1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 7
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Kłopot techniczny z wyszukiwaniem
kangur_2007

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 10699

PostDział: Życie Forum   Wysłany: 2010-10-11, 13:01   Temat: Kłopot techniczny z wyszukiwaniem
DSS:

Różnice zdań, nawet zasadnice, nie są ani czymś specjalnie niezwykłym, ani niezdrowym. Skoro już musisz się kłocić z rakarem, znacznie starszym od ciebie pacjentem onkologicznym, to czy moglabyś to czynić w granicach zdrowego rozsądku?

Oryginalną wydaje mi się twoja teza, że zacytowanie w dyskusjach na forum DSS adresu forum, którym administruje rakar, to reklama, za którą w zasadzie powinny należeć się opłaty, a ewentualna rezygnacja z pobierania takich opłat to przywilej i znak szczególnej życzliwości administracji forum.

Czy to znaczy, że na przyklad <i>glejak.pl, chustka.blogspot.com </i> i in. powinni teraz płacić fundacji DSS za reklamę, albo składać suplikacje o zwolnienie z takich opłat?

Czy ja z kolei, za każdym razem kiedy na forum pacjentów raka prostaty ktoś pyta, gdzie można znaleźć najlepsze fora w języku polskim zajmujące się rakiem płuc, a ja mu zgodnie z prawdą odpowiadam, że bardzo dobre jest forum 'Dum Spiro, Spero' i podaję adres sieciowy, mam następnie wystawiać fundacji DSS fakturę za usługi reklamowe?

Oczywiście, w zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy zaczęli się odnosić do siebie nawzajem jak Ford do General Motors, czy inne śmiertelnie konkurujące ze sobą korporacje, ale inicjatywa społeczna forow oinkologicznych chyba nie na tym miala polegać.

Pozdrawiam i zdrowia życzę.
  Temat: Kłopot techniczny z wyszukiwaniem
kangur_2007

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 10699

PostDział: Życie Forum   Wysłany: 2010-10-10, 11:05   Temat: Kłopot techniczny z wyszukiwaniem
Cytat:
Panowie,
od Waszych wielokolorowych i pretensjonalnie wytłuszczonych czcionek można dostać oczopląsu ;/
A to jasnoniebieskie -wybaczcie proszę- ale tak 'wali po gałach', że ile razy się zabieram za wypowiedź w tym wątku, to przerywam i stąd uciekam [__] ; no nic, jakoś postaram się wytrwać chwilę z tą pstrokacizną.



Serdecznie przepraszam, rzeczywiście taką mam idiosynkrazję, która prawdodobnie bierze się z mojej poważnej krótkowzroczności połączonej z astygmatyzmem i związanych z tymi wadami wzroku stale noszonych mocnych szkieł korekcyjnych. Po prostu wygodniej mi czytać na ekranach komputerów tłusty druk w kontrastowym kolorze, więc często sobie zmieniam na taki, tak w domu jak i w pracy. Ale to naturalnie nie jest rzecz piewszej wagi, więc się spolegliwie dostosuję, zwlaszcza że mogę sobie włączyć na swoim komputerze coś na kształ wirtualnej lupy dla ułatwienia sobie czytania.

Ponieważ nie chciałbym nikogo, z przeproszeniem, 'walić po gałach' (ani po niczym innym zresztą), czy też przyprawiać o oczopląs, powtarzam zdanie na temat Amazonek, które podobno straciło na znaczeniu z powodu niewłaściwego koloru.

Co by na to powiedziały, powiedzmy, Amazonki - gdyby, dajmy na to, PUO zaczęla rozpowszechniać doktrynę, w myśl której sama tylko palpacja piersi może potwierdzić lub wykluczyć raka piersi, a o mammografii rozmawiać się nie będzie, bo nie ma takiej potrzeby?

Mam nadzieję, że kursywa nie dyskwalifikuje tego zdania?

DumSpiro-Spero napisał/a:

mam wrażenie, że tym razem zamieszanie powstało z niczego. Przyjrzałam się dokładnie wypowiedzi prezesa PTU i... szczerze mówiąc nie widzę w niej nic niestosownego (wypowiedź -o której, jak rozumiem, mowa- zaznaczyłam):




Z dokładnie taką właśnie myślą piszę, po to by zasięgnąć zdania Szan. Kolektywu na forum w sprawie stosowności lub niestosowności wypowiedzi prezesa PTU. Czy ta wypowiedż mogłaby być sformułowana lepiej lub inaczej? Nie jest to bowiem pierwsza gafa prezesa PTU w tej kwestii. Oryginalnej gafy prezesa dotyczył mój post nr #6420 z 20 kwietnia 2009 roku, pod tytułem "Świadomość zawodowa" http://www.forum-onkologi...-vt313.htm#6420 który z bliżej nieokreślonych powodów znikł z forum, razem z całą ówczesną dyskusją na jego temat. Mam nadzieję, że nie został usunięty?

