1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22
2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.
|
|
Autor |
Wiadomość |
Temat: przypadkowo stwierdzony rak w polipie esicy |
rwanda
Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 3958
|
Dział: Nowotwory przewodu pokarmowego Wysłany: 2015-06-03, 11:21 Temat: przypadkowo stwierdzony rak w polipie esicy |
Witam!
Proszę o pomoc w interpretacji wyników mojego Taty.
Problem rozpoczął się w połowie lutego bieżącego roku. Wówczas u Taty wystąpił 2-3 dniowy epizod bólów brzucha, z nudnościami, wymiotował 2-3 krotnie miał stan podgorączkowy. Wiązał to z błędem dietetycznym, dolegliwości ustąpiły samoistnie. Było to jednak impulsem do zrobienia planowanych od dłuższego czasu badań - usg i kolonoskopii.
Pierwszy raz kolonoskopię Tato miał wykonywaną 12 lat temu, wówczas była całkowicie prawidłowa. Robiona była dlatego, że wówczas u mojego Dziadka (ojca Taty ) wykryto raka jelita grubego i Tato chciał się skontrolować.
Zrobione zostało bad usg, potem za 10 dni kolonoskopia ( w tym czasie Tato już dawno zapomniał o dolegliwościach brzucha)
Wynik badania usg z dnia 18.02.15 - w załączniku nr 1
Wynik badania kolonoskopowego z dnia 28.02.15 - w załączniku nr 2
Ze względu na stan zapalny - gastroenterolog wykonujący kolonoskopię włączył Cipronex na 14 dni.
Wynik badania histopatologicznego ze zmienionej zapalnie śluzówki ujścia i okolicy wyrostka robaczkowego oraz z nacieku zapalnego esicy - w załączniku nr 3.
W tzw międzyczasie Tato konsultowany był również przez chirurga, zgodnie z zaleceniami po pierwszej kolonoskopii, bez konieczności interwencji chirurgicznej.
W maju 2105 wykonano u TAty drugą kolonoskopię, w celu kontroli po pierwszym leczeniu oraz w celu usunięcia drugiego, przysadzistego polipa w zagięciu esiczo-odbytniczym.
- drugi wynik badania kolonoskopowego.
W badaniu histopatologicznym tegoż polipa okazało się, że jest: adenoma tubulare cum dysplasia epithelii gradus maioris et cum focus parvus ( centralnie, z dala od brzegu) adenocarcinomatis intramucosi; zmiana usunięta bez widocznego marginesu niezmieniowenj śluzówki.
Przyznam, że trochę nas ten wynik zaskoczył :( Jakie dalsze postępowanie w takim przypadku?
[ Dodano: 2015-06-03, 12:33 ]
Dodam jeszcze , że 30 maja Tato miał kolejną kolonoskopię, pobrano wycinki z miejsca po tym felernym polipie.Blizna goi się dobrze (wg lekarza, który robił badanie).
Tato ma 68 lat, dotychczas praktycznie nie chorował.
7 lat temu miał wszczepiony rozrusznik.
|
|
|