1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 59
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak krtani
missy

Odpowiedzi: 353
Wyświetleń: 83689

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2021-04-13, 10:21   Temat: Rak krtani
sebaele,
Ogromnie mi przykro...
Szczere wyrazy współczucia. Dużo sił Wam życzę.
  Temat: Rak krtani
missy

Odpowiedzi: 353
Wyświetleń: 83689

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2021-04-12, 17:23   Temat: Rak krtani
sebaele,
Jeżeli czujesz, że opieka nad mamą w domu jest dla Ciebie i dla Twojej siostry kompletnie niemożliwa, że po prostu nie jesteście w stanie się tego podjąć, że się boicie - to ewentualnie można myśleć o oddziale paliatywnym, ale bez żadnych inwazyjnych zabiegów typu PEG.

Zresztą nie podejrzewam aby chirurg chciał zakładać PEG u osoby w tak złym stanie.

Twoje obawy są zrozumiałe, zawsze wszyscy chcemy zrobić dla naszych chorych absolutnie wszystko co możliwe. I dlatego tak trudno jest przestawić się na myślenie, że czasem lepiej jest robić mniej. Że lepiej być przy chorym i mu towarzyszyć a nie na siłę próbować przywracać mu siły, które i tak nie wrócą.
W domu właśnie można towarzyszyć, być obok. W szpitalu teraz to niemożliwe. Nie posiedzisz przy mamie, nie potrzymasz za rękę.

Jeżeli pielęgniarka ma Was odwiedzać i kontakt z lek.rodzinnym jest niezły to może ta pomoc będzie wystarczająca. Porozmawiajcie z pielęgniarką o najprostszej pielęgnacji, o zabezpieczaniu warg i języka i innych sprawach, które jeszcze Was męczą.

Spokojny sen to znak, że mama nie cierpi z powodu bólu, oby tak pozostało.
Piszesz, że chcesz wszystkiego dopełnić - jeśli mama jest osobą wierzącą i uważasz, że chciałaby tego to możesz także zadbać o wizytę księdza.

[ Dodano: 2021-04-12, 18:45 ]
Odbierz pw, proszę.
  Temat: Rak krtani
missy

Odpowiedzi: 353
Wyświetleń: 83689

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2021-04-12, 14:12   Temat: Rak krtani
sebaele,
Tak, z założenia Gliwice nie obejmują innych rejonów bo sami mają po prostu bardzo dużo pacjentów i dlatego dostałeś taką odpowiedź, że regularna opieka nie jest u nich możliwa.

Ale sytuacje wyjątkowe wymagają wyjątkowych reakcji i innego działania.

Pani w trakcie rozmowy była ogromnie życzliwa, rozumiała powagę sytuacji i bardzo starała się mi coś podpowiedzieć.
Najważniejsze by mamę odwiedził lek np. rodzinny jeśli Wasze HD za nic nie da rady się pojawić i ustalił ile tych kroplówek ma być, żeby nie zaszkodzić.
Poza tym jeśli mama śpi to nie należy tego stanu zakłócać.

Na stronie Gliwic jest też tel. komórkowy do HD ( 24h).

Bardzo ciepło Was myślę.
  Temat: Rak krtani
missy

Odpowiedzi: 353
Wyświetleń: 83689

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2021-04-12, 12:48   Temat: Rak krtani
sebaele,

Rozmawiałam z Hospicjum w Gliwicach, tel. 32 231 04 02

Pani zdecydowanie powiedziała, że w pierwszej kolejności należy nadal dzwonić i próbować uzyskać pomoc w hosp. w Zabrzu.
A póki co chorą powinien zająć się lek.rodzinny - osobiście, nie teleporada.

Jeśli nic się tutaj nie uda załatwić to możesz wyciągnąć skierowanie mamy z Waszego hospicjum i dostarczyć je do Gliwic ( Zespół Domowej Opieki Paliatywnej). Obejmą opieką, ale też nie natychmiast.
Może sam zadzwoń pod nr, który podałam wcześniej i porozmawiaj z panią, sądzę, że wiele Ci jest w stanie wyjaśnić, również w kwestii zbyt dużej ilości kroplówek.
  Temat: Rak krtani
missy

Odpowiedzi: 353
Wyświetleń: 83689

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2021-04-12, 12:00   Temat: Rak krtani
sebaele,


Agnieszka88 i mVeltan napisali Ci bardzo ważne i mądre słowa.
Pomyśl razem siostrą czy jest coś co chcecie mamie powiedzieć - dobrze wykorzystane chwile są na wagę złota.

