1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22
2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.
|
|
Autor |
Wiadomość |
Temat: Niedrobnokomórkowy rak płuca lewego z przerzutami. |
drMarta
Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 18244
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2011-07-28, 08:06 Temat: Niedrobnokomórkowy rak płuca lewego z przerzutami. |
Erlotynib (Tarceva) to terapia celowana, hamuje namnażanie komórek nowotworowych, na których powierzchni doszło do specyficznej mutacji receptorów naskórkowego czynnika wzrostu (EGFR). Dlatego daje korzyści tylko u chorych, u których stwierdza się właśnie tego typu mutacje (więcej o tym wraz z filmem obrazującym działanie leku jest na stronie: http://www.tarceva.com/professional/ w części Lung Cancer Videos, Proposed MEchanism of Action). Dlatego najpierw oznaczana jest częstość mutacji EGFR w badaniu hist-pat, jeśli mutacja występuje, to zastosowanie Tarcevy zablokuje lub spowolni proces namnażania komórek rakowych.
Jako terapia celowana, leczenie prowadzone jest przez onkologa klinicznego, tak jak chemioterapia. Stąd czasem nazywa się ją "chemią w tabletce". "Celowana" oznacza, że oddziałuje na konkretny receptor na powierzchni komórki nowotworowej. Mimo to możliwe są efekty uboczne. Najczęstsze to wysypka skórna, ale badania nad erlotynibem w leczeniu raka płuca pokazują, że im większe zmiany skórne, tym lepsze wyniki leczenia (mierzone czasem wolnym od progresji choroby).
Lek przyjmuje się raz dziennie o stałej godzinie, przestrzegając zaleceń dotyczących przerwy w posiłkach (zmniejsza to ryzyko działań ubocznych na układ pokarmowy).
W zależności od stanu ogólnego pacjenta i częstości występowania receptorów EGFR w komórkach rakowych, Tarceva pozwala przedłużyć życie wolne od progresji choroby od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy. Im więcej stwierdzonego EGFR, tym lepsze wyniki. Biorąc pod uwagę dodatkowe miesiące względnie dobrego samopoczucia i stabilizacji choroby - przy stwierdzonej mutacji EGFR warto skorzystać z tego schematu leczenia. |
Temat: Niedrobnokomórkowy rak płuca lewego z przerzutami. |
drMarta
Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 18244
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2011-07-11, 15:47 Temat: Niedrobnokomórkowy rak płuca lewego z przerzutami. |
Maqdo, pewne jest to, że Twoja Mama niezwykle dzielnie walczy z chorobą i łatwo się nie poddaje. Widzę, że Ty także masz w sobie wiele nadziei i zapału do trwania mimo kolejnych trudności.
Wiem, jak trudno balansować między nadzieją na dalsze życie z chorobą a świadomością, że stan Mamy jest bardzo zaawansowany. Rozumiem też, że trudno jest przyjąć do wiadomości, że stan Mamy mógłby się teraz pogorszyć, gdy obserwujesz Mamę dzielnie zmagającą się z objawami choroby przez dłuższy czas, niż przewidywali to lekarze.
Życzę Tobie i Twojej Mamie, abyście jak najdłużej cieszyły się sobą! Wiedz jednak, że nie ma niczego szkodliwego w uznaniu, że macie naprawdę trudnego przeciwnika. Nawet będąc świadomą tego, że będziesz się musiała kiedyś z Mamą pożegnać, nadal możesz dobrze korzystać z tych wszystkich chwil, które spędzacie razem.
Taka myśl nie jest słabością, przegraną, czy utratą nadziei. To trochę jak polisa ubezpieczeniowa na przyszłość.
Moment zaprzestania intensywnego leczenia nie jest złożeniem broni, a przejściem w inną płaszczyznę działań. Nie traktuj tego jako przegranej. Bądź gotowa na wszystko, co los może przynieść, ale miej przy tym nadzieję na kolejne dobre dni spędzone razem. Pozdrawiam, MP |
|
|