1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 4
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Wstydliwe badania...dlaczego?
krysiekn

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 9874

PostDział: Psychoonkologia / emocje w chorobie nowotworowej   Wysłany: 2009-11-30, 19:18   Temat: Wstydliwe badania...dlaczego?
Mral, ja też te badania przechodzę względnie bez problemów, na żywo. Kolonoskopię w cienkim robią mi gdzieś do ok. 20 cm, a ile razy ją miałam nawet nie pamiętam (w warunkach szpitalnych dostaję tylko maść znieczulającą). Panendoskopię też kilka razy miałam na żywo; najbliższa 08.XII.
Znam jednak conajmniej dwie osoby, które po pierwszym badaniu gastro powiedziały, że nigdy nie zrobią tego ponownie (czas weryfikuje takie stwierdzenia, ale...).
W ubiegłym roku kolonoskopię na żywo miał mój syn, niestety nie dało się zbadać dłuższego odcinka z powodu bólu (jest opór i boją się robić, by nie uszkodzić jelita). Pisałam już w swoim wątku, że synowi do badania ambulatoryjnego chciałam wykupić znieczulenie ogólne, niestety nie było takiej możliwości (czy coś takiego nie zniechęci młodej osoby do badania, nie dość że trzeba pić środki na przeczyszczenie, to badanie trzeba powtórzyć, więc kolejne czyszczenie itd)
Nie wiem nawet, czy robią na żywo kolonoskopie całego jelita (trzeba włożyć aparat na przeszło metr). Gdy miałam badanie przed operacją jelita, po pierwszej kolonoskopii w przychodnii (na żywo) kolejną robiłam prywatnie, bo lekarz chciał zobaczyć całe jelito.
Ja wstydzić się gastro i kolonoskopii też dawno przestałam, zawsze mam ciut problemu z połknięciem rurki przy panendoskopii, ale jakoś jest, teraz będę musiała to polubić, bo jak inaczej chodzić na badanie co 3...4 m-ce :) .
Różnie jednak bywa, niektórym naprawdę trudno pokonać skrępowanie i lęk (znam takie osoby). Wówczas dużo zależy od lekarza wykonującego badanie, jego umiejętności, podejścia do pacjenta.

Pozdrawiam :)
  Temat: Wstydliwe badania...dlaczego?
krysiekn

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 9874

PostDział: Psychoonkologia / emocje w chorobie nowotworowej   Wysłany: 2009-11-30, 12:51   Temat: Wstydliwe badania...dlaczego?
Andrzeju, oczywiście nie można dać się zwariować, masz rację. Tylko, że czasami bagatelizujemy poważniejsze objawy, z lęku, braku czasu itp.

Można wymienić jeszcze jeden zupełnie niezależny od pacjentów problem z badaniami. Nasz "kochany" NFZ, który woli płacić większe pieniądze za badania wykonywane w szpitalu (pobyt 3...4 dni), zamiast te boleśniejsze badania wykonywać w warunkach ambulatoryjnych, tyle że w znieczuleniu ogólnym. Później zaś brakuje funduszowi pieniędzy.

Pozdrawiam
  Temat: Wstydliwe badania...dlaczego?
krysiekn

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 9874

PostDział: Psychoonkologia / emocje w chorobie nowotworowej   Wysłany: 2009-11-30, 12:03   Temat: Wstydliwe badania...dlaczego?
blatka napisał/a:
Reasumując bardziej przystępne kampanie reklamowe, opieka (rozmowa) na poziomie lekarza rodzinnego i więcej etyki zawodowej, empatii u lekarzy - a to spowouje, że nasze lęki znikną.



Racja, a jeśli nie znikną, ponieważ często badania te są nie tylko krępujące ale też bolesne , to nasze lęki mogą przynajmniej być mniejsze.

Cytat:
Mral napisała:
Wstyd to nie jedyny możliwy powód .

