1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22
2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.
|
|
Autor |
Wiadomość |
Temat: jak pomóc dziecku przebyc żałobę |
lukaszandrzejewski
Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 8392
|
Dział: Psychoonkologia / emocje w chorobie nowotworowej Wysłany: 2010-03-23, 13:31 Temat: Re: jak pomóc dziecku przebyc żałobę |
pixi napisał/a: | moja 12-letnia córka byla bardzo mocno emocjonalnie związana z tatą - takie dwie papużki -nierozłączki, dwoje wielkich przyjaciół.
Teraz, po śmierci taty nie płacze, i stara sie być bardzo dzielna. Jestem tym przerażona, bo widzę, jak stopniowo coraz silniej dociera do niej to, co sie stalo. Rośnie w niej bunt przeciwko losowi. Próbuje ukrywać swoje uczucia, ale w środku wije się z bólu- byłoby jej lepiej, gdyby mogla płakać, szlochać , no nie wiem , cokolwiek, a ona nic.
Pod ciężarem takiego bólu dorośli upadają - ona sobie sama nie poradzi,
jak jej pomóc? |
Pixi,
przyłączam się do do sugestii związanych z wizytą u psychologa bądź terapeuty. Warto się tej wizyty przygotować. Jestem co prawda tylko teoretykiem, ale można ta moja szczątkowa wiedza akademicka do czegoś Ci się przyda. Niezależnie od tego, do kogo się wybierzecie - ważne, byście poszły tam razem i razem, we trójkę, rozmawiali o swoich odczuciach, lękach, nadziejach. Strata dotyczy i Ciebie, i Twojej córki. Obie jesteście, choć pewnie w różny sposób, bardzo, bardzo zmęczone. Psycholog lub terapeuta powinien Wam pomóc jakoś z tego wyjść. Druga sprawa - niezależnie od tego, czy pójdziecie do psychologa czy psychoterapeuty (te różnice w praktyce bywają dość subtelne), zostanie Wam, po wysłuchaniu, przedstawiona propozycja "programu" (nie umiem teraz sobie przypomnieć właściwego słowa, przepraszam). Żałoba, która w równym stopniu dotyczy Twojej córki, jak i Ciebie musi zostać "przepracowana". Każdy przechodzi ją w inny sposób, ale są pewne uniwersalne formy , i psycholog/terapeuta będzie starał się Was tak poprowadzić, by żałobę nie tyle szybko, co skutecznie i bezpiecznie pomóc zamknąć, czyli pogodzić się z odejściem Tomka. To proces długotrwały. Twoja córka, mimo że piszesz, że była szalenie związana ze swoim tatą, teraz bardzo potrzebuje Ciebie; Wy wzajemnie siebie potrzebujecie. Różne formuły wyparcia, które obserwujesz u Magdy, są jej sposobami na to, by ogarnąć nową formułę, w której życie: czyli Ty i Magda, Magda i Ty. Psycholog/terapeuta rozmawiając z Wami będzie starał się pomóc Wam tę formułę dwuosobową stworzyć i zaakceptować. Tęsknota i żal są uczuciami, których nie sposób uniknąć, nie ma też możliwości, by je ominąć. Trzeba je przeżyć - psycholog/terapeuta Wam w tym pomoże.
Warto Magdę uspokoić, że spotkanie z terapeutą będzie przede wszystkim Waszym czasem, Waszą przestrzenią, którą będziecie mogły zapełnić tym, co Was boli, czego się boicie każda w sobie, a czego wspólnie.
Szukając psychologa/terapeuty koncentrowałbym się przede wszystkim na specjalistach, którzy pomagają i dzieciom, i rodzinom; żadnych eksperymentów. Może być też, że pierwszemu, drugiemu, trzeciemu nie zaufacie. To też się zdarza. Jakbyś miała problem ze znalezieniem - daj proszę znać. Pomogę.
Mocno trzymam za Was kciuki. |
|
|