1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 2
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Czerniak złośliwy odbytnicy
biofanka

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 10738

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2011-06-09, 14:40   Temat: Czerniak złośliwy odbytnicy
actinakodi,

Ważne będą wyniki badania TK i USG czy nie doszło do ewentualnej progresji.
Jeżeli , tak możliwe wydaje się zastosowanie chemioterapii a po jej niepowodzeniu dopiero Yevroy Niestety wedle ostatnio zebranych informacji takie są zasady refundacji i zezwolenia na przeprowadzenie terapii. Ponadto DCO wg informacji od Kalineczki 1980 możliwości leczenia Yevroy.Ze wzg na fakt iż to ośrodek w tym przypadku DCO powinno wnioskować do NZF i MZ o możliwość refundowania i leczenia lekiem przed jego krajową rejestracją.
Oczywiście postaraj się sam zasięgnąć informacji na temat uzyskania leczenia w ramach programu EAP za który odpowiedzialna jest dr Emilia Filipczyk-Cisarż. W DCO jednak warunkiem terapii jest również niepowodzenie leczenia chemioterapią.
Vemurafenib czyli inhibitor BRAF, PLX4032 http://www.forum-onkologi...braf-vt3418.htm
Jest obecnie niedostępny w Pl , być może będzie w ramach programu EAP. Jednak należy podkreślić ,że czerniaki błon śluzowych różnią się genotypem od czerniaków skóry podobnie jak jest w przypadku czerniaków oka. Badania kliniczne prowadzone nad Vemurafenib dotyczyły pacjentów z czerniakiem skóry. Podobnie jak większość badań klinicznych. Warunkiem jednak jest obecność mutacji BRAF V600E, która jest charakterystyczna dla czerniaków skóry. W przypadku komórek nowotworowych błon śluzowych przeprowadzane są badania kliniczne wykorzystujące mutację genu KIT.
http://www.clinicaltrials...y3=EU:PL&rank=4
Podobnie może być w przypadku szczepionek antygen ,który wykorzystywany jest w szczepionkach może nie być obecny na komórkach czerniaka błon śluzowych . Nie wiem czy jest prowadzony nabór do badania klinicznego nad szczepionką tą ,która okazała się na tyle skuteczna iż powstrzymała progresję w grupie chyba ok 150 osób.
Jednak w świetle ostatnich badań potwierdzonym na tegorocznym ASCO jedynymi skutecznymi terapiami mogącymi powstrzymać progresję choroby jest terapia lekiem Yevroy oraz terapia vemrafenib. Pierwszy dostępny w Pl z ograniczeniami drugi niedostępny :uuu:
  Temat: Czerniak złośliwy odbytnicy
biofanka

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 10738

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2011-06-05, 21:51   Temat: Czerniak złośliwy odbytnicy
actinakodi,
Przykro mi z powody taty.
Dodam jak z biologicznego punktu widzenia sytuacja się przedstawia.
Nowotwór błon śluzowych odbytnicy to bardzo, bardzo rzadki nowotwór.
Dlatego najprawdopodobniej doszło do nadinterpretacji wyniku silnej reakcji dodatniej wiążącej antygen Chromagramina A. CgA jest jednym z białek produkowanych przez komórki neuroendokrynne pierwotnie więc założono iż jest to nowotwór złośliwy neuroendokrynny.
Ponadto guz wykazał, także ekspresję antygenów charakterystycznych dla czerniaka HMB45, CD117, Ki-67,VIMENTYNA jednak ze wzg na rzadkość występowania czerniaka błon śluzowej odbytnicy a także na fakt iż są to markery charakterystyczne też dla innych nowotworów lekarz patomorfolog zasugerował się silną dodatnia reakcją z Chromagraminą A.
Ponowna retrospektywna ocena morfologii guza pierwotnego oraz ocena morfologiczna guzów wywodzących się z węzłów chłonnych, a także dodatkowe badania na ekspresję specyficznego i typowego dla czerniaka antygenu MelanA i mniej specyficznego HMB-45 przemawia za tym iż jest to jednak czerniak złośliwy błony śluzowej odbytnicy.
Badania immunohistocytochemiczne z wykorzystaniem przeciwciał monoklonalnych dla określonego antygenu (każdy nowotwór cechuje się posiadaniem właśnie takich specyficznych antygenów) to niezwykle pomocne narzędzie w diagnostyce nowotworów . Jednak czułość i swoistość tych badań nie zawsze jest wysoka. Przykładowo dla Chromagraminy A wynosi od 10-100%. Ponadto analiza wymaga w nietypowych przypadkach dużego doświadczenia by nie doszło do nadinterpretacji wyniku.
Klasyfikacja kliniczna w przypadku czerniaków błon śluzowych jest podobna jak w czerniaku skóry.
Czy tata miał wykonywane badania obrazowe typu RTG KT -klatki piersiowej, wątroby , głowy?
Są to miejsca gdzie nowotwór może dawać przerzuty odległe .
Obecnie mamy doczynienia z stadium klinicznym III c ( jednak zajęcie dużej ilości węzłów dodatkowo pogarsza rokowanie jak wspominał jużRichelieu, ) Szanse statystyczne na 5 letnie przeżycie wynosi ok 30%.
W przypadku przerzutów odległych stadium zaawansowania to st IV o szanse 5-letnich przeżyć niestety spadają do ok. kilku procent. Ale to są tylko statystyki .
Richelieu napisał/a:
Czerniak jest dość specyficznym nowotworem, często wymykającym się spod przewidywań co do możliwego jego dalszego rozwoju i rokowania


Jeśli chodzi o leczenia tak jak wspominał Richelieu, bardzo ważne jest znalezienie dobrego specjalisty omówi z wami możliwości leczenia czerniaka także poprzez branie udziału w badaniu klinicznym dotyczącym czerniaka błon śluzowych z wykorzystaniem ihibitorów transdukcji sygnału (ihibitor KIT ) badanie to jest obecnie w III fazie studiów klinicznych i zaobserwowano dłuższe przeżycia u pacjentów W III i IVstadium czerniaka błon śluzowych.
To link do informacji o badaniu http://www.eonkologia.pl/Badania-kliniczne/350.
Ponadto warto lekarzy dopytać o możliwość leczenia lekiem Yervoy,który obecnie dostępny jest w ramach programu EAP.
Więcej informacji tutaj http://www.forum-onkologi...umab-vt3159.htm
W DOC odpowiedzialnym lekarzem za ten program jest ordynator Odziału drdr Emilia Filipczyk-Cisarż.
Pozdrawiam
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group