1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 4
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak jajnika
missy

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 14059

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-11-21, 17:21   Temat: Rak jajnika
Aniu,

Teoretycznie każdy może się pomylić... Niemniej patomorfolog dostaje do oceny pewne konkretne tkanki, bada je i ocenia czy są bądź nie są zmienione nowotworowo. Ale w trakcie operacji to chirurg ogląda dostępne pole operacyjne, usuwa zasadnicze narządy i decyduje skąd pobrać wycinki, które następnie wędrują do patomorfologa. Ale nie o tym powinnaś teraz myśleć. Najważniejsze to szybko mieć wyniki rezonansu i działać dalej.
Życzę sił i spokojnego, zdecydowanego działania.

[ Dodano: 2014-11-21, 17:26 ]
Idziesz do pracowni patomorfol. i prosisz o wypożyczenie bloczków, to Wasz "materiał" a nie własność szpitala.
Ale myślę, że rezonans i badanie krwi( marker?) są teraz ważniejszą procedurą bowiem mogą dać odpowiedź co się dzieje- a na wynik badania histpat będzie trzeba czekać. Oczywiście możesz to tak czy inaczej robić równolegle.
Pozdrawiam
  Temat: Rak jajnika
missy

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 14059

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-11-21, 16:57   Temat: Rak jajnika
Napisałam już, że to nie są problemy do oceniania na forum- a ja nie jestem lekarzem. Moja pierwsza wątpliwość dotyczyła metody laparoskopowej jako nie dającej tak szerokiego pola operacyjnego jak laparotomia. Wydaje mi się( podkreślam- wydaje), że jeśli od oceny chirurgicznej miałoby zależeć pooperacyjne odstąpienie od chemii to chyba bardziej wiarygodna byłaby ta druga metoda. Ale na pewno nie mogę, nie mam prawa pisać o błędzie- opieram się tylko na Zaleceniach PUO dot. raka jajnika.
  Temat: Rak jajnika
missy

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 14059

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-11-21, 16:13   Temat: Rak jajnika
Aniu,

Konsultacja patomorfologiczna( choć dosyć oszczędna) rzeczywiście podaje st. IA- co w połączeniu ze stopniem złośliwości G1 daje naprawdę dobrze rokujące rozpoznanie. I stąd sugestia, żeby poprzestać na leczeniu chirurg. i obserwacji.
Rozumiem, że preparaty histol./cytologiczne oznaczone w punkcie 2) to właśnie płyn/popłuczyny oraz wycinki z otrzewnej- musiały być "czyste" skoro taki wynik. Niemniej wzrost markera słusznie niepokoi i stąd kolejne badania obrazowe- w obecnej sytuacji brak przedoperacyjnego Rtg płuc nie jest istotny. Jeśli coś się dzieje, chemia musi być wdrożona- trudno natomiast oceniać na forum czy chirurgiczna ocena zaawansowania była przeprowadzona prawidłowo. Teraz najważniejsze są badania i szybkie rozpoczęczie standardowej chemii. Wydaje mi się, że miesiąc po operacji to jest dobry czas na jej rozpoczęcie ale nie jestem specem...
Mam nadzieję, że napiszą więcej inne osoby bardziej ode mnie zorientowane w raku jajnika.

Pozdrawiam
  Temat: Rak jajnika
missy

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 14059

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-11-21, 12:02   Temat: Rak jajnika
Witaj Samsara,

Chciałabym uporządkować kilka spraw.
1. Czy jesteś pewna, że obydwie operacje przeprowadzane były laparoskopowo? Zwłaszcza ta druga, rozległa?
2. Brak Rtg płuc przed operacją jest niedopatrzeniem, ale może zrobiono klatkę piersiową razem z TK jamy brzusznej i miednicy? Sprawdzałaś czy nie ma takiego badania?
3. Badanie histopatologiczne nie może wskazać zaawansowania nowotworu tylko jego rodzaj- najlepiej wklej, proszę,wszystkie wyniki,które macie bo na razie informacje są trochę chaotyczne.

Generalnie w wypisie ze szpitala powinien być powód przeprowadzanego zabiegu, jego rodzaj, przebieg a w wynikach typ histologiczny nowotworu oraz opis histopatologiczny pozostałych usuniętych narządów, węzłów, sieci oraz wynik cytologiczny płynu pobranego w czasie operacji z jamy otrzewnowej. Wtedy wiadomo czy komórki "pływają". I w oparciu o te wszystkie parametry( plus badania obrazowe) ustala się co z chemią.

Pozdrawiam i czekam na więcej informacji.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group