Cytat:
Jeszcze kilka lat temu diagnoza choroby nowotworowej była postrzegana przez większość społeczeństwa jako wyrok śmierci. W wyniku tego wiele osób nie zgłaszało się do lekarzy czy szpitali nawet, gdy występowały u nich niepokojące objawy. Pomimo, że od tego czasu świadomość społeczeństwa na temat chorób nowotworowych znacznie wzrosła, nadal liczba osób, które zgłaszają się do lekarzy zbyt późno, żeby można było udzielić im skutecznej pomocy medycznej, jest zastraszająco duża. Wynika to przede wszystkim z lęku przed samą diagnozą jak i strachu przed niejednokrotnie uciążliwym leczeniem. Każdy z nas chce wierzyć, że jest zdrowy, dlatego ludzie nieraz bagatelizują objawy, nawet takie, które ewidentnie sygnalizują chorobę. Jakiś mały guzek, zgrubienie, krwawienie – wszystko jesteśmy sobie w stanie wytłumaczyć inaczej. Tym samym odwlekamy moment przyznania się przed samym sobą, że z naszym organizmem dzieje się coś złego. Sytuację dodatkowo pogarszają panujące powszechnie mity na temat raka oraz zasłyszane tragiczne historie na temat przebiegu choroby, czy też niewydolności służby zdrowia w walce z nowotworem.


Źródło: http://www.psychoonkologi...mid=42&parent=1


Mral z tym oczywiście też się zgadzam, chociaż może z powodu własnych problemów i przechodzonych badań, podeszłam do tematu pod kątem "badania wstydliwe".
Lęk przed diagnozą i leczeniem, oczywiście jest bardzo istotny- czasem słyszę "...jak co to wolę nie wiedzieć...".

Natomiast rodzinne doświadczenia; mama po śmierci taty, tak właśnie podchodziła do tematu (nowotwór = wyrok), dopiero operacja i leczenie z powodu raka trzonu macicy zweryfikowały jej podejście do choroby.
Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że najważniejsze to nie zwlekać z badaniami. Tylko jeszcze trzeba trafić na lekarza, który skieruje na badania, a nie będzie leczył np. krwawienia z odbytu czopkami na hemoroidy (kiedyś tak leczono mojego tatę :uuu: ).

Pozdrawiam, Krystyna
  Temat: Wstydliwe badania...dlaczego?
krysiekn

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 9874

PostDział: Psychoonkologia / emocje w chorobie nowotworowej   Wysłany: 2009-11-27, 13:12   Temat: Wstydliwe badania...dlaczego?
Niestety, z pewnością nie mylę się, iż wiele osób unika pewnych lekarzy, badań ponieważ "są wstydliwe". Wymienić tutaj można badanie jelita, ginekologiczne, prostaty i to z pewnością nie jest wszystko.
Moje przykłady:
- Ostatnio u chirurga spotkałam kobietę ok. 40l która od pięciu lat walczy z przerzutami z powodu nowotworu jelita grubego. Doświadczenia rodzinne powinny ją uczulić to raz, a już zupełnie nie mogę pojąć, dlaczego czekała z leczeniem dopóty dopóki nie przestała się wypróżniać, bagatelizowała krew w kale.
- Znam męża i dzieci, kobiety która zmarła z tego samego powodu w wieku 33 lat.
- Jedna z moich koleżanek ma olbrzymie opory przed wizytą u ginekologa.
- Ostatnio koledze i mężowi sugerowałam, że mogliby już zacząć myśleć o badaniu PSA, jeden stwierdził, że na żadne badanie nie będzie chodził, drugi, że przecież gdyby zaczynały sie jakieś problemy, to się zorientuje, a tak bez powodu po co. Co za problem zrobić badanie krwi :?:
Przykłady można mnożyć, dlaczego tak robimy?. Dlaczego bagatelizujemy pierwsze objawy choroby?


Przy mojej pierwszej kolonoskopii byli studenci, nie wiedziałam że mogę na to nie wyrazić zgody. Pewnie i tak zgodziłabym się, bo pomimo że jest to dosyć krępujące, to jednak ci młodzi ludzie muszą się na kimś uczyć, wkurzający jest sam fakt, że nie zapytano (może gdy pada pytanie, najczęściej nie wyrażamy zgody?)

http://www.poradnia.pl/in...dania-wstydliwe

Wstydliwe badania :?ale?:

http://www.medigo.pl/arty...by_odbytu_.html

http://www.nowiny24.pl/ap...DROWIE/59372466

http://www.zdrowie.med.pl...?slowo=sel&nr=5

z powyższszego artykułu pozwolę sobie dodatkowo zacytować
Cytat:
"Mężczyźni wolą pamiętać o przeglądzie samochodu niż o badaniach profilaktycznych" - zauważyła prowadząca spotkanie red. Iwona Schymalla. Po 50. roku życia niezbędne są coroczne badania profilaktyczne, jednak dla mężczyzn problemy z prostatą pozostają wstydliwe.


http://serwisy.gazeta.pl/...86,3723715.html

Co ważniejsze, chwila skrępowania u lekarza, czy nasze zdrowie?
Co Wy o tym myślicie :?:

Pozdrawiam
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group