1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22
2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.
|
|
Autor |
Wiadomość |
Temat: Guz płuca z przerzutami do płuc i węzłów śródpiersia |
majkelek
Odpowiedzi: 42
Wyświetleń: 13909
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2012-12-18, 06:57 Temat: Guz płuca z przerzutami do płuc i węzłów śródpiersia |
Witam serdecznie!
Przepraszam, że jestem taki monotematyczny, ale chciałem jeszcze raz ponowić pytanie o to czy wiadomo jest coś na temat mutacji w genie kodującym EGFR (skoro jest to rak gruczołowy). Pytanie nie jest bez sensu w świetle niektórych badań klinicznych. Postaram się krótko przedstawić kilka faktów.
1. Skuteczność monoterapii gemcytabiną u pacjentów w podeszłym wieku (z niedrobnokomórkowym rakiem płuc, wcześniej nie leczonych) była oceniana w następującym badaniu klinicznym http://www.sciencedirect....169500299000987 (2000 rok) mediana czasu do progresji (PFS) wyniosła 5.1m-ca zaś mediana czasu przeżycia (OS) 6.75m-ca, częstość i nasilenie objawów ubocznych było umiarkowane ze wskazaniem na mielotoksyczność gemzaru.
2. W badaniu http://www.sciencedirect....169500212003728 (2012 rok!) porównano skuteczność gemcytabiny w monoterapii vs gemcytabina+karboplatyna (w niskich dawkach). Mediana wieku pacjentów wynosiła 79 lat. Wyniki badania sa następujące:
-- mediana czasu do progresji 2.4m-ca (gemzar) vs 3.9m-ca (terapia łączona)
-- procent pacjentów, u których zanotowano odpowiedź na leczenie: 10% (gemzar) vs 22.6% (terapia łączona)
-- w obydwu kohortach nasilenie objawów ubocznych było bardzo zbliżone (brak jest różnic istotnych statystycznie)
3. U pacjentów ze zdiagnozowaną mutacją w genie kodującym EGFR, TKI (gefitinib, erlotinib) wykazały większą skuteczność od:
-- karboplatyny+paclitaxel: PFS 10.8m-ca vs 5.4m-ca http://www.ncbi.nlm.nih.g...6?dopt=Abstract
-- cisplatyny+docetaxel: PFS 9.2m-ca vs 6.3m-ca http://www.ncbi.nlm.nih.g...9?dopt=Abstract
-- gemcytabiny+karboplatyny: PFS 13.1m-ca vs 4.6m-ca http://www.ncbi.nlm.nih.g...7?dopt=Abstract
-- cisplatyny+docetaxel(lub gemcytabina) - (ew. karboplatyna za cisplatynę): PFS 9.7m-ca vs 5.2m-ca http://www.ncbi.nlm.nih.g...8?dopt=Abstract
Oczywiście jeśli już wiesz, że wynik na mutację w genie kodującym EGFR jest negatywny, to informacje na temat TKI Ci się nie przydadzą. Jeśli jednak nie jest to jeszcze wiadome, to może warto zapytać o to onkologa.
Pozdrawiam serdecznie! |
Temat: Guz płuca z przerzutami do płuc i węzłów śródpiersia |
majkelek
Odpowiedzi: 42
Wyświetleń: 13909
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2012-12-12, 18:36 Temat: Guz płuca z przerzutami do płuc i węzłów śródpiersia |
Nejka napisał/a: | Powiedział również, że nie podawałby chemioterapi, bo to jedyie babcię osłabi a nic ne zmieni. |
Przepraszam, że zapytam - Czy to jest zdanie onkologa prowadzącego? Wcześniej chyba wspomianłaś, że Twoja babcia jest w niezłym stanie ogólnym?
Celem stosowania chemioterapii paliatywnej jest przedłużenie życia oraz opóźnienie i redukcja nasilenia objawów. Jeśli stan pacjenta na to pozwala, to zwykle jest to zalecane!
Inna sprawa: Czy wiadomo już jaki to rak niedrobnokomórkowy jest (płaskonabłonkowy, gruczołowy)? Jeśli to jest rak gruczołowy, to sądzę, że należy poprosić lekarzy o oznaczenie mutacji genu kodującego EGFR (to może umożliwić włączenie terapii celowanej już w pierwszej linii leczenia - jest to o tyle istotne, że skutki uboczne leczenia mogą być łagodniejsze).
Bardzo serdecznie pozdrawiam! |
Temat: Guz płuca z przerzutami do płuc i węzłów śródpiersia |
majkelek
Odpowiedzi: 42
Wyświetleń: 13909
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2012-11-28, 06:07 Temat: Guz płuca z przerzutami do płuc i węzłów śródpiersia |
Witaj na forum Nejka.
Bez wyniku badania mikroskopowego komórek guza rozmowa na temat terapii, rokowań czy rodzaju nowotworu to będą raczej spekulacje. Jedno jest pewne - zaawansowanie procesu rozrostowego jest duże: są liczne ogniska, powiększone węzły w śródpiersiu i płyn w opłucnej. Nie można wykluczyć tego, że proces rozrostowy ma miejsce (a może nawet swoje pierwotne ognisko) w innych organach, gdyż nie mamy wyników badań obrazowych np. jamy brzusznej. Jednak na pytanie o typ nowotworu najlepiej odpowie nam badanie mikroskopowe komórek. Niezależnie od tego proces jest raczej złośliwy, gdyż ma zdoloność do tworzenia ognisk meta i najprawdopodobniej będzie zakwalifikowany jako stopień IV (z uwagi na zaawansowanie).
Myslę, że twierdzenie na temat powolnego rozwoju raka u ludzi starszych ma swoje korzenie w tym, że u ludzi młodych szybciej odnawiają się komórki, a zatem teoretycznie szybciej może postępować proces rozrostowy. Nie wiem jednak nic na temat tego, żeby były badania na ten temat. Na pewno trochę inaczej podchodzi się do leczenia nowotworów u ludzi w starszym wieku, gdyż leczenie to pociąga za soba szereg poważnych skutków ubocznych, które potencjalnie sa większym ryzykiem dla człowieka starszego niż dla młodego. Jednak sam przebieg choroby i szybkość jej rozwoju jest sprawą bardzo indywidualną.
Jeśli chodzi o raka płuc, to statystycznie najczęściej u niepalących kobiet występuje rak gruczołowy, ale to jest tylko statystyka.
Odnośnie kontaktu z lekarzami to doradzić mogę tyle, żebyś była cierpliwa i konsekwentna oraz pytała o wszystko co tylko wyda Ci sie istotne, nie poddawaj się!
Serdecznie pozdrawiam i życzę dużo siły do walki! |
|
|