1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 10
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Kilka wątpliwości
missy

Odpowiedzi: 71
Wyświetleń: 26407

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2016-06-26, 11:58   Temat: Kilka wątpliwości
Ogromnie mi przykro Justyno...
  Temat: Kilka wątpliwości
missy

Odpowiedzi: 71
Wyświetleń: 26407

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2016-06-10, 11:45   Temat: Kilka wątpliwości
Justyna2007,
Nie pamiętam już - czy załatwiałaś opiekę HD? Skoro pojawiło się takie załamanie, pogorszenie to następne etapy mogą być trudne do ogarnięcia w pojedynkę.
Cytat:
Zauważyłam, że z Mamusi wylatuje żółta ciecz... czy to może być podbarwiona chłonka?

Czy masz na myśli wysięk z opuchniętych nóg? Bo o takim obrzęku pisała Madzia70.
Justyno, bądź silna i czujna, stan Mamy może się chwilowo ustabilizować, ale może też dramatycznie szybko się pogorszyć. Jeżeli macie obydwie jakieś ważne sprawy, ustalenia, rozmowy do przeprowadzenia to nie odkładaj ich. Zatrzymaj się teraz, poczuj, że chwilowo czas płynie inaczej, postaraj się o spokój.
Myślę najserdeczniej, m.
  Temat: Kilka wątpliwości
missy

Odpowiedzi: 71
Wyświetleń: 26407

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2016-05-27, 23:53   Temat: Kilka wątpliwości
Justyna2007,
Ale fakt
Cytat:
wycięcia chociaż jednej- dwóch zmian na wątrobie.

nie poprawi stanu Mamy. Naprawdę strasznie mi przykro...
Nie podpowiem Ci jak rozmawiać z Mamą, Ty ją znasz najlepiej. Ja mówiłam swojej mamusi, że wszystkiego dopilnuję, że wszystko wiem, rozumiem, że ból nie będzie miał szans, że ma odpoczywać. Ale to nie muszą być Twoje słowa i odczucia. Trzymaj się najlepiej jak możesz.
  Temat: Kilka wątpliwości
missy

Odpowiedzi: 71
Wyświetleń: 26407

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2016-05-18, 18:33   Temat: Kilka wątpliwości
Justyna2007,
No proszę Cię, żadne przepraszanie - wszyscy sobie tutaj na forum piszemy to, co wiemy, podrzucamy tłumaczenia, podpowiadamy itd. A ja nie jestem lekarzem :-D i nieraz palnęłam jakieś głupstwo. Nie dziwię Ci się, że szukasz oparcia dosłownie gdziekolwiek, w jakimkolwiek niepogarszającym się wyniku.
Nie wiem co usłyszycie na tej kolejnej konsultacji, ale pamiętaj, że usuwanie przerzutów z miąższu wątroby to nie jest zabieg, ale b.ryzykowna operacja. Domyślam się, że ogólnie wyniki Mamy ( morfologia, biochemia) nie uległy znaczącej poprawie? Nadal niedokrwistość? Podwyższone WBC?
Operacja nie wydaje mi się realną sprawą.
  Temat: Kilka wątpliwości
missy

Odpowiedzi: 71
Wyświetleń: 26407

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2016-04-18, 09:58   Temat: Kilka wątpliwości
Neomycyna może tylko hamować w jelitach rozwój bakterii produkujących amoniak, który zatruwa organizm. Na poziom bilirubiny nie ma wpływu:
http://www.ncbi.nlm.nih.g...les/PMC2724191/ page 10-11
Co do leków przeciwbólowych - dobrze dobrane mają zniwelować ból. Jeśli obecny nie pomaga wystarczająco to należałoby sięgnąć po jakąś formę opiatów. Zdecydowanie trzeba takie zapotrzebowanie zgłosić lekarzowi - nawygodniej ( i najskuteczniej w sensie pomocy farmakologicznej) dla Was byłoby być pod opieką hospicjum domowego.
  Temat: Kilka wątpliwości
missy

Odpowiedzi: 71
Wyświetleń: 26407

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2016-04-14, 11:29   Temat: Kilka wątpliwości
Justyna2007,
Poziom bilirubiny, który ostatnio podałaś, jest b.wysoki. Nie wiem czy będzie się on zwiększał jednostajnie czy skokowo - niemniej jest to bardzo znacząca dysfunkcja narządowa. Czy oprócz bilirubiny zostały zrobione inne badania laboratoryjne? Wiesz coś o pracy nerek ( kreatynina, eGfr), morfologia, albuminy?
A jak z jedzeniem i piciem u Mamy?
  Temat: Kilka wątpliwości
missy

