1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 2
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak jajnika surowiczy
missy

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 6526

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-11-01, 21:30   Temat: Rak jajnika surowiczy
Etiuda,
Nie wiem co Ci napisać :?ale??:
Zalecenia mówią jasno:
Cytat:
Należy dążyć do usunięcia wszystkich widocznych zmian nowotworowych.

oraz
Cytat:
W przypadku nowotworu o wyższym stopniu zaawansowania (IIB–IV) celem zabiegu jest całkowita cytoredukcja (brak makroskopowych resztek w jamie brzusznej).


Operacja nie była radykalna pierwotnie, teraz po kilku (3) cyklach chemii jest progresja ( nic dziwnego skoro zostawiono dużą masę nowotworu w jamie miednicy) - szanse na wyleczenie drastycznie zmalały. Ba, nawet na ustabilizowanie choroby też są bardzo niewielkie.
Gdzie Wy sie leczycie? Czy to jest Centrum Onkologii czy jakiś szpital z oddziałem onko.? Sugerowałabym szybką zmianę miejsca leczenia. Być może cytoredukcja się jeszcze powiedzie, ale to musi ocenić fachowiec.
Pytasz o węzły chłonne - tak, ich wymiar wskazuje na duże prawdopodobieństwo zajęcia przez nowotwór. A zatarte granice między narządami mogą być niestetem objawem ich naciekania prza nowotwór.
Przykro mi, że tak niedobre mam dla Was informacje.
Niepokoi mnie tez to stwierdzenie lekarza o nieinformowaniu Mamy - to sprzeczne z etycznym postępowaniem. Nie chcę spieszyć się z poważnym określeniem, ale sprawa nie wygląda "prawidłowo"

[nooo]
  Temat: Rak jajnika surowiczy
missy

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 6526

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-11-01, 19:06   Temat: Rak jajnika surowiczy
Etiuda,
Tk porównawcze mówi o progresji w obrębie jajnika lewego - czyli chemia nie zastopowała choroby, nowotwór niestety rozprzestrzenia się.
Ale tk mówi o guzie w obrębie jajnika lewego a usunięto prawy - gubię się w tych opisach. Poza tym nie rozumiem kompletnie pierwotnej decyzji o operacji nieradykalnej - dlaczego ( w obliczu b.niepokojącego wyniku pierwszej tk) usunięto tylko jeden jajnik? Czy Mama miała oznaczany przed operacją poziom Ca 125?
Standardem postępowania jest usunięcie obydwu jajników oraz macicy plus wycinki z sieci, itd:
Cytat:
Leczenie chirurgiczne
Celami leczenia chirurgicznego są: potwierdzenie rozpoznania raka jajnika, określenie stopnia zaawansowania oraz maksymalna cytoredukcja nowotworu. Zakres pierwotnego zabiegu cytoredukcyjnego oraz terapia uzupełniająca zależą głównie od stopnia zaawansowania. Dostęp do jamy brzusznej uzyskuje się poprzez cięcie proste od spojenia łonowego do wyrostka mieczykowatego, umożliwiające dokładną penetrację brzucha. Metody małoinwazyjnego dostępu — laparoskopia i chirurgia z zastosowaniem systemu robotowego — nie odgrywają obecnie istotnej roli w leczeniu operacyjnym.
W niskich stopniach zaawansowania (I–IIA) leczenie chirurgiczne obejmuje:
— obustronne usunięcie przydatków;
— całkowite wycięcie macicy;
— wycięcie sieci większej;
— pobranie płynu i popłuczyn do badania cytologicznego;
— pobranie rozmazów oraz losowe pobranie wycinków z otrzewnej;
— wykonanie limfadenektomii miedniczej i aortalnej.

http://onkologia.zaleceni...20plciowego.pdf str.300
Trudno mi zrozumieć postępowanie lekarzy. Po pierwsze wyjaśnij nam, który jajnik usunięto oraz doprecyzuj opis tk - czy przepisałaś wszystko dokładnie? Na pewno opisywano tylko jeden jajnik? Bo jest duży zamęt w informacjach.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group