1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22
2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.
|
|
Autor |
Wiadomość |
Temat: Rak płaskonabłonkowy płuca po operacji |
kaishaku
Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 5152
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2018-09-04, 16:12 Temat: Rak płaskonabłonkowy płuca po operacji |
Mama po 3 cyklu chemii miala robiony tomograf, ktory zalaczam ponizej.
Martwi mnie czesc opisu, ktora brzmi : "W porownaniu do badania poprzedniego pojawily sie obecnie skape obszary zageszczen typu "matowej szyby" na pograniczu segm 2/3PP"
Co to sa obszary zageszczen typu "matowej szyby"? Czy to jest jakas niegrozna pochodna samego badania czy moze stan zapalny?
Dokladniejsza konsultacje Dr bedzie mama miala, gdy przyjedzie do szpitala na dolewke chemii.
Jestescie w stanie cos podpowiedziec?
|
Temat: Rak płaskonabłonkowy płuca po operacji |
kaishaku
Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 5152
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2018-07-13, 22:58 Temat: Rak płaskonabłonkowy płuca po operacji |
Dziękuje za zamazanie danych na badaniu Wyżej tego pilnowałem, a tutaj wstawiałem to na szybko jak tylko wróciłem ze szpitala Dziękuje Ci i oczywiście o załącznikach też zapomniałem, mój błąd A tak przy okazji to nie "Wstawiłaś", tylko "Wstawiłeś" Moja mama jest pacjentką, a ja jestem jej synem
Też tak myślę, jak najszybciej będę starał skontaktować się z lekarzami, którzy robili operacje.
Cytat: | "Może być tak, że trzeba będzie jednak te węzły sprawdzić, które są w obecnej chwili podejrzane według radiologa."
|
Jaki sposób jest na sprawdzenie tych węzłów prócz tomografu?
Pozdrawiam! |
Temat: Rak płaskonabłonkowy płuca po operacji |
kaishaku
Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 5152
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2018-07-13, 17:25 Temat: Rak płaskonabłonkowy płuca po operacji |
Macie rację, zrobiłem jak pisaliście i mama jest blisko domu na chemioterapii. Dzisiaj właśnie po wcześniejszym nawodnieniu, ma podawaną chemię. Zobaczymy jak się będzie czuła po.
Dziękuję przy okazji osobom, które się odezwały na wiadomości prywatnej
Niestety jednak pojawiła się kolejna wątpliwość. W poniedziałek będzie ona konsultowana szerzej z lekarzami, ponieważ zbiera się wtedy konsylium.
Mianowicie mama miała robiony dzisiaj tomograf w szpitalu w Częstochowie (przed chemioterapią) no i jest problem. Z opisu wynika, że jest jakaś anomalia (mogą to być węzły chłonne, które są powiększone). Wrzucę Wam na dole link do badania tomografem + opis.
Trochę nas to zdziwiło, ponieważ powiększone węzły chłonne są w tej grupie (Węzły podostrogowe), w której... nie powinno ich tam być! Docent podczas operacji wycinał te węzły.
czy po samym obejrzeniu wyniku tomografu można stwierdzić czy ta podejrzana zmiana to jest anomalia po operacji czy jednak faktycznie przerzut?
Docent, który robił operacje, jest obecnie na urlopie, aczkolwiek będę dzwonił jeszcze w przyszłym tygodniu do lekarza dyżurnego z Zakopanego, może on coś więcej powie.
Węzły podostrogowe były po operacji wycięte. Dodatkowo dodam, że w jamie opłucnej tuż po operacji zebrał się płyn, to może to jest ta anomalia, a nie przerzut? (Czy ten płyn mógł spowodować anomalię na badaniu? Albo jakieś inne zmiany pooperacyjne? Finalnie ten płyn został usunięty po zabiegu).
[ Komentarz dodany przez Moderatora: marzena66: 2018-07-13, 21:36 ]
Proszę wyniki badań załączać zgodnie z Regulaminem jako załączniki do posta i proszę usuwac dane zarówno pacjenta jak i lekarzy. Poprawiłam wszystko. |
Temat: Rak płaskonabłonkowy płuca po operacji |
kaishaku
Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 5152
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2018-07-10, 23:11 Temat: Rak płaskonabłonkowy płuca po operacji |
Dziękuję za odpowiedź!
Mama tomografu po operacji robionego jeszcze nie miała, więc zdecydujemy się na niego teraz przed podaniem chemii. Natomiast na samą wizytę kontrolną pooperacyjną mama ma się stawić 25 lipca (mija wtedy miesiąc i dwa tygodnie po operacji, a miesiąc po samym wyjściu ze szpitala). Trochę obawiamy się tej wizyty, a to ze względu na odległość między Częstochową a Zakopanym, bo to 3 godziny drogi, a nie wiemy jak mama się będzie czuła po chemioterapii.
