1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22
2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.
|
|
Autor |
Wiadomość |
Temat: Interpretacja wyników - chłoniak T, hcv, HCC? |
convalia
Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 11590
|
Dział: Nowotwory przewodu pokarmowego Wysłany: 2010-11-22, 21:04 Temat: Interpretacja wyników - chłoniak T, hcv, HCC? |
Proszę o pomoc...
Co znaczą wyniki dodatnie:
Anizocytoza +
Mikrocytoza +
Hipochromia +
Jądrzaste krwinki czerwone +
Tata miał w czwartek dostać kolejną chemię (chłoniak), ale lekarz zrezygnował... Mamy się zgłosić w szpitalu dopiero z wynikami biopsji... Może będą w tym tygodniu.
To czekanie jest straszne...
[ Dodano: 2010-11-23, 14:12 ]
Tata chyba psychicznie siada... Ostatnio zdarzyło mu się popić trochę. Wczoraj znów powtórka... Jak do niego dotrzeć? Co powiedzieć, żeby wziął się w garść? Boli go coraz gorzej wątroba i wydaje mi się, że po prostu nie ma siły i chęci walczyć. Mam nadzieję, że to krótki kryzys, który szybko minie!
|
Temat: Interpretacja wyników - chłoniak T, hcv, HCC? |
convalia
Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 11590
|
Dział: Nowotwory przewodu pokarmowego Wysłany: 2010-11-14, 15:42 Temat: Interpretacja wyników - chłoniak T, hcv, HCC? |
Witaj!
Dziękuję za odpowiedź...
Tata nie wie, że tych guzów jest aż tyle... Nie rozmawiał z lekarzem o wynikach tomografii. Cały czas ma nadzieję, że to jednak nic poważnego, coś co się wyleczy...
Ja niestety tej nadziei mam coraz mniej... Pewnie lata picia też zrobiły swoje.
I przez to też jest mi tym bardziej ciężko. Czemu dopiero choroba spowodowała, że ja odzyskałam ojca, moje dzieci w końcu mają dziadka... No i ten straszny żal i lęk, że to może niedługo się skończyć |
Temat: Interpretacja wyników - chłoniak T, hcv, HCC? |
convalia
Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 11590
|
Dział: Nowotwory przewodu pokarmowego Wysłany: 2010-11-13, 18:48 Temat: Interpretacja wyników - chłoniak T, hcv, HCC? |
Bardzo proszę o pomoc... Czy naprawdę jest tak bardzo źle??? Ile czasu nam zostało?
Wiem, że dużo osób jest w podobnej sytuacji... To jest straszne, patrzeć na cierpienie bliskiej osoby. Uśmiechać się, rozmawiać, żartować jakby nigdy nic, a jednocześnie mieć świadomość, że być może niedługo to się skończy...
Tata nie wie nic o tych guzach... Jak mu powiedzieć? I czy w ogóle mówić?
|
Temat: Interpretacja wyników - chłoniak T, hcv, HCC? |
convalia
Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 11590
|
Dział: Nowotwory przewodu pokarmowego Wysłany: 2010-11-12, 15:45 Temat: Interpretacja wyników - chłoniak T, hcv, HCC? |
Witam ponownie...
Mam pytanie. Tata jest po biopsji wątroby, w celu określenia, co to za rodzaj nowotworu. Czekamy na wyniki. Ale zanim zrobili biopsję tata miał robioną tomografię... No i niestety okazało się, że guzów nie jest dwa jak to było widoczne w usg, ale są 4 takie większe i kilka mniejszych I co teraz? Lekarz powiedział, że jest źle... Ale jak bardzo źle???
Jakie teraz ma znaczenie czy to przerzuty chłoniaka, czy jednak pierwotny nowotwór wątroby?
Strasznie to trudne wszystko |
Temat: Interpretacja wyników - chłoniak T, hcv, HCC? |
convalia
Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 11590
|
Dział: Nowotwory przewodu pokarmowego Wysłany: 2010-09-29, 10:25 Temat: Interpretacja wyników - chłoniak T, hcv, HCC? |
Witam!
Dziękuję za odpowiedź...
Z tego co jest na wypisie to jest to chłoniak z komórek T nieokreślony. Węzłów mu nie wycinali, nie ma powiększonych. A co do śledziony to z usg jest tyle, że jest powiększona, o jednorodnej echogeniczności miąższu. W wymiarze dwubiegunowym ok 12cm (11,93x4,99cm) /górne granice normy wielkości/.
Chemię zmienili, ponieważ nie było reakcji na CHOP, a CHVEP różni się od poprzedniej tym, że jest jeden lek więcej podawany Etoposid, ale niestety nie wiem w jakiej dawce. Z tego co mówił lekarz, akurat ten typ chłoniaka nie jest bardzo agresywny, ale i mało poznany i niestety jest mało możliwości leczenia go. No i jak widać jest dość odporny na leczenie :o(
I jeszcze jedno - to z wypisu - W morfologii krwi obwodowej leukocytoza (14G/l) z limfocytozą (66,3%) oraz małopłytkowość (127tys/il).
Jednak teraz chyba bardziej niepokoi nas ta wątroba... Nie wiem czy słusznie...
Jak się wali to wszystko po kolei...