W marcu 2009 roku, ten sam prezes tego samego PTU wyraził się w wywiadzie dla prasy następująco:

media krajowe w marcu 2009 roku napisał/a:


Z prof. [----], prezesem Polskiego Towarzystwa Urologicznego i kierownikiem Kliniki [----] podczas spotkania "Rak to nie wyrok" w Urzędzie Marszałkowskim rozmawiała Agnieszka Grzelak, dziennikarka "Dziennika Łódzkiego". Rozmowa była przeprowadzona po konferencji "Rak to nie wyrok" w Łodzi, które odbyło się 5 marca br. o godzinie 12.00 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego. Redakcja "Dziennika Łódzkiego" objęła patronatem medialnym to spotkanie. Wywiad zamieszczono z dodatku "Zdrowie" Dziennika Łódzkiego (7 marca 2009, str. 4)

(...)

- Czy mężczyzna odczuwa jakieś objawy rozwijającego się raka prostaty?

- Nie. Na początku nie czuje nic. Dlatego powinien regularnie się badać.

- Badanie prostaty jest tak proste jak sprawdzenie oleju w samochodzie" - to hasło użyte w akcji, której patronuje PTU. Naprawdę jest to takie proste?

- Badanie specyficznego antygenu, czyli PSA, jest najlepszym sposobem na wykluczenie nowotworu. Test jest faktycznie bardzo prosty - pobiera się krew i jeśli jego wynik jest prawidłowy, wiemy, że jesteśmy poza podejrzeniami. Im niższy wynik, tym mniejsze ryzyko raka.

- Ale wysokie PSA wcale nie jest równoznaczne ze zdiagnozowaniem nowotworu?

Dopiero badanie prostaty per rectum, wykonane przez urologa, może potwierdzić lub wykluczyć raka. Bo podwyższone PSA może oznaczać także stan zapalny gruczołu krokowego. Chociaż do pełnego zdiagnozowania choroby niezbędna jest biopsja (czyli pobranie komórek i poddanie ich analizie w warunkach laboratoryjnych - przyp. red.)

(...)


Jednym słowem, prezes uważa, że jeśli ktoś ma poziom PSA ponad normę dla grupy wiekowej, to DRE może POTWIERDZIĆ lub WYKLUCZYĆ nowotwór? Doprawdy... Starm się podchodzić do tej wypowiedzi z całym szacunkiem dla stopnia naukowego prezesa oraz autorytetu towarzystwa naukowego, któremu przewodniczy, ale to są niebezpieczne brednie. Mam gorącą nadzieję, że to było przejęzyczenie, które preses sprostuje przy pierwszej nadarzającej się okazji - chociaż przez ponad rok tego nie zrobił...

DumSpioSpero napisał/a:
Nikt tu nie wspomina, że DRE jest jedynym badaniem w diagnostyce raka stercza i nikt nie kwestionuje wartości innych badań. W moim odczuciu tak artykuł jak i wypowiedź prezesa zachęcają przede wszystkim do odwiedzenia urologa i podkreślają wagę problemu jakim jest rak prostaty. Faktycznie podstawowym badaniem urologicznym jest DRE. Oznaczenie stężenia PSA w surowicy to badanie laboratoryjne - przypuszczam, że gdy już, pod wpływem kampanii PTU, panowie odwiedzą lekarza urologa wyrażając zgodę na DRE - wyrażą ją również na 'ukłucie' i pobranie krwi.
Mam bowiem gorącą nadzieję, że kampania i darmowe badania obejmują również oznaczenie PSA ( :?ale?: ) ; jeśli tak jest - to jak dla mnie wszystko jest ok.


Ja też mam gorącą nadzieję, ale wypowiedzi prezesa (zwłaszcza ta z 2009 roku) trochę mi obniżają temperaturę tej nadziei i zaczynam się zastanawiać, czy w Polsce ktoś po prostu nie chce oszczędzić na kosztach włączenia badań poziomu PSA do zakresu badań przesiewowych.

