1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 11
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak piersi
gaba

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 13729

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-06-01, 22:35   Temat: Rak piersi
Sprawdziłam teraz w wątku, Ki67 wynosi 3 %, daj sobie spokój z chemią, z chorym sercem i w wieku 77 lat to naprawdę chemia bardziej zaszkodzi niż pomoże. Czy po operacji chora dostała skierowanie do specjalisty radioterapeuty? Ma zieloną kartę, było konsylium i co zaproponowali?

Mnie się wydaje że po dobrej operacji wystarczy w tym wypadku sama hormonoterapia.

Są doniesienia że inhibitory aromatazy (np letrozol) dają trochę lepsze wyniki niż tamoxyfen u kobiet po menopauzie. Inna sprawa że można przedłużać leczenie np 3-5 lat tamoxyfen, później letrozol 2 lata, a później jeszcze np faslodex.
  Temat: Rak piersi
gaba

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 13729

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-05-28, 23:16   Temat: Rak piersi
Chyba przeniesiecie się tam gdzie to robią, powinni zrobić jak zobaczą że nie ma. Z tymi przenosinami to trzeba się spieszyć. Nie podałaś całego wyniku, ale chemioterapia powinna zacząć się do 8 tygodnia od operacji, to samo przy ewentualnej radioterapii
  Temat: Rak piersi
gaba

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 13729

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-05-28, 22:34   Temat: Rak piersi
Robią w każdym Centrum Onkologii i w wielu szpitalach w których jest dużo takich przypadków. Ale ja za nic w świecie nie mogę zrozumieć dlaczego masz zrobić to na własną rękę. Zwykle jeżeli placówka nie robi tego badania to wysyłają we własnym zakresie do odpowiedniej pracowni. To jedno z podstawowych badań i należy się chorej jak psu buda.
  Temat: Rak piersi
gaba

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 13729

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-04-24, 21:22   Temat: Rak piersi
Asiu ! Rozumiem że jesteś zdenerwowana ale międlimy w kółko to samo. Zacznijmy od początku.

Leczy lekarz, ja nie mogę Ci powiedzieć jak należy leczyć Twoją Mamę, a Ty nie możesz zamiast lekarza podejmować decyzji.
Ja mogę na podstawie otrzymanych od Ciebie informacji podać co mówią na ten temat wytyczne i wskazać gdzie można spodziewać się zaniedbań wynikających z nazwijmy to "specyfika polskiej służby zdrowia". Twoją rolą będzie "dręczenie lekarzy" żeby te wytyczne stosowali lub uzupełnienie ich działań (badania prywatne).

Mama powinna mieć założoną "zieloną kartę". Leczenie powinno być zaproponowane przez konsylium. Chora powinna być o leczeniu zawiadomiona (w tej karcie to powinno być zapisane). Było konsylium? Jaka była propozycja leczenia? (tam powinno być napisane jaki zakres operacji). Przed operacją lekarz musi się upewnić czy nie ma przerzutów odległych i ocenić stopień zaawansowania na podstawie oceny klinicznej tzw cTNM. Zrobione usg ujawniając nową zmianę ma wpływ na ocenę całości i ta ocena powinna być przeprowadzona przez lekarza który co najmniej musi zapewnić że zmiana w całości jest do usunięcia w trakcie mastektomii. Chora wobec nowych okoliczności ma prawo do ponownej oceny swojego stanu przez konsylium. Bo np w świetle tego usg już nie ma mowy o usunięciu tylko guza, są dwa ogniska i to nie wiadomo co w dole pachowym.

To nowe znalezisko nasuwa podejrzenia że choroba może być bardziej zaawansowana niż to wyglądało na pierwszy rzut oka no i niestety wskazuje że dotychczasowa diagnostyka była delikatnie mówiąc niewystarczająca.

2- 3 tygodnie opóźnienia nie są jakąś tragedią, warto je poświęcić na dokładne wyjaśnienie stanu i optymalizację kuracji.
  Temat: Rak piersi
gaba

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 13729

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-04-24, 17:57   Temat: Rak piersi
To się ma gorzej niż poprzednio.
Jesteście na początku drogi, więc:

Uwaga nr 1: Zrobiono usg piersi, prawdopodobnie lekarzowi nikt nie powiedział że głównym celem badania jest ustalenie statusu węzłów chłonnych no i w wyniku słowa nie ma na ten temat. Można zakładać że nic specjalnego nie zobaczył, ale czy szukał dokładnie? Czy wiedział że na godz 12 jest guz już zdiagnozowany jako rak? czy sprawdził węzły podobojczykowe? Zwłaszcza jak się robi badanie prywatne (ale na NFZ też) trzeba mieć poprzednie do porównania i wyraźnie mówić o swoich obawach lub potrzebach. Oni nie gryzą i jeżeli to możliwe to uwzględniają takie "życzenia" chorych. Ja się spotkałam z pytaniami co jest podejrzane, co szczególnie sprawdzić itp.

