1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 2
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Zespół znamion atypowych
biofanka

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 20059

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2011-07-06, 22:08   Temat: Zespół znamion atypowych
annew32 napisał/a:
można sprawdzić, że jestem posiadaczką mutacji genetycznej

Niestety nie ma takich badań. Nie jest to metoda diagnostyczna w DNS.
annew32 napisał/a:
Rozumiem, że można nie mieć mutacji i mimo wszystko mieć ten zespół?

Nie jest to choroba genetyczna jednak nieprwidłowości w tworzeniu sie znamion barwnikowch wynikają z mutacji w obrębie genu odpowiedzialnego za syntezę melaniny.

Wycięłaś juz sporo znamion, żadne nie okzało sie znamionem dysplastycznym.To dobra wiadomość . Jednak jak sama piszesz znamion przybywa , są też dla Ciebie przyczyną stresu, dlatego powinnaś tak jak do tej pory kontrolować je raz na 6mc u dobregoo specjalisty dermatologa . Wpisać w swój kalendarz jak wizyty u stomatologa lub inne okresowe badnia .
Nie możesz żyć z piętnem czerniaka nieustannie rozmyślając, czy Twoje znamiona się zezłośliwią. Każdy z nas przynajmniej raz w życiu, był poparzony słńcem, większość ma jasną karnację , dużo znaion i nie każdy zachoruje na czerniaka.
Podobnie jak nie każdy palacz choruje na raka płuc. Ciesz się życiem nie zapominając o profilaktyce.Świadomośc to już pierwszy krok.Pozdrawiam.

[ Dodano: 2011-07-06, 22:13 ]
Ponadto będąc czujną i regularnie badając znamiona masz ogromną szansę na wykrcie czerniaka in situ ,który jest w 100% wyleczalny.
  Temat: Zespół znamion atypowych
biofanka

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 20059

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2011-07-06, 15:40   Temat: Zespół znamion atypowych
DNS jest związane z mutacją genetyczną,której efektem jest powstawanie na ciele dużej ilości znamion dysplastycznych często w nietypowych miejscach.Sama duża ich ilość nie jest czynnikiem pozwalającym zdiagnozowanie DNS.Ponadto znamiona powstają przez całe życie u jednych mniej u drugich więcej.
Do głównych cech zespołu znamion dysplastycznych ,według Newtona należy występowanie:
1.ponad 100znamion o średnicy przekraczającej 2mm
2.przynajmniej dwóch większych znamion atypowych potwierdzonych histologicznie
3.przynajmniej jednego znamienia na pośladkach lub 2 znamion na grzbietach stóp
4.przynajmniej jednego znamienia na skórze owłosionej głowy
5. więcej niż jednego znamienia tęczówki.
Stwierdzenie trzech lub więcej z wymienionych cech upoważnia do rozpoznania zespołu znamion dysplastycznych.
Głównym jednak czynnikiem jest potwierdzenie histologiczne występowania znamion atypowych.
annew32 napisał/a:
Na wyniku z wideodermatoskopii mam napisane, że lekarz stwierdza liczną atypię zmian

annew32 napisał/a:
Gdy zadałam onkologowi pytanie, czy wszystkie znamiona jakie posiadam są atypowe, lekarz stwierdził, że tylko kilka.
Więc już sama nie wiem, czy ta diagnoza jest poprawna, wiec skoro tylko kilka znamion jest atypowych, to chyba nie pasuje stwierdzenie liczna atypia?

Ocena onkologa iż posiadasz kilka zmian atypowych nie jest miarodajna,bowiem nie wystarczy sama ocena kliniczna lecz także badanie histopatologiczne. Często znamiona wyglądające „kosmicznie” okazują się zwykłymi złożonymi znamionami .A typów znamion pod wzg histologicznym jest ogrom.
Żadne z Twoich 12 wyciętych i przebadanych znamion nie wykazało atypii.To dobra wiadomość.
Diagnoza mogła zostać postawiaona na wyrost.W mojej opinii lekarzem właściwym do dalszych kontolii jest lekarz dermatolog doświadczony w diagnostyce DNS a nie lekarz onkolog. DNS z nowotworami nie ma nic wspólnego jest to owszem predyspozycja szczególnie, gdy występował w rodzinnie czerniak( u ciebie jak napisałaś nie występował).
Podobną predyspozycją może być jansa karnacja,częsta ekspozycja na słońce, uczęszczanie na solariu itp.
annew32 napisał/a:
Mam jeszcze jeden dylemat, chciałabym zostać mamą,

Bardzo fajnie ,nie zastanawiałbym się:)
annew32 napisał/a:
ale bardzo się boję, bo słyszałam, że zmiany hormonalne u kobiet w okresie ciąży i połogu mogą przyczynić się do transformacji nowotworowej znamion? Czy to prawda?

Strach jest nie uzasadniony,owszem hormony mogą brać udział w przyspieszeniu ale nie w tworzeniu czerniaka, którego powstanie zależy od bardzo wielu innych czynników.Często takich, na które nie mamy wpływu.

annew32 napisał/a:
Proszę doradźcie, co mam robić, jakie jest ryzyko czerniaka w moim przypadku?

Nikt nie jest wstanie ocenić takiego ryzyka.Nie jesteś obciążona genetycznie w rodzinie nie występowała melanoma, więc tak na prawdę masz szanse jak każdy.
annew32 napisał/a:
Może któraś z forumowiczek ma dużą ilość znamion i była w ciąży lub znacie osobę, która miał taki problem jak ja i urodziła szczęśliwie dzieci?

Owszem znam . Mama dwóch dzieci .Potwierdzone DNS z występowaniem czerniaka w rodzinie (brat).Jest pod stałą opieką dermatologa kontrole co 6 mc.
Dla porównania ja byłam właścicielką tylko 2 znamion w tym jeden okazł się czerniakiem.
Sami znamy swoją skóre najlepiej dlatego obserwacja, obserwacja i jeszcze raz obserwacja.
Pozdrawiem serdecznie.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group