1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22
2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.
|
|
Autor |
Wiadomość |
Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc. |
urania
Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 316126
|
Dział: Hyde Park Wysłany: 2011-01-06, 11:35 Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc. |
doris123 napisał/a: | Ja już zgłupiałam całkiem.
Mama była dzisiaj w ZUS-ie wypytać o wszystko konkretnie w związku z tą rentą.
Na stronie ZUS jest napisane, że razem z wnioskiem o rentę należy złożyć druki RP-7 i kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych RP-6.
Ja to wszystko uszykowałam, i dałam mamie, aby ta kobieta w ZUS sprawdziła, że jest ok.
A ona mówi, że tego nie trzeba składać z wnioskiem, tylko później, jak będzie decyzja o rencie.
A dalej już takie głupoty, że dlaczego dane na druku i RP-7 są tylko do 1998 roku - ja tego nie rozumiem, przecież kolejne lata oni mają moje dane, nawet mi przysłali zestawienie do 2008 roku ