1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 2
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Psychoonkologia
rakar

Odpowiedzi: 24
Wyświetleń: 17209

PostDział: Psychoonkologia / emocje w chorobie nowotworowej   Wysłany: 2009-03-06, 15:52   Temat: Re: Mowić czy nie mówić ?
Mrakad napisał/a:
rakar napisał/a:
Trzeba po za tym uczulić rodzinę,najbliższe otoczenie,by przy dziecku nie biadolili.
A jeśli dziecka nie ma w pobliżu, to mogą?!? Czy tak jest u Ciebie?

Jeśli mnie nikt nie wyręczy to później dokłaniej Ci odpowiem

Mrakad

Co to znaczy "dokładniej"?. Jasne,że nie tylko przy dziecku,przy chorym również. I nie chodzi tu o licytację kto jest lepszy w opiece,kto ładniej,bardziej wzruszająco,zdecydowanie napisze, albo dowali rozmówcy. Czy o to Ci chodzi?
Na naszą opiekę,podejście do często cierpiącego chorego,wpływa szereg czynników. Nie da się dokładnie zastosować te same "czynności" wśród chorych. Właśnie tak sztampowo ,mniej lub więcej,robią w naszych hospicjach. Nic i nikt nie zastąpi indywidualnego, a przede wszystkim bliskiego,ludzkiego podejścia.
Na wielu forach pisze się o tym,i dobrze ,że na tym forum też te problemy są przedstawiane.
Zawsze można czegoś się nauczyć. I o to chodzi.

Pzdr.
  Temat: Psychoonkologia
rakar

Odpowiedzi: 24
Wyświetleń: 17209

PostDział: Psychoonkologia / emocje w chorobie nowotworowej   Wysłany: 2009-03-06, 08:37   Temat: Re: Mowić czy nie mówić ?
berta20 napisał/a:
Ja spotkałam sie jeszcze z takim problemem ,że chora nie chce aby informowac o jej chorobie jej 8 -letnie dziecko .Niestety dziecko coraz częściej wypytywało co to jest chemia itp .Któregoś dnia wróciła ze szkoły z wiadomościa ,że chemię podaje sie przy raku .W Hospicjum poradzono mówić dziecku prawdę i powoli przygotowywać do tego ,że mama odejdzie .To było bardzo trudne dla mnie ale odejscie mamy nie było dla niej tak drastyczne gdyby dowiedziała sie o tym nagle .W czasie choroby matki mała zwiazała sie z Babcią ,czuła w niej oparcie i czuła sie bezpieczna .Wychowywała sie bez ojca i była bardzo zwiazana z mamą .Mieszkając w małym mieszkaniu nie da sie ukryć przed dzieckiem postepującej choroby matki .Teraz po 8 latach zapytana o to co wtedy czuła powiedziała że niewiele pamięta ale wiedziała ze mama umrze i pogodziła sie z tym juz przed odejsciem mamy .Jakie jest Wasze zdanie na ten temat ?

Zgadzam się ,jest to mądre podejście do problemu. Trzeba po za tym uczulić rodzinę,najbliższe otoczenie,by przy dziecku nie biadolili.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group