1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 5
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Czerniak guzkowy, Clark III, Breslow 15mm
biofanka

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 23356

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2011-09-30, 09:34   Temat: Czerniak guzkowy, Clark III, Breslow 15mm
Gratuluje :) .Przy tak "grubym" czerniaku (Breslow 15 mm), brak przerzutów do węzła wartowniczego to bardzo dobra wiadomość. To poprawia mamy rokowania.
Pozdrawiam serdecznie.
  Temat: Czerniak guzkowy, Clark III, Breslow 15mm
biofanka

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 23356

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2011-08-26, 12:52   Temat: Czerniak guzkowy, Clark III, Breslow 15mm
Marcino napisał/a:
o co chodzi z kuracją typu; Interferon, Yervoy, Vemurafenib

Interferon- nie daje zbyt dużych odpowiedzi w leczeniu melanomy.
W Polsce bardzo rzadko się go stosuje. Może być stosowany zarówno w III jak i IV stadium choroby.
Yervoy- w Pl terapia stosowana w IV stadium zaawansowania klinicznego choroby(przerzuty odległe). Jest to terpia II lini,czyli stosowana po niepowodzeniu chemioterapii.
Dla III stadium w ramach badań klinicznych.
Vemurafenib- nie jest jeszcze lekiem zarejstrowanym w Europie, jedynie w USA.
Dostępny jest w ramach przedrejestracyjnego programu EAP, w programach klinicznych realizowanych niebawem min. w Warszawie, Poznaniu. Jest to również terapia dla pacjentów w IV stadium zaawansowania klinicznego (przerzuty odległe). Kryteria naboru to przede wszystkim obecnośc mutacji BRAFV600 w komórkach melanomy.

Marcino napisał/a:
O które leczenie można się starać u mojej mamy?

Aby starać się o wyżej wymienione terapie najpierw musi zostać określony dokładnie stan zaawansowania choroby mamy. Poczekajmy zatem na wyniki BWW.
A także zweryfikowany guzek w płucach.
Jeśli okaże się ,że mama miała przerzuty w węzłach chłonnych czeka ją limfadenektomia - czyli wycięcie wszystkich węzłów chłonnych.
W przypadku III stadium choroby warto zainteresować się udziałem w badanich klinicznych lub terapię interferonem .Jednak tutaj może być problem ze znalezieniem ośrodka,który zastosuje to leczenie.
Jesli okzałaoby się, iż mama ma przerzuty odległe (IV stadium)wówczas:
a. ewentualne usunięcie chirurgiczne guzów.
b. w pierwszym rzucie zastosowanie chemioterapii a następnie przy niepowodzeniu starać się o terapię lekiem Yervoy.
c. udział w badaniu klinicznym EAP ( przedrejestracyjnym) vemurafenib.
d. udział w innym obiecującym badaniu klinicznym opartym na wykorzystaniu inhibitorów kinaz tyrozynowych ( BRAF/ MEK ) firmy GSK.
Marcino napisał/a:
gdzie się zgłosić itp.

To jest kluczowe zagadnienie, czyli dostępność ów terapii.
Otóż, nie we wszystkich centrach onkologicznych lekarze są w stanie zapewnić najlepsze,najnowocześniejsze leczenie pacjentowi w IV stadium. W przypadku vemurafenib sprawa wydaje sie oczywista, lek ten póki co nie jest zarejestrowany w PL . Jedynie udział w wyżej wymienionym badaniu klinicznym.Jesli chodzi o Yervoy jest lekiem zarejestrowanym jedak jego dostępność zależy właśnie od ośrodka. Nie wnikajmy z jakich powodów,aczkolwiek łatwo sie domysleć. Jeżeli chodzi o interferon budzi on sporo kontrowesji ze wzg .na wysoką toksyczność i niską odpowiedź.Wybór pozostaje pacjentowi, czy szukać ośrodka stosującego tą terapie.
Dlatego, aby mama uzyskała najlepsze z możliwych terapii, proponuje po wynikach z BWW zasięgnąć tzw. "drugiej opinni" u najlepszych specjalistów od czerniaka w Pl oraz w ośrodkach gdzie prowadzone sę badania kliniczne.
Osobiście polecam prof.Rutkowskiego (Warszawskie CO).
  Temat: Czerniak guzkowy, Clark III, Breslow 15mm
biofanka

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 23356

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2011-08-10, 16:26   Temat: Czerniak guzkowy, Clark III, Breslow 15mm
Guz był spory ,więc możliwe jest 15 mm. Na naszym forum były wyniki z 11 mm.
Spotykałam w literaturze często guzy ponad 10 mm.
  Temat: Czerniak guzkowy, Clark III, Breslow 15mm
biofanka

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 23356

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2011-08-10, 15:34   Temat: Czerniak guzkowy, Clark III, Breslow 15mm
marjanna napisał/a:
Wyniki mamy wyglądają dobrze, więc są szanse, że węzeł wartowniczy będzie zdrowiutki!

Nie lubię bardzo pisać takich sprostowań :-( :-( Jednak wydaje mi się iż rzetelna odpowiedź jest lepsza. Fakt wynik USG jamy brzusznej nie wykazuje żadnych podejrzanych zmian, natomiast wynik histopatologiczny nie jest dobry :-( .
Stopniowanie wg Clarka ma dzisiaj nie wielką przydatność rokowniczą. Skala Breslow jest istotniejsza (grubość guza mierzona podczas badania mikroskopowego od górnego poziomu warstwy ziarnistej do miejsca najgłębszej penetracji)-4 stopień wg Breslowa (15 mm) to dużo. Wysoki indeks mitotyczny, owrzodzenie, typ guzkowy nie są czynnikami rokującymi dobrze. Jednak jest to bardzo nieprzewidywalny nowotwór. Czerniaki różnią się między sobą biologią a co za tym idzie agresywnością.
Ponadto, każdy układ odpornościowy reaguje inaczej na komórki melanomy. Dlatego zgadzam się z opinią
marjanna napisał/a:
Trudno na tym etapie zgadywać co się wydarzy, a czytanie statystyk stanowczo Ci odradzam
.
Czytałam o przypadkach ,gdzie wyniki histopatologiczne były gorsze, a pacjenci żyją latami w zdrowiu. Czego życzę mamusi z całego serca! Pozdrawiam serdecznie
  Temat: Czerniak guzkowy, Clark III, Breslow 15mm
biofanka

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 23356

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2011-08-09, 20:54   Temat: Czerniak guzkowy, Clark III, Breslow 15mm
Marcino napisał/a:
Bo rozumiem, że jeśli np. wartownik byłby czysty to są lepsze rokowania tak?

Tak, świadczy to o tym, iż nie doszło do rozprzestrzenienia komórek nowotworowych w układzie chłonnym. Rokowania są wówczas lepsze. Niestety nie daje to jednak 100% pewności,że nie dojdzie do rozprzestrzeniania się nowotworu układem krwionośnym,czy późniejsze przerzuty w układzie chłonnym. Analogicznie w przypadku mikro-przerzutów w węźle wartowniku, ich obecność nie daje 100% pewności, iż wystąpią przerzuty odległe jednak prawdopodobieństwo jest wyższe.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group