1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 8
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Guz krtani
kmis757

Odpowiedzi: 113
Wyświetleń: 62494

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2016-02-05, 01:16   Temat: Guz krtani
seba65310 napisał/a:
Wszystko w porządku!!

Bardzo dobra wiadomość :)
seba65310 napisał/a:
Dlaczego tata miał dziś badanie HPV ?

Ciekawe pytanie. Czyżby nowa profilaktyka? Kto coś wie, na ten temat?
  Temat: Guz krtani
kmis757

Odpowiedzi: 113
Wyświetleń: 62494

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2014-07-06, 13:55   Temat: Guz krtani
seba65310 napisał/a:
po powrocie ze szpitala lodówka się nie zamykała, dziś już gorzej.

Szyja goi się stosunkowo szybko i tak naprawdę to najszybciej ze wszystkich skutków ubocznych. Co do jedzenia (lodówki). Przełyk goi się bardzo długo. Śluzówki goja się długimi miesiącami, a nawet latami, stąd tato powinien stosować się do zaleceń żywieniowych, które na pewno zostały mu w szpitalu wyjaśnione.
  Temat: Guz krtani
kmis757

Odpowiedzi: 113
Wyświetleń: 62494

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2014-07-05, 14:44   Temat: Guz krtani
Czyli wszystko według znanego nam scenariusza. Wyniki morfologi poza norma długo będą wracały do stanu prawidłowego, stad wskazane wykonywanie ich w POZ na początki; co miesiąc, potem rzadziej, co 3 m-e. Pierwsze badanie poszpitalne, fiberoskopia, dość szybko. Jak tato radzi sobie ze skutkami ubocznymi po zakończonym leczeniu? Wszystkiego dobrego, pozdrawiam :)
  Temat: Guz krtani
kmis757

Odpowiedzi: 113
Wyświetleń: 62494

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2014-06-10, 23:03   Temat: Guz krtani
Polecam do pędzlowania jamy ustnej, płyn do zrobienia w aptece, taki jaki zalecił (przepisał) mi po pierwszej chemioterapii lekarz onkolog. Preparat ten stosowałem jeszcze przez prawie rok po leczeniu. Grzybica jamy ustnej po takim leczeniu jest u nas bardzo częstym skutkiem ubocznym. Lekarze w DCO zalecali mi, aby nie stosować drastycznych leków przeciwgrzybicznych, np. w tabletkach, aby nie niszczyć sobie żołądka, bo grzybek będzie i tak powracał przez jakiś czas po leczeniu...
  Temat: Guz krtani
kmis757

Odpowiedzi: 113
Wyświetleń: 62494

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2014-06-04, 21:29   Temat: Guz krtani
seba65310 napisał/a:
Moje pytanie czasem wydają się dziwne itp., ale to pierwsze zderzenie z nowotworem w moim życiu, pomimo, że większość odpowiedzi znajduję , zawsze wolę się jeszcze raz spytać. Usłyszałem, problem z połykaniem, tomografia- opanował mnie lekki strach..., ale lekarz stwierdził, że nie potrzebna jest, wszytko jest ok, poza tą pleśniawką...

...i jak najbardziej pytaj, jeszcze raz pytaj... Nas tez ta choroba dopadła i tylko na podstawie swoich przeżyć staramy się odpowiedzieć i pomóc...Na naświetlanie tato na pewno ma polecenie ściągania protezy... jeśli odczyny popromienne będą w ustach się pokazywały, to i tak tato nie będzie w stanie jej ponownie założyć...na te odczyny Elugel/pomaga...po leczeniu może się okazać ze proteza nie będzie już pasowała, ale to sprawa indywidualna...
Wybacz jeśli odebrałeś mój poprzedni post negatywnie. Do tej pory, po swoim trzy letnim doświadczeniu z onkologią, a teraz dodatkowo towarzysze w tej chorobie swojej bratowej (wizyty w gabinetach), mogę powiedzieć jedno; traktowanie nas onkologicznych przez personel i lekarzy onkologicznych, jest znakomite. Spokojne i rzeczowe rozmowy, tłumaczenie, spokój i odpowiedzi na wszystkie nas nurtujące pytania. Tato musi o wszystkim zgłaszać na bieżąco. Nawet gdyby to miało być codziennie coś nowego. W tej walce, leczeniu, nie ma mocnych. Gdy np. skora na szyi jest już mocno poparzona, to na drugi dzień znów trzeba położyć się pod lampa, bo to dla naszego dobra. Nie ma w tym miejscu cudownego leku na to poparzenie, lecz lek, który pozwoli nam dotrwać do końca leczenia. Spalisz się na słońcu, na plaży, to na drugi dzień szybko się zasłaniasz. Tu nastawiasz szyje do kolejnej porcji radioterapii...
Caphosol jest drogi, a jego stosowanie nie przynosiło widocznej poprawy. Ale to tak z przełykiem, jak z tą spaloną szyją... W DCO Wrocław otrzymywaliśmy go za darmo, tak jak i Nutridrinki, których ja nie bylem w stanie przyjmować...Pytać, zgłaszać. W DCO wszystkie leki dostawałem za darmo...jak jest teraz tego nie wiem.
Powodzenia dla taty :)
  Temat: Guz krtani
kmis757