Zdecydowaliśmy się na ośrodek, w którym zatrzymują parę dni w szpitalu. Myślimy, że tak po prostu będzie bezpieczniej.
Pozdrawiam. |
Temat: Rak płaskonabłonkowy płuca po operacji |
kaishaku
Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 5152
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2018-07-09, 13:25 Temat: Rak płaskonabłonkowy płuca po operacji |
marzena66, bardzo dziękuje za szybką odpowiedź. Mama jest już po operacji 4 tygodnie, ogólnie czuje się dobrze, z dnia na dzień odzyskuje siły.
Na konsylium po operacji, lekarze wyznaczyli chemioterapię pooperacyjną uzupełniającą, która ma się zaczynać od 4 do 6 tygodni po operacji (Schemat PN, cisplatyna 80-100 mg/m2 oraz winorelbina 25-30 mg/m2, 3-4 kursy w cyklach 3 tygodniowych).
Stoimy teraz przed wyborem jednego z dwóch częstochowskich placówek. Iść na chemię do Częstochowskiego Centrum Onkologii (Wojewódzki Szpital Specjalistyczny na ul.Bialska), gdzie mama byłaby hospitalizowana na ok. 2-3dni. Drugi wybór to Centrum Medyczne Małgorzata (ul. Warszawska), gdzie mama tam nie byłaby hospitalizowana, tylko pobyt ograniczyłby się do 1 dnia.
Czy ktoś z Was ma może jakieś doświadczenia związane z tymi dwoma placówkami w Częstochowie? Czy nie lepiej byłoby jakby mama została 2-3dni w szpitalu pod obserwacją lekarzy, tuż po wzięciu chemii? (Ew. czy ma sens dojeżdżanie na chemie do lepszych placówek w innych miastach?)
Powiedzcie mi też proszę czy przed chemioterapią jest w zwyczaju lekarzy zlecanie badania tomografem klatki piersiowej? Mama już miała sporo przed i po operacji badań RTG (w tym jeden tomograf tuż przed operacją), więc wolelibyśmy uniknąć dodatkowych naświetleń (doktor z Wojewódzkiego szpitala zaleca zrobić tomograf, a z centrum Małgorzata wręcz przeciwnie, to badanie chcę wykonać dopiero po chemii). |
Temat: Rak płaskonabłonkowy płuca po operacji |
kaishaku
Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 5152
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2018-07-02, 23:48 Temat: Rak płaskonabłonkowy płuca po operacji |
Witam serdecznie, moja mama trafiła do publicznego szpitala specjalistycznego Chorób Płuc im. dr O. Sokołowskiego w Zakopanym, z diagnozą raka płaskonabłonkowego płuc, który został niedawno usunięty operacyjnie przez torakochirurga.
Postanowiłem założyć temat na tym forum, bo czytam go od czasu choroby mamy i zauważyłem tutaj wiele pomocnych informacji i wskazówek w obcych mi przypadkach, więc może i w moim przypadku będziecie w stanie mi pomóc.
Obecnie czekam na wizytę u onkologa, a Was chciałbym prosić w międzyczasie o interpretację badania histopatologicznego, które znajduję się w załącznikach.
Dodatkowo oprócz tego, mam parę pytań.
1.Czy w takim przypadku stosuję się chemię pooperacyjną? Jeśli tak, to z jakiego powodu? Czy chodzi o wielkość guza, czy o naciekanie opłucnej czy jednak jeszcze o coś zupełnie innego?
2.Mam wątpliwość dot. gradingu, ponieważ nie został on określony w badaniu histopatologicznym. Torakochirurg niby mówił po operacji, że w przypadku niemieszanego nowotworu płuc nie określa sie tego gradingu, jednak czy na pewno tak jest? Czy po nazwie raka ("częściowo rogowaciejący") da się określić grading? Czy jest on zróżnicowany czy nie?
3. W histopatologii brak jest jasnej informacji czy operacja była radykalna (R0) czy nie była. Chirurg przeprowadzający operację stwierdził, że była ona radykalna, jednak czy może to ktoś zinterpretować/wyczytać na podstawie histopatologii i to potwierdzić?
Na koniec proszę powiedzcie mi czy polecacie jakieś inne badania dodatkowe (np. obrazowe), które można przeprowadzić w celu upewnienia się, że zmiana była tylko w płucu.
Prosiłbym także prócz w/w pytań o ogólną interpretację badania histopatologicznego oraz załączników oraz o rokowanie w tym przypadku.
Pozdrawiam i dziękuję z góry za pomoc!
Wypis str1
Wypis str2
Wypis str3
Wypis str4
Protokół przebiegu operacji
Badanie histopatologiczne str1
Badanie histopatologiczne str2
Badanie śródoperacyjne
Tomografia klatki piersiowej
USG jamy brzusznej
|
|
|