A podnoszę ten temat dlatego, że być może właśnie w przypadkach tego rodzaju niejednoznacznych wypowiedzi luminarzy medycyny takie ciała jak nasze, czyli forum i fundacja, mogłyby się zwracać do luminarza z suplikacją o doprecyzowanie wypowiedzi. Oświata społeczna w przedmiocie diagnostyki raka prostaty to nie jest moim zdaniem dobre miejsce na dwuznaczności.

DumSpiroSpero napisał/a:

Zauważ kangurze, że ta kampania skierowana jest do wszystkich, a nie do tych, którzy mają wolę zgłębiania tajników wiedzy medycznej.


No właśnie. Ci,którzy mają wolę zgłębiania tajników wiedzy medycznej, doczytają sami, że DRE nie może ani potwierdzić, ani wykluczyć nowotworu. Mnie raczej chodzi o tych innnych, którzy bezkrytycznie uwierzą w zapewnienie, że skoro DRE jest negatywne, to nier ma zadnych powodów do obaw.

DumSpiroSpero napisał/a:
Podsumowując - podejrzewam, że akcja ta to taki trochę 'szum medialny' i skierowany do innych odbiorców niż my tutaj (wyedukowani) obecni.


Istotnie. Ale czy nie należy w jakimś stopnu do naszych powinności próbować przedzierać się przez szum medialny?

Serdecznie pozdrawiam i jak zwykle zdrowia wszystkim życzę.
  Temat: Kłopot techniczny z wyszukiwaniem
kangur_2007

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 10699

PostDział: Życie Forum   Wysłany: 2010-10-09, 10:57   Temat: Kłopot techniczny z wyszukiwaniem
Zadziwiające.

Przez trzy dni ani jednej osoby z opinią na temat czy prominentny członek polskiego establishmentu urologicznego może i powinien w ramach onkologicznych kampanii edukacyjnych swobodnie opowiadać brednie, lub manipulować informacją w sposób potencjalnie zagrażający zdrowiu lub nawet życiu pacjentów?

Powtarzam poprzednio zadane pytanie:


Co by na to powiedziały, powiedzmy, Amazonki - gdyby, dajmy na to, PUO zaczęla rozpowszechniać doktrynę, w myśl której sama tylko palpacja piersi może potwierdzić lub wykluczyć raka piersi, a o mammografii rozmawiać się nie będzie, bo nie ma takiej potrzeby?
  Temat: Kłopot techniczny z wyszukiwaniem
kangur_2007

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 10699

PostDział: Życie Forum   Wysłany: 2010-10-06, 12:01   Temat: Kłopot techniczny z wyszukiwaniem
madziorek napisał/a:
Jesteś osobą, która nie raz podzieliła się swą wiedzą. Nie niszcz tego kontrowersyjną i obraźliwą dyskusją.


Czy wiedza może znikać z powodu udziału jej posiadacza w kontrowersjach?
Czy jakiekolwiek kontrowersje są obecnie na forum zakazane?
Szkoda by było, ponieważ wiele spośród naszych schorzeń jest przedmiotem istotnych kontrowersji naukowych jeśli idzie o metody ich leczenia.

Do rzeczy wszakże. Nie dyskutujemy tu, na szczęście, na temat jaki jest najbardziej naczelny ze ssaków naczelnych, więc temat szympansa pozwolę sobie pominąć.

Natomiast miałem nadzieję na rzeczową dyskusję, co należy zrobić z takim fantem:

Oto wybitny polski urolog wypowiada się publicznie, mając za sobą autorytet swego tytułu naukowego i swego stowarzyszenia zawodowego specjalistów-urologów, wypowiada się jasno, konsekwentnie, porzez dwa lata z rzędu, przekazując mediom swoją opinię eksperta na temat badań profilaktycznych prostaty - w taki sposób, że postąpienie zgodnie z tą opinią może się skończyć tragicznie.

Co z tym począć?



    2009 - stwierdzenie, że DRE może "potwierdzić lub wykluczyć" raka prostaty;

    2010 - ponowne określenie DRE jako podstawowej metody diagnostycznej raka prostaty, tym razem z zupełnym pominięciem kwestii badania poziomu PSA.

Co by na to powiedziały, powiedzmy, Amazonki - gdyby, dajmy na to, PUO zaczęla rozpowszechniać doktrynę, w myśl której sama tylko palpacja piersi może potwierdzić lub wykluczyć raka piersi, a o mammografii rozmawiać się nie będzie, bo nie ma takiej potrzeby?

