrop lub tabletki),sprawdza się właśnie przy takim kaszlu"gardłowym",najlepiej na noc i zobaczyć jak będzie działał.
Pozdrawiam Was serdecznie :)
  Temat: Rak piersi: operacja oszczędzająca, powikłania
anaike

Odpowiedzi: 322
Wyświetleń: 132133

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-08-19, 08:57   Temat: Rak piersi: operacja oszczędzająca, powikłania
Witaj Klaryso.Ponieważ już dzisiaj bratowa zaczyna naświetlania,to chyba nie pozostaje nic innego jak zgłosić dolegliwości lewej piersi przed ich rozpoczęciem.Pewnie,ze dobrze byłoby o tym poinformować lekarza prowadzącego,ale ponieważ teraz jesteście pewnie już w Wałbrzychu i tak nie będzie miał możliwości obejrzenia lewej piersi.Moim zdaniem,mimo że naświetlania mają charakter paliatywny,ważne jest to abyście miały jak najświeższe wyniki może usg,mammografii,po których lekarz mógłby się zorientować czy coś więcej się w tej piersi dzieje,czy są to przerzutu nadal tylko w skórze.Pozdrawiam Was bardzo serdecznie i mocno ściskam :)
  Temat: Rak piersi: operacja oszczędzająca, powikłania
anaike

Odpowiedzi: 322
Wyświetleń: 132133

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-08-16, 09:46   Temat: Rak piersi: operacja oszczędzająca, powikłania
Ostatnio miałam to badanie ,nie wymaga ono szczególnych przygotowań,ogólne zasady postępowania w linku:
http://www.zdrowie.med.pl...yntygrafia.html
W skrócie: pacjent nie musi być na czczo, zdjęcia wykonuje się po około 3-4 godzinach od wstrzyknięcia radioznacznika,czas trwania badania wynosi 20-40 min.
Powinnyście dostać wszystkie informacje w momencie rejestracji,jak pisze Anna,jeżeli rejestrowałyście się telefonicznie,to te informacje powinny być Wam przekazane ustnie.
Na badanie należy zabrać wynik poprzedniego badania,jeżeli takie było.Jeżeli było wykonane w tym samym ośrodku istnieje duże prawdopodobieństwo,że wynik znajduje się w ich danych w komputerze.
Jak długo się czeka na wynik odpowie Wam pani z rejestracji,dobrze byłoby przed badaniem do Gliwic zadzwonić i o wszystko zapytać,jak również o to czy istnieje możliwość przesłania wyniku pocztą.Pozdrawiam Was serdecznie i nadal mocno trzymam kciuki. :)
  Temat: Rak piersi: operacja oszczędzająca, powikłania
anaike

Odpowiedzi: 322
Wyświetleń: 132133

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-08-09, 09:42   Temat: Rak piersi: operacja oszczędzająca, powikłania
Klaryso,życzę powodzenia i nadal mocno trzymam za Was kciuki _littleflower_
W temacie badań klinicznych się nie wypowiem,w internecie można znaleźć zdawkowe informacje,najważniejsze,że macie już termin konsultacji. [tak] Mocno ściskam.
  Temat: Rak piersi: operacja oszczędzająca, powikłania
anaike

Odpowiedzi: 322
Wyświetleń: 132133

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-06-10, 13:13   Temat: Rak piersi: operacja oszczędzająca, powikłania
Klaryso,jestem z Wami :littlehs: .Mam nadzieję,że lekarze znajdą rozwiązanie tej trudnej sytuacji.Trzeba wierzyć.
  Temat: Rak piersi: operacja oszczędzająca, powikłania
anaike

Odpowiedzi: 322
Wyświetleń: 132133

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-05-07, 09:34   Temat: Rak piersi: operacja oszczędzająca, powikłania
Klaryso,doskonale rozumiem Twoje obawy.Oczywiście konsultacja z innym specjalistą nigdy nie zaszkodzi,może pomoże rozwiać Wam pewne wątpliwości.Może byłoby dobrze skontaktować się z lekarzem u którego wczoraj byłyście na wizycie i porozmawiać o tym terminie i ewentualnym jego przyśpieszeniu.Czy lekarz wytłumaczył Wam dlaczego macie czekać 3 tygodnie,czy to tylko kwestia organizacyjna szpitala,czy być może istnieją ku temu inne przesłanki np: musi minąć jakiś czas po zakończeniu leczenia chemią?
 
Strona 1 z 2
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group