Odpowiedzi: 71
Wyświetleń: 26407

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2016-04-14, 09:19   Temat: Kilka wątpliwości
Justyna2007,
Pewnie dowiesz się wszystkiego na wizycie w Warszawie.
Chemioterapia w przypadku takich objawów klinicznych może spowodować jedynie pogorszenie stanu zdrowia. Mama potrzebuje leczenia objawowego - a takie znajdziecie w hospicjum domowym. To nagłe pogorszenie stanu Mamy, gwałtowne osłabnięcie i równie gwałtowne zażółcenie skóry oznaczają niestety szybki postęp choroby. Czasem tak jest, że chory ( z zaawansowanym nowotworem) całkiem długo jest w "dobrej formie", chodzi do pracy, je w miarę normalnie a potem lawinowo włączają się przeróżne niepokojące objawy.
Może być tak, że niedługo Mama nie będzie w stanie już samodzielnie wstać i chodzić. Zdecydowanie trzeba teraz zorganizować pomoc w opiece nad Mamą - jeżeli jest to dla Ciebie realne ( w sensie zorganizowania opieki) to pomyśl o hospicjum domowym.
  Temat: Kilka wątpliwości
missy

Odpowiedzi: 71
Wyświetleń: 26407

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2016-04-02, 12:19   Temat: Kilka wątpliwości
Do chemioterapii można podejść po całkowitym i prawidłowym wygojeniu się ran, czasem są to 4 tygodnie, czasem 6.
Justyna2007, opisana przez Ciebie sytuacja wygląda bardzo poważnie. Problemem jest ogólny zasięg choroby, naciekanie wielu struktur anatomicznych, przerzuty w wątrobie są tylko częścią problemu.
Termoablacja i inne techniki leczenia miejscowego mają sens w przypadku ograniczenia przerzutów do jedngo narządu, z którego można próbować je usunąć przy jednoczesnym radykalnym zoperowaniu ogniska pierwotnego.
Bardzo mi przykro, wiem, że czekasz na inne opinie, inne słowa.
Leczenie celowane ( bo zakładam, że o taką terapię Ci chodzi) jest możliwe w przypadku stwierdzenia konkretnego statusu genowego w komórkach nowotworowych, poza tym stosuje się leki celowane molekularnie w połączeniu ze standardową chemioterapią ( warunków zastosowania jest kilka).
Myślę, że dla Mamy istotna będzie próba podejścia do pierwszej linii chemioterapii połączona z fachowym leczeniem objawowym, opieką paliatywną.
  Temat: Kilka wątpliwości
missy

Odpowiedzi: 71
Wyświetleń: 26407

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2016-03-05, 17:01   Temat: Kilka wątpliwości
Justyna2007,
Oczywiście, że czyste rtg to dla pacjenta dobra wiadomość. Nie zmienia to niestety nic w klasyfikacji zaawansowania choroby - nie ma znaczenia odległość przerzutów od ogniska pierwotnego.
O tym, czy operacja jelita jest teraz konieczna zadecyduje kolonoskopia. Jeżeli guz zagraża wywołaniem niedrożności jelita to operacja wyłonienia stomii zostanie przeprowadzona. Nie będzie to jednak operacja radykalna nastawiona na całkowite usunięcie choroby i wyleczenie. Ilość przerzutów w wątrobie i węzłach oznacza, że jedynym sposobem powstrzymywania rozwoju choroby może być chemioterapia ( bądź, w określonych przypadkach, terapia celowana).
Na razie trzeba poczekać na kolonoskopię i wynik histopatologiczny guza. Wtedy będzie wiadomo z jaki nowotworem i o jakim stopniu złośliwości mamy do czynienia.
  Temat: Kilka wątpliwości
missy

Odpowiedzi: 71
Wyświetleń: 26407

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2016-03-05, 15:38   Temat: Kilka wątpliwości
Justyna2007,
Tak jak napisała marzena66, sytuacja jest bardzo poważna.
Tomografia stwierdziła obecność zmiany rozrostowej ( nowotwór złośliwy) w obrębie kątnicy ( część jelita grubego) oraz przerzutów w wątrobie oraz w węzłach chłonnych. Oznacza to faktycznie IVst. zaawansowania choroby nowotworowej. Niejednoznaczny jest także obraz nadnerczy oraz macicy.
Kolonoskopia połączona z pobraniem wycinków z podejrzanej zmiany powinna dać odpowiedź na pytanie jaki konkretnie jest to rodzaj nowotworu.
Na pewno ważna jest szybka wizyta u onkologa, dokończenie diagnostyki i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group