1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22
2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.
|
|
Autor |
Wiadomość |
Temat: Gilmaly-relacje z polany |
hanna.22
Odpowiedzi: 780
Wyświetleń: 202861
|
Dział: Hyde Park Wysłany: 2012-12-12, 10:13 Temat: Gilmaly-relacje z polany |
Chanel napisał/a: | O tak! To są kochane psy. I takie terapeutyczne. Jest się do czego przytulić.
[url=http://images50.foto...150.jpg]Obrazek[/URL]
Ale fajnie, że Twój będzie miał towarzyszkę! To będzie wesoło!
A z kominkiem poeksperymentuję. W Sylwestra będzie okazja. |
Witam!
Może wtrącę swoje pięć groszy na temat opału do kominka,to nie jest moje wymądrzanie się.Piszę dlatego aby pomóc.
drewno – najczęściej stosowane. Jest stosunkowo tanie i łatwo dostępne. Podczas spalania emituje do środowiska o wiele mniej uciążliwych związków niż węgiel kamienny i olej opałowy, więc nie wpływa na zwiększenie masy gazów szklarniowych. Popiół stanowi zaledwie 3% masy drewna, a w dodatku nie jest kłopotliwy utylizacji. Jednak drewno drewnu nie równe – warto pamiętać o paru jego cechach, aby wybrać to najlepsze.
wilgotność – najważniejsza cecha, determinująca jakość drewna. Ma bezpośredni wpływ na jego wartość opałową, czyli ciepło spalania pomniejszone o parowanie wody powstałej z paliwa w procesie spalania oraz wilgoci własnej. Świeże drewno, o wilgotności 50÷60% ma aż dwukrotnie mniejszą wartość opalową niż drewno w stanie powietrzno-suchym (o wilgotności 14÷20%). Duża zawartość wody obniża temperaturę spalania, w związku z czym wnętrza palenisk, szyb i kominów pokrywają się smołą. Wilgoć uwolniona przy spalaniu powoduje też korozję elementów metalowych i ceramicznych. Warto więc odpowiednio wcześniej składować drewno – najlepiej sezonować je przez około 18 do 24 miesięcy. W tym czasie nie powinno być narażone na zamakanie ani na zbytnie działanie słońca, dobrze jednak by leżało w suchym i przewiewnym miejscu.
gatunek - najbardziej kaloryczne jest drewno gatunków liściastych o największej gęstości na jednostkę objętości. Najlepiej więc zdecydować się na grab, buk, dąb, brzoza, jesion, klon. Wielu z nas ceni też długi czas spalania – dobrym wyborem jest wtedy grab, jesion, robinia, jabłoń czy cis. Drewno drzew liściastych jest gwarantem długotrwałej i bezawaryjnej pracy kominka, oraz zapewnia stabilizację uzyskiwanej mocy grzewczej. Drewno drzew liściastych o zwartej strukturze (grab, dąb, jesion, klon, brzoza, wiąz, akacja, buk, drewno drzew owocowych) pali się równomiernie, nie strzela i wydziela mało dymu. Drewno dębu i jesionu przy spalaniu dostarcza dużo ciepła i rzadko strzela. Drewno buku, klonu, brzozy pali się o wiele spokojniej, ale też dostarcza dużo mniej energii cieplnej. Drewno drzew owocowych podczas spalania wydziela przyjemny zapach. Drewno brzozowe wydziela szczególnie dużo sadzy, a drewno osiki nie tylko wydziela jej mało, ale też likwiduje już osiadłą w kominie sadzę. W przeciwieństwie do drewna drzew liściastych, drewno drzew iglastych zawiera dużo żywic, która podczas spalania daje dużo tłustej sadzy powodującej szybkie zanieczyszczenie paleniska, szyby i komina. Wielu z nas lubi strzelające przy spalaniu drewna drzew iglastych snopy iskier, jednak drewnem tym zdecydowanie nie należy palić w kominku. Możemy wpływać na kolor płomieni - dodając do paleniska jedno lub dwa polana nasycone roztworem soli kuchennej, uzyskamy płomienie żółte, nasycone zaś roztworem siarczanu miedzi – niebieskie. Drobnych suchych szczap należy używać tylko do rozpalania – ich spalanie jest bardzo intensywne i może powodować nadmierny i niepożądany wzrost temperatury w palenisku.
W kominkach przeznaczonych do palenia drewnem nie wolno palić sklejką, miałem drzewnym ani węglem! Zbyt wysoka temperatura spalania może bowiem doprowadzić do zniszczenia przewodów spalinowych.
Pozdrawiam,miłego dnia:-} |
|
|