1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 3
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: prośba o odczytanie wyniku histopatologicznego
tati

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 8887

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2010-04-11, 21:38   Temat: onkolodzy leczą raka
Chciałbym uściślić moje stanowisko, bo być może nie jest ono klarowne:

Pacjenci w stopniach zaawansowania pTNM powyżej IIA NSCLC powinni być rutynowo konsultowani przez onkologa pod kątem kwalifikacji do leczenia systemowego (adiuwantowego). Konsultację tę powinien zorganizować lub zalecić lekarz leczący - torakochirurg Nie wiemy czemu się tak nie stało.

Moje zalecenie konsultacji u lekarza rodzinnego motywuję następująco:
- znaczne osłabienie, utrata masy ciała - pogorszenie stanu ogólnego mogą wskazywać na poważny problem zdrowotny, którego przyczyna powinna być jasna dla lekarza, pacjenta i jego rodziny.
- czas oczekiwania na uzyskanie konsultacji lekarza rodzinnego to maksymalnie 48 godzin.
- widziałem już wielu pacjentów, którzy broniąc się przed lekarzem rodzinnym umierali w kolejce do onkologa z powodu:

zatorowości płucnej,
przerzutów do mózgowia,
posocznicy,
złośliwego wysięku opłucnowego,
tamponady osierdzia,
niewydolności nerek,
zaburzeń rytmu serca,
obrzęku płuc.

Nie chcę cię straszyć powyższymi chorobami.

Onkologom mówimy tak! :mrgreen: wyleczą raka!
Lekarzom rodzinnym mówimy tak! :mrgreen: wyleczą inne choroby!
Torakochirurgom mówimy tak! Ale czemu nie można przyspieszyć konsultacji :?ale?:


Wydaje mi się, że część wątku dotycząca metaanalizy LACE nie powinna być tutaj dyskutowana i przewalczę ją prywatnie z DSS.
  Temat: prośba o odczytanie wyniku histopatologicznego
tati

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 8887

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2010-04-10, 21:48   Temat: konkretny chory nie ogólne wytyczne
DSS jak zwykle kompetentnie cytuje aktualne wytyczne leczenia raka płuca. PUO jest organizacją ekspertów wydających wytyczne leczenia również raka płuca.

Wydaje mi się jednak, że niektóre powyższe posty zbaczają z głównego toru wątku. Wydaje mi się, że nie dyskutujemy o tym jaki jest obowiązujący schemat leczenia raka płuca, ponieważ dyskusja odbywa się na bazie badań naukowych, a nie przeczucia.
DumSpiro-Spero napisał/a:
Chemioterapia pooperacyjna zwiększa szansę na wyleczenie o kilkanaście procent - jednak wyniki randomizowanych badań klinicznych nie pozostawiają wątpliwości - powtórzę: leczenie chemiczne musi być włączone najpóźniej 6 tygodni po operacji.


Są badania [Winton 2005] wskazujące na 20% poprawę 5-letniego przeżycia w stopniu II, ale w grupie względnie młodych chorych w bardo dobrym stanie ogólnym (ECOG 0-1)15% poprawa w grupie IB i II). Nie wydaje mi się sensowne konfrontowanie tego badania z badaniem np. Wallera z 2004 gdzie w II stopniu zaawansowania, po zabiegu radykalnym chemioterapia uzupełniająca przynosi obniżenie szansy przeżycia o kilka procent.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Chcemy pomóc córce konkretnego pana zoperowanego z powodu raka płuca.

larysa napisał/a:
jestem zaniepokojona ma traci na wadze od operacji i jest ogólnie osłabiony.


DumSpiro-Spero napisał/a:
Powinna się ona rozpocząć pomiędzy 4 a 6 tygodniem po zabiegu chirurgicznym (najpóźniej 6 tygodni po operacji).