Ze spraw tzw.urzędowych podpowiem Ci, że jeśli Ty lub siostra potrzebujecie to macie prawo do zwolnienia z pracy - L4 do opieki nad członkiem rodziny, łącznie można wziąć 14 dni roboczych.
  Temat: Rak krtani
missy

Odpowiedzi: 353
Wyświetleń: 83689

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2021-04-12, 08:21   Temat: Rak krtani
sebaele,
U mamy chęć jedzenia wyłączyła się jakiś czas temu, to bardzo częste na ostatnim etapie życia. Organizm nie funkcjonuje normalnie, mama nie chodzi, nie rusza się. Wyłącznie śpi - widać, że ograniczona jest jakakolwiek aktywność i dlatego nie ma już takiego zapotrzebowania na jedzenie jak wcześniej.

Ja rozumiem, że obawiasz się zagłodzenia mamy - i dlatego koniecznie musi Ci to wyjaśnić lekarz na wizycie domowej. Chorzy umierający nie trawią już pokarmów, nie przyswajają nic.
Czasami jest wskazane podawanie niewielkich ilości płynów podskórnie, przez motylek.
Ale o konkretnym sposobie postępowania może decydować wyłącznie lekarz.

[ Dodano: 2021-04-12, 08:54 ]
sebaele napisał/a:
Pielęgniarka będzie rano to zaraz jej powiem abym chciał prosić aby lekarz odwiedził mamę i ewentualnie ją zbadał ale sądzę że pielęgniarka swoje powie i tyle.


Masz absolutne prawo żądać wizyty lekarskiej.
  Temat: Rak krtani
missy

Odpowiedzi: 353
Wyświetleń: 83689

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2021-04-11, 23:41   Temat: Rak krtani
sebaele,
Nie jestem lekarzem. Ale wszystko co piszesz jest dosyć kompletnym i wyraźnym obrazem procesu umierania.
Wiem, że chcesz to widzieć inaczej.

Bardzo Cię proszę, zadzwoń koniecznie jutro do lekarza rodzinnego i opowiedz mu dokładnie jaki jest stan mamy, że ciągle się pogarsza, że kontakt z nią jest w zasadzie żaden. Zapytaj o sens podawania kroplówek.

Ale przede wszystkim poproś o szybką wizytę domową bo przecież nadal nie macie hospicjum i w takiej sytuacji to lekarz rodzinny ma się zająć swoim pacjentem.

Wargi zwilżaj i posmaruj czymś delikatnym do ust, może być zwykła gliceryna. Język też nią można smarować.

Trzymaj się.
  Temat: Rak krtani
missy

Odpowiedzi: 353
Wyświetleń: 83689

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2021-04-11, 00:10   Temat: Rak krtani
sebaele,
Pozwól mamie spać.
Myślę o Was ciągle.
  Temat: Rak krtani
missy

Odpowiedzi: 353
Wyświetleń: 83689

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2021-04-10, 22:39   Temat: Rak krtani
sebaele,
Spokojnie z tą kwarantanną, to jest tylko konsekwencja zgłoszenia mamy przez lekarza rodzinnego do wykonania testu:

Cytat:
2) kwarantanna nakładana „automatycznie” w systemie EWP w dniu otrzymania skierowania na test – trwa do chwili uzyskania wyniku ujemnego, ale nie dłużej niż 10 dni.


https://www.gov.pl/web/ko...-o-kwarantannie

Nie ma tu nic dziwnego ani podejrzanego, normalna kontrola nad zgłoszeniami do testów.
Swoją drogą był ktoś dzisiaj i dał radę zrobić wymaz u mamy?

Czy mama jest dzisiaj bardziej senna? Czy oddycha normalnie, tak jak wcześniej? Czy sygnalizuje jakoś, że coś ją boli?