Odpowiedzi: 113
Wyświetleń: 62494

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2014-06-03, 19:18   Temat: Guz krtani
seba65310 napisał/a:
przyczyną mogła być proteza niezdejmowana(3-4dni).

....nie bardzo rozumiem. To na lampy tato chodzi z protezą? To co opisujesz to książkowe skutki uboczne w czasie leczenia, ale powinny być na bieżąco zgłaszane lekarzowi i szpital powinien zaopatrywać tatę w odpowiednie preparaty. Najważniejsza jest higiena jamy ustnej; płukanie ust trzy razy dziennie: Hesco sept, Caphosol i smarować usta Elugelem, gdy są odczyny popromienne w ustach. Gdy narasta odczyn popromienny to szpital powinien zapewnić odpowiednia maść...przed odczynem; np. Linomag, potem dostawałem maść na zamówienie szpitala. Po leczeniu, gdy skora dochodzi do siebie, odsunąłem maść szpitalna, a w to miejsce stosowałem Bepanthen. Tu jednak zastrzegam się; bo opinia o smarowaniu szyi i przemywania szyi woda w trakcie radioterapii jest bardzo podzielona, przez Forumowiczów.
Pomimo tych zaleceń, skutki uboczne sa nie do uniknięcia i z tego należy sobie zdawać sprawę.
Rozumie twoje pytania, ale wszystko bardzo dokładnie masz opisane np. w moim wątku; jest to jednak opis prowadzenia pacjenta w DCO Wrocław...trochę odmienny od innych ośrodków, jak choćby zakaz stosowania wody na miejsca napromieniowane do m-ca po leczeniu, lub zakaz stosowania soli do roku po radioterapii...itp
Wybacz, ale gdy czytam twoje posty, to mam wrażenie jakby tato został pozostawiony sam sobie z tymi problemami... gdzie jest szpital i lekarz prowadzący tatę?
  Temat: Guz krtani
kmis757

Odpowiedzi: 113
Wyświetleń: 62494

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2014-05-31, 14:25   Temat: Guz krtani
Podczas mojego leczenia, byl okres, ze nie mowilem wogole przez okres 2-ch tygodni....
Pacjent przy radioterapi i po niej powinien wystrzegac sie goracego i zimnego...lody?!
Klopot z polykaniem, zalegajaca wydzielina w przelyku - kluchy, jak to my mowimy, to tez normalny czesty skutek uboczny. Przy naswietlaniu, guz nie powinien sie powiekszac, lecz ulegac zmniejszeniu - rozpadowi.
Polecam zapoznac sie z postami osob, ktore przeszly takie leczenie. Tam znajdziesz odpowiedz na wszystkie swoje watpliwosci, ktore w wiekszosci dotycza nas wszystkich.
  Temat: Guz krtani
kmis757

Odpowiedzi: 113
Wyświetleń: 62494

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2014-05-25, 17:41   Temat: Guz krtani
seba65310, po zakończonym leczeniu, badania kontrolne typu TK lub MRI wykonuje się po 3/4 miesiącach.
Co do jedzenia i apetytu, to pod koniec leczenia już tylko oczy jedzą, nawet woda ma posmak rdzy, a w ustach nawet banan jest piekący...
Na jakim etapie leczenia jest obecnie tato, która chemioterapia i lampa za nim?...
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group