Wiara w palec może źle się skończyć dla mężczyny, który podda się DRE, wynik będzie negatywny, nie dostanie skierowania na badanie PSA, nie wyłoży też z wlasnej kieszeni 30 zł na to badanie, bo nigdy o nim nie słyszał, a na podstawie tego DRE, bez innych badań, urolog zapewni go, że nie jest chory na raka prostaty.

W rzeczywistości, pozytywne DRE niczego nie potwierdza, a jedynie stanowi wskazanie do dalszych badań (TRUS, biopsja).

Negatywne DRE niczego nie wyklucza - nowotwór prostaty może być histologicznie agresywny, ale za mały, zbyt rozproszony wewnątrz gruczołu, lub za daleko od powierzchni gruczołu by ognisko nowotworowe wyczuć palcem. Albo może się ono znajdować poza zasięgiem palca - po drugiej stronie gruczołu lub w strefie przejściowej prostaty.

Badania profilaktyczne dla mężczyn po 50-ce bez dodatkowych czynników ryzyka (ojciec lub brat z CaP) w innych krajach to zawsze DRE + PSA. Skąd w Polsce ta niechęć do propagowania badań PSA? Koszty? Trzydzieści złotych?

Łagodnie i z wlasnego doświadczenia pacjenta chciałbym przypomnieć, że ja żyję głównie dzięki takim badaniom, które dały mi wczesne wykrycie nowotworu prostaty i natychmiastową interwencję.

Chciałbym nieśmiało zapytać: - czy forum i fundacja powinny zajmować się takimi sprawami, czy też przyjąć założenie nadrzędne, że one nie istnieją? Pytam poważnie.

Zdrowia wszystkim życzę.
  Temat: Kłopot techniczny z wyszukiwaniem
kangur_2007

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 10699

PostDział: Życie Forum   Wysłany: 2010-10-05, 22:06   Temat: Kłopot techniczny z wyszukiwaniem
vioom napisał/a:
Kangur, śmiem twierdzić, że 60% Polaków wciąż mentalnie jest na poziomie średnio rozgarniętego szympansa, który nie pójdzie na badania bo "po co mu to", "boje się, że wyjdzie coś źle", "lekarz konował", "trzeba czekać", "będzie bolało" itd, itd. Widać to choćby po preferencjach wyborczych (jakich nie ujawnię, 40% się domyśli), dlatego uświadamianie "autorytetom", często "autorytetom tylko nieco bardziej wykształconym, ale wciąż będącym tymi 60%" błędów wciąż jest niedostępne dla przeciętnego śmiertelnika.

Widzę tutaj szansę dla Fundacji, która jako instytucja mająca na celu pomoc chorym onkologicznie powinna wystosować odpowiednie pismo i walczyć o prawidłowe leczenie i diagnostykę w Polsce. Tylko jako instytucja może osiągnąć jakiś cel a dodatkowo niewątpliwie wraz z "szumem medialnym" zamanifestować swoją obecność na arenie ogólnopolskiej.


No dobrze, ale w takim razie ja spodziewałbym się, że lekarskie stowarzyszenia profesjonalne, posiadające odpowiedni autorytet, będą iść w awangardzie raczej niż w ariergardzie postępu i propagować rzeczywistą oświatę medyczną, za co ngarodą mógłby im być statystyczny wzrost wczesnej wykrywalności nowotworów.

Tymczasem opisany przypadek jest urologicznym odpowiednikiem sytuacji, kiedy to np. luminarz onkologii specjalizujący siię w raku piersi odnosiłby się do badań profilaktycznych mowiąc, że badabnie palpacyjne piersi może wykluczyć raka, natomiast ani słowem nie wspominałby o istnieniu mammografii oraz sensie jej profilaktycznego wykonywania w grupach podwyższonego ryzyka.
  Temat: Kłopot techniczny z wyszukiwaniem
kangur_2007

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 10699

PostDział: Życie Forum   Wysłany: 2010-10-05, 14:47   Temat: Kłopot techniczny z wyszukiwaniem
Znalazlem w swoim archiwum backup oryginalnego postu z 2009r.
Nadal nie rozumiem jak mógł zniknąć z forum, razem z całą dyskusją?
MNiejsza z tym, grunt że nie zginął

To jest dosyć głupia sprawa, bo w 2009 roku poszło o publiczne oświadczenie dla prasy prezesa Polskiego Towarzystwa Urologicznego, że DRE (badanie prostaty palcem przez odbyt) może POTWIERDZIĆ lub WYKLUCZYĆ raka, co zwlaszcza w części dotyczącej wykluczenia jest rekomendacją potencjalnie zabójczą. DRE może (choć nie musi) potwierdzić nowotwór prostaty, ale negatywne DRE w żadnej mierze nie jest wyklucza obecności nowotworu.