Zwilżaj mamie usta, często.
  Temat: Rak krtani
missy

Odpowiedzi: 353
Wyświetleń: 83689

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2021-04-10, 15:17   Temat: Rak krtani
sebaele, piszesz, że

Cytat:
Naprawdę nie wiem co się tam w jamie dzieje


Nie musisz dokładnie wiedzieć. Ale w tomografii z marca były opisane duże guzy/nacieki nowotworowe w całej dolnej części jamy ustnej ( tzw.dno jamy ustnej), w części języka i w gardle aż do miejsca gdzie jest rurka. Tam jest jedna wielka blokada, obrzęk i stan zapalny, który bez antybiotyku jest teraz jeszcze większy. I to pewnie jest jedna z przyczyn powstawania tego przykrego zapachu.

Cytat:
Najgorsze jest to że mama nie chce inaczej leżeć tylko na plecach, a gdy usiądzie z pomocą to nawet nie potrafi poruszać głową :-( .


Jeżeli mama chce leżeć w jakiejś pozycji to po co to zmieniać? Nie zmuszajcie jej do czegoś czego nie chce, przecież teraz liczy sie tylko jej spokój.
Cały czas mam nadzieję, że przyjedzie do Was w końcu jakiś lekarz i powie co robić a czego absolutnie nie.

Czy Ty jesteś z tym wszystkim sam, sam próbujesz się zajmować mamą czy ktoś Ci pomaga?
  Temat: Rak krtani
missy

Odpowiedzi: 353
Wyświetleń: 83689

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2021-04-10, 00:04   Temat: Rak krtani
Dokładnie, osłabienie jest spowodowane chorobą. Człowiek głodny i spragniony dopomina się o jedzenie i picie. A mama od pewnego czasu tego nie robi, najwyraźniej jej organizm już nie odczuwa takich potrzeb.

Wiem, że jakiś tydzień temu pisaliśmy o PEG i nawodnieniu, ale wtedy twierdziłeś, że mama jeszcze bierze i przełyka leki.
A potem nagle coś się „popsuło” - to bardzo częsta sytuacja w chorobie nowotworowej. Chory nagle przestaje robić wiele rzeczy.

Stan mamy wg Twojego opisu jest tak zły, że trudno mi sobie wyobrazić robienie gastroskopii w celu założenia PEG. A trzeba najpierw włożyć endoskop przez przełyk do żoładka. Nie wiem zresztą czy obecnie da się to technicznie wykonać skoro obrzęk jest tak ogromny - można podejrzewać, że blokada przełyku przez nowotwór jest teraz znacznie większa.

[ Dodano: 2021-04-10, 00:07 ]
Cytat:
lecz ja tak nie widzę aby było coś nie tak,


Myślę, że tak naprawdę to dobrze wiesz ile rzeczy jest nie tak.
Mama nie wyzdrowieje, nie ma szans na zatrzymanie choroby. Pytanie czy uda się mamie zapewnić względny spokój.
  Temat: Rak krtani
missy

Odpowiedzi: 353
Wyświetleń: 83689

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2021-04-09, 18:23   Temat: Rak krtani
sebaele,
Bardzo mnie martwi, że nie było lekarza - będę się upierać, że telefoniczna relacja pielęgniarki na temat stanu mamy to za mało.
W sytuacji gdy pacjent nie jest jeszcze objęty opieką hospicyjną lek.rodzinny powinien zająć się takim chorym, obejrzeć, zbadać, zlecić ewentualnie podstawowe badanie krwi i wtedy decydować jakie leki podać.

sebaele, czy mama w ogóle się budzi w ciągu dnia?
  Temat: Rak krtani
missy

Odpowiedzi: 353
Wyświetleń: 83689

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2021-04-08, 22:28   Temat: Rak krtani
A jak oddawanie moczu, zupełnie już ustało?

Czy obrzęk jest tylko na twarzy, na głowie czy nogi też puchną ( stopy, kostki)?
  Temat: Rak krtani
missy

Odpowiedzi: 353
Wyświetleń: 83689

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2021-04-08, 21:36   Temat: Rak krtani
sebaele,
Czy mamę widziała tylko pielęgniarka czy lekarz też był i badał?

A jak teraz po kroplówce czuje się mama? Jest bardziej przytomna, ma więcej siły, daje radę wstać z łóżka?
  Temat: Rak krtani
missy

Odpowiedzi: 353
Wyświetleń: 83689

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2021-04-07, 23:19   Temat: Rak krtani
sebaele,
Przeczytaj, proszę, wcześniejszy post mVeltan’a i mój.
 
Strona 1 z 4
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group