Jutro wizyta w Instytucie Onkologii w Gliwicach w sprawie wątroby, a kolejna chemioterapia planowana na 21 października i wtedy planowane badanie szpiku.
Pozdrawiam,
Kasia |
Temat: Interpretacja wyników - chłoniak T, hcv, HCC? |
convalia
Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 11590
|
Dział: Nowotwory przewodu pokarmowego Wysłany: 2010-09-28, 18:33 Temat: Interpretacja wyników - chłoniak T, hcv, HCC? |
Witam!
Proszę w miarę możliwości o pomoc... Tata (61 lat) ok 5 lat temu miał wykryte HCV, interferon odmówili, ale żadnych badań nie robili. Dopiero teraz mądry lekarz skierował go na dokładniejsze badania, miesiąc temu okazało się, że HCV RNA wynik pozytywny. Oprócz tego od jakiegoś czasu męczy go dna moczanowa. No i najważniejsze... W maju okazało się, że ma chłoniaka typ T, umiejscowiony w szpiku i prawdopodobnie w śledzionie. Jest po 4 chemioterapiach CHOP, ale po ponownym zbadaniu szpiku zmienili na CHVEP - II leczenia ma za sobą.
Tu wyniki badania patomorfologicznego po 4 chemii CHOP:
W dwóch przestrzenaich ogniskowe włóknienie retikulinowe I st. Limfocyty B (CD20+) rozproszone oraz pod postacią grudki zajmuje 3% szpiku. Limfocyty T (CD3+) rozproszone i w skupiskach stanowią do 10% szpiku. Niewielka przewaga limfocytów CD4 (+) nad CD8 (+). Odczyn CD30 ujemny. Szpik o zachowanej strukturze. Wyspy granulopoezy o obniżonej komórkowości. Wyspy erytropoezy bogatokomórkowe liczne. Dojrzewanie trójukładowe zachowane. Komórki blastyczne CD34 (+) stanowią 1% szpiku.
Podczas ostatniej chemioterapii zrobili mu również dokładne usg jamy brzusznej, dużo tego, dlatego napiszę do co podkreślone:
Wątroba powiększona, o nieregularnych obrysach. Wymiar A-P prawego płata 16cm; grubość ok 18cm, wymiar podłużny lewego płata 14,5cm; wymiar podłużny ogoniastego płata 9,04cm. Echogeniczność niejednorodna, mieszana, wzmożona. Cechy przebudowy tłuszczowo-włóknistej wątroby. Cechy włóknienia w systemie wrotnym.
W prawym płacie wątroby w rzucie segmentów przednich - podtorebkowo uwidoczniono strukturę heterogenną kształtu okrągłego, o nieostrych zarysach i jednorodnie hypoechogenicznym wnętrzu, wymiarach 3,06x2,38. W badaniu usg Doppler Color bez cech unaczynienia brzeżnego ani wewnątrz zmiany - obraz zmiany może nasuwać podejrzenie zmiany o charakterze meta - naciek zapalny (?), chłoniakowy (?).
W lewym płacie wątroby: w rzucie segmentu IIIgo uwidoczniono strukturę heterogenną kształtu okrągłego, o wymiarach ok 4,34x3,61cm - Tu. Struktura o regularnych obrysach, z zaznaczoną otoczką "halo". W zależności od ustawienia głowicy zaznacza się dyskretnie hyperechogeniczna otoczka (torebka?) zmiany, trudna ocena struktury, widoczna po dłuższym badaniu, przy zmianie pozycji ciała. Echostruktura zmiany prawie izoecho - z otaczającym miąższem wątroby, niejednorodna, z obecnością obszarów silnie hyperecho- / bezdechowych wym. ok 1x1,5cm / i bezechowych wewnątrz / średnica ok 0,9zm/. W badaniu usg Doppler Color wyraźnie zaznaczone unaczynienie brzeżne i nieregularne wewnątrz zmiany. Obraz usg wskazuje na Tu npl - meta (?), w przebiegu chłoniaka (?), ale obraz zmiany w badaniu usg może wskazywać na zmianę o charakterze HCC.
AORTA BRZUSZNA - nieposzerzona, miażdżycowa. Przestrzeń zaotrzewnowa bez cech powiększenia ww chłonnych . Uwidoczniono pojedynczą strukturę - węzeł chłonny, kształtu owalnego, jednorodnie hypoecho-, w najdłuższym wymiarze ok 1,4cm - w okolicy pnia trzewnego. Jama otrzewnej bez cech wolnego płynu.
Wnioski: Cechy przebudowy marskiej wątroby, nie można wykluczyć drobnych, rozsianych zmian meta czy niacieku wątroby w przebiegu choroby rozrostowej układu chłonnego /największa zmiana w prawym płacie wątroby/. Tu wątroby - podejrzenie HCC /w rzucie lewego płata/.
Wiem, że strasznie tego dużo... Wyników z morfologii nie piszę, bardzo się one zmieniają podczas chemii, myślę, że to co najistotniejsze napisałam.
Bardzo proszę o interpretację tych badań...
Niebawem czeka nas wizyta w Instytucie onkologii w Gliwicach.
I jeszcze jedno, co oznacza Alfafetoproteina 99,15IU/ml (norma do 5,8)
Z góry dziękuję za poświęcony czas i odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie,
Kasia |
|
|