Teraz, podczas wrześniowego Tygodnia Urologii, ten sam prezes tego samego PTU udzielił PAP wywiadu, który powtórzyło wiele gazet. Otóż w tym wywiadzie mówi się o konieczności profilaktycznych badań DRE mężczyzn po ukończeniu 50 roku życia, ale nigdzie ani słowem nie wspomina się o konieczności przeprowadzenia badania poziomu PSA, i to przed DRE, ponieważ DRE wywołuje dodatkowy wyrzut PSA porzez podatną na mechaniczne podrażnienie prostatę, i zawyża odczyt PSA.

Sprawa jest dziwna, ponieważ wynika z tego, że PTU konsekwentnie doradza jako badania przesiewowe mające wykrywać wczesnego raka prostaty wyłącznie wysoce zawodne DRE, bez określania poziomu PSA. Taka polkityka edukacyjna może mieć opłakane skutki.

Mój wlasny dobry wynik kliniczny leczenia raka prostaty i dobre rokowanie są pośrednio skutkiem włączenia badania poziomu PSA do badań profilaktycznych wykonywanych co roku, przy dorocznych badaniach okresowych po ukońceniu 49 lat. Coroczne PSA =- wczesne wykrycie = wczesna interwencja.

Przez cztery kolejne lata PSA było w normie. Za piątym razem skoczyło na 6,0ng/ml, dwa tygodnie później biopsja, diagnoza CaP, 10 tygodni póżniej radykalna prostatektomia, wynik histopatologii T2aN0Mx. Gdyby nie te profilaktyczne badania PSA, walczyłbym dziś w z góry przegranej bitwie o miesiące lub tygodnie przeżycia, w sytuacji klinicznie beznadziejnej.

Obawiam się, że opublikowane wywiady prezesa PTU mogą sprawić, że komuś w kraju zostanie odebrana taka sama jak moja szansa wczesnego wykrycia i leczenia nowotworu prostaty. Czy możemy to przedyskutować? Treść wywiadów jest bezsporna, mam teksty.
  Temat: Kłopot techniczny z wyszukiwaniem
kangur_2007

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 10699

PostDział: Życie Forum   Wysłany: 2010-10-04, 09:56   Temat: Kłopot techniczny z wyszukiwaniem
Próbuję znaleźć jeden ze swoich starych postów z kwietnia 2009 roku i dyskusję po nim, które chyba gdzieś wcięło przy którymś kolejnym doskonaleniu technicznym forum. Czy któryś z moderatorów mógłby pomóc?

http://www.forum-onkologi...-vt313.htm#6420

Mam zarchiwizowany zarówno sam ten stary post jak i źródła, na jakich był oparty, i chyba dyskusję też, więc teoretycznie mógłbym go po prostu odtworzyć i wysłać ponownie, ale po pierwsze to stara sprawa, więc mógłbym się nasłuchać od administracji za spamowanie, a po drugie mam ten post zarchiwizowany gdzieś, cholera wie dokładnie gdzie, w kiludziesięciu gigabajtach bałaganu na ogromnym twardym dysku z backupami. Wyszukanie zajęłoby kupę czasu, więc wolę z czapką w ręku do moderatorów.

Przypomnialem sobie o tym, bo właśnie znalazłem (z opóźnieniem) doniesienia PAP na temat Tygodnia Urologii (13-18 września 2010), akcji edukacyjnej na temat m.in. raka prostaty, temat bliski moim zainteresowaniom.

http://www.rynekzdrowia.p...n,101562,8.html

http://wiadomosci.gazeta....a_Urologii.html

Sęk tym, że nigdzie w tych doniesieniach nie ma ani pół słowa o badaniach PSA, czy nawet wspomnienia że coś takiego jak PSA w ogóle istnieje. Przypominam sobie piąte przez dziesiąte, że temat tego postu, którego teraz nie mogę znaleźć, był podobny, więc chciałbym porównać, czy krajowe programy edukacyjne nt. raka prostaty poczyniły w ciągu tego półtora roku postępy i jakie.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group