Uwaga nr 2. W trakcie leczenia oczywiście zdarzają się konsultacje na korytarzu i w biegu, ale to tylko wtedy gdy lekarz dobrze zna przypadek, pamięta go i chodzi o ustalenie jakiegoś szczegółu. Lekarz nie powinien proponować kuracji bez zbadania chorego. Sama widzisz ile to było warte. Zwłaszcza na początku trzeba przypilnować żeby lekarz zapoznał się z wszystkimi badaniami i innymi chorobami pacjenta.

Co robić teraz? Trzeba jednak zdecydować się gdzie się leczycie. Chirurg powinien ocenić czy ta zmiana w dole pachowym da się usunąć z marginesem w trakcie mastektomii. Wskazane byłoby jednak zrobienie TK klatki piersiowej, bo jak widać są niespodzianki. Można zrobić biopsję tej nowej zmiany. Czy ona jest wyczuwalna? Podstawą działań jest wybranie dobrego chirurga, ale w ośrodku w którym badania dodatkowe nie stanowią problemu. Chirurg określa czy nowotwór jest operacyjny i jakie badania mu potrzebne żeby to ocenić.

Przy pełnej mastektomii radioterapia nie jest leczeniem standardowym. Stosuje się ją przeważnie tylko w wypadkach zbyt małego marginesu lub w innych okolicznościach zwiększających ryzyko wznowy miejscowej. Czasami zwłaszcza u osoby z problemami zdrowotnymi lepiej pogodzić się z większym ryzykiem wznowy niż ze znacznym pogorszeniem stanu zdrowia po radioterapii.
  Temat: Rak piersi
gaba

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 13729

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-04-24, 11:12   Temat: Rak piersi
Mnie się nigdy nie udało nic z tej wyszukiwarki znaleźć i chyba nie do Ciebie ten post był adresowany.

A co do meritum. Chemioterapia to nie bułka z masłem i u większości osób w Mamy wieku jest zwyczajnie przeciwwskazana i poprzestaje się na radioterapii i hormonoterapii. U młodszych chorych chemioterapię stosuje się na wstępie przy dużych guzach i/lub widocznym zajęciu węzłów. W opisanym przez Annę przypadku to wznowa miejscowa jest spowodowana raczej pominięciem w leczeniu radioterapii.
Wycięcie wszystkiego jest więc najbezpieczniejszą i najlepiej tolerowaną opcją. Wycięcie wszystkich węzłów może spowodować później sporo kłopotów, obrzęk limfatyczny może być bolesny, a starsze osoby są przeważnie mniej cierpliwe i bardziej skłonne do "ale ja nie mogę" niż kłopotliwych zabiegów. Obecnie stosuje wycinanie I i II piętra węzłów chłonnych co daje mniejsze powikłania, ale żeby tak było to powinien to robić chirurg specjalista od piersi. Czyli jeżeli zdecydujecie na profilaktyczne wycięcie węzłów to należy skupić się na szukaniu dobrego chirurga. Ale uwaga: chirurg jeżeli nie jest przekonany do wycięcia węzłów może tego odmówić ze względów etycznych (niepotrzebne okaleczanie chorej). Ja osobiście jeżeli w usg nie wyjdą węzły to jednak optowałabym za procedurą oznaczenia wartownika. W raku trzeba mieć świadomość że nie ma możliwości zrobienia na zapas wszystkiego i uzyskania 100% pewności. Trzeba się liczyć z tym że zawsze może być jakiś przerzut lub wznowa. Overtreatment jest bardzo szkodliwym dla pacjentów zjawiskiem.

RTG klatki piersiowej jest konieczny przy każdym pobycie w szpitalu (chyba że chora ma aktualny wynik) i raczej na pewno go zrobią, usg jamy brzusznej powinno być zrobione, ale jak pisałam nie ma pewności że zrobią.

Jeżeli chirurg na pierwszej wizycie nie zbadał chorej, to chora nie powinna do tego chirurga wracać. (Naprawdę nie kazała się rozebrać i nie obejrzała piersi? To jak przebiegała ta wizyta?)

[ Dodano: 2015-04-24, 11:19 ]
Podobno nie można wysłać 2x tej samej wiadomości, ale mnie się to jakoś udaje całkiem często :-D
  Temat: Rak piersi
gaba

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 13729

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-04-21, 14:08   Temat: Rak piersi
Asiu!
Podstawą w medycynie jest badanie pacjenta przez lekarza, jeżeli chirurg mówiła o węźle wartowniku to znaczy że oceniła że nie ma widocznych objawów zajęcia węzłów chłonnych. Można to ocenić (z większym niż w usg ryzykiem błędu) po prostu obmacując okolicę. Tak czy inaczej oceniono że choroba jest mało zaawansowana i nie będzie wstępnej chemioterapii.
W takim stanie z reguły szukanie innych przerzutów ogranicza się do rtg płuc i usg jamy brzusznej. W takiej sytuacji dużo zależy od wyniku pooperacyjnego, a szczególnie stanu węzłów.

Ale nadal nie rozumiem tego wycinania miejscowego, nawet jeżeli będą czyste węzły to radioterapia jest standardem. No chyba że zdarzy się cud i w guzie nie znajdą komórek nowotworowych, ale ja w cuda nie wierzę.

Operacja piersi jest oceniana jako obarczona bardzo małym ryzykiem.

Węzeł wartownik jest to pierwszy węzeł do którego spływa chłonka z okolicy guza. Przyjmuje się że on zatrzymuje większość (albo wszystkie) komórek nowotworowych oddzielającyhc się od guza i wędrujących naczyniami limfatycznymi. Jeżeli w nim przy badaniu nie znajdzie się komórek nowotworowych to przyjmuje się że guz jeszcze nie zaczął "siać".

W Polsce nie ma zwyczaju podawać liczby przypadków, możesz przyjąć że jeżeli jest 2-3 chirurgów (o specjalności onkologia) i co najmniej 2 onkologów klinicznych to jest to ośrodek o wystarczającym potencjale. Do oznaczenia węzła wartownika potrzebne jest specjalne wyposażenie, więc szpitale które je posiadają mają wystarczające doświadczenie.
  Temat: Rak piersi
gaba

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 13729

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-04-21, 00:29   Temat: Rak piersi
Nie ma sensu kroić na raty, po lekach sądzę że kłopoty z sercem nie są małe. Ja bym usunęła pierś. Usg węzłów chłonnych lekarze jakoś tak pomijają (teoretycznie powinni byli sprawdzić przy biopsji ale czy zrobili?), najlepiej jednak zainwestować w badanie prywatne.

Nie można porównywać wielkości między usg a mammografią.

Jeżeli w usg nie wyjdą zajęte węzły chłonne to operację należy koniecznie zrobić z jednoczesnym zlokalizowaniem i badaniem węzła wartownika. W ogóle nie rozważać innej wersji - należy już teraz zapytać chirurga czy to zrobi, jeżeli nie to iść gdzie indziej.

Formalnie powinno się leczyć raka w ośrodku w którym jest leczonych co najmniej 150 nowych przypadków rocznie. Z lekarzami należy rozmawiać i jeżeli widzą że pacjent wie czego chce to można wiele rzeczy uzgodnić. Tutaj nikt nie zapytał dlaczego chirurg sądzi że można byłoby poprzestać na wycięciu samego guza. Wątpi że jest rak inwazyjny wg biopsji?

Obecnie jest tendencja że całą chemioterapię podaje się przed operacją.

Nie wiem czy zrobią w szpitalu badania przed operacją, powinni, ale na tym forum jest masa przykładów w których poprzestano na rtg płuc.

Poczytałaś trochę przypadków w tym dziale?
  Temat: Rak piersi
gaba

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 13729

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-04-20, 22:12   Temat: Rak piersi
Dosyć duży ten guzek. Jeżeli nie będzie żadnych śladów zajęcia węzłów chłonnych (powinno być zrobione usg) i żadnych podejrzeń o przerzuty odległe, to można leczenie zacząć od wycięcia. Prawdopodobnie guzek można usunąć z zachowaniem piersi (czy jest taka możliwość to chirurg powinien powiedzieć i wybór metody zależy od pacjentki). Ja bym doradzała usunięcie całej piersi ponieważ wtedy można pominąć radioterapię co w tym wieku jest pożądane. Guz jest hormonozależny więc będzie hormonoterapia. Chemioterapia to będzie sprawa do rozważenia po przebadaniu całego guza.

Niestety jeżeli są zajęte węzły chłonne to wskazana jest chemioterapia przed operacją, czy można podać chemioterapię to zależy od ogólnego stanu chorej (wydolność serca, nerek, wątroby).

Jeżeli będą stwierdzone przerzuty odległe (trzeba sprawdzić kości, płuca, wątrobę) to w podeszłym wieku zaleca się hormonoterapię i dopiero jak przestanie skutkować ewentualnie chemioterapię.

A co do rokowań, to widzisz jak dużo jeszcze nie wiadomo, cokolwiek można będzie powiedzieć po ustaleniu stanu węzłów i istnienia lub przerzutów.

A kto zalecił czekanie z tym guzkiem który był już widoczny w mammografii w 2014 r?
  Temat: Rak piersi
gaba

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 13729

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-04-18, 17:35   Temat: Rak piersi
Napisałam :Poczytaj o innych

[ Dodano: 2015-04-18, 17:37 ]
Na wyniku zwykle jest również opisany materiał i właśnie informacja jakie jeszcze badania w toku.
  Temat: Rak piersi
gaba

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 13729

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-04-18, 16:46   Temat: Rak piersi
Kolejny "najprawdopodobniej" śluzowy. Pewnie to rozpoznanie się nie ostanie. Ale rak to rak. Przepisz dokładnie cały wynik biopsji i mammografii lub usg (albo dodaj zdjęcia), bo na podstawie tego co napisałaś to nic nie można powiedzieć - za mało informacji.

Poczytaj w tym dziale wątki dotyczące raka. W ciągu ostatnich miesięcy były co najmniej 2 takie "najprawdopodobniej śluzowy"
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group