Nie wiemy ile lat ma chory, jakie ma dodatkowe choroby, jak zniósł operację, czy były powikłania, czy chce mieć chemioterapię, czy obecnie nie toczy się proces zagrażający bezpośrednio życiu, czy przyjmuje (i jakie leki). Osłabienie i utrata masy ciała może być objawem depresji, ale powinniśmy o niej myśleć w ostatniej kolejności - po wykluczeniu poważnych chorób. Uważam, że jeżeli brak jest możliwości pilnej konsultacji torakochirurgicznej, powinien zbadać go lekarz rodzinny. Minął miesiąc od operacji.

DumSpiro-Spero napisał/a:
Proponuję jak najszybszą konsultację u onkologa.
A jeżeli to niemożliwe lekarza rodzinnego.

larysa napisał/a:
Mam wrażenie, że tata jest w depresji pooperacyjnej, nic mu się nie chce. Leży w domu , nie chce wychodzić na spacery. Jedynie ćwiczy zalecone ćwiczenia. Stąd pewnie jest również to osłabienie.


Rozmawiamy o konkretnym chorym, być może w PS=3 (określa to niezbyt dobry stan ogólny). Taki stan ogólny może być przeciwwskazaniem do uzupełniającej chemioterapii.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cytat:
obawiam się, że zaszło tu jakieś nieporozumienie lub niedopatrzenie.

DumSpiro-Spero napisał/a:
Nieporozumienie zdaje się wynikać z faktu, że tata nie jest pod kontrolą onkologa - chyba, że się mylę?
Kontrola chirurgiczna to jedna sprawa, zaś przygotowanie do kontynuacji leczenia onkologicznego - to rzecz osobna; sprawy powinny biec dwutorowo.


Być może chirurg nie odsyła pacjenta do onkologa ze względu na szczególnie problematyczny przebieg pooperacyjny, szereg istotnych obciążeń czy brak współpracy chorego, lub nie zakończone leczenie istotnych powikłań. Jeżeli powyższe okoliczności nie zaistniały chory powinien zostać skonsultowany przez onkologa. (być może konsultacja odbyła się już w szpitalu, proszę o dokładne przeczytanie wypisu). Wydaje się, że wymaga pilnej kontroli.

do onkologa nie potrzeba skierowania, wystarczy wynik badania histopatologicznego
  Temat: prośba o odczytanie wyniku histopatologicznego
tati

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 8887

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2010-04-08, 13:22   Temat: prośba o odczytanie wyniku histopatologicznego
Tata został radykalnie zoperowany z powodu raka płuca. Jest to rak płaskonabłonkowy - niedrobnokomórkowy rak płuca. Przerzuty nowotworowe zostały znalezione w węzłach chłonnych wnęki płuca. Komórki nowotworowe zostały również znalezione w naczyniach krwionośnych i naczyniach limfatycznych w bezpośrednim sąsiedztwie nowotworu.

Oprócz konsultacji chirurgicznej, wynik powinien skonsultować onkolog. Onkolog może zaproponować tacie leczenie uzupełniające - chemioterapię.

Czas pomiędzy operacją i leczeniem uzupełniającym musi być wyważony. Z jednej strony minimum 3-4 tygodnie niezbędne na regenerację po ciężkim zabiegu. Z drugiej strony czas nie może być zbyt długi ze względu na możliwość rozwoju nowotworu.

Decyzja jest trudna. Może ją podjąć jedynie onkolog (po konsultacji z torakochirurgiem) i po zbadaniu chorego. Decyzja dotyczy 1. czy podjąć uzupełniającą chemioterapię, 2. jeśli tak to kiedy.

larysa napisał/a:
Tata miał operację 2 marca br, teraz dopiero 7 maja ma się zgłosić do przychodni przyszpitalnej do chirurga. jestem zaniepokojona ma traci na wadze od operacji i jest ogólnie osłabiony. Z góry dziękuje za odpowiedź. Larysa


Niepokój może być uzasadniony. Osłabienie może wynikać z różnych spraw. Wskazana jest konsultacja lekarska. Zadzwoń na oddział na którym był operowany i porozmawiaj na temat przyspieszenia konsultacji. Jeżeli osłabieniu towarzyszy gorączka, konieczność kontroli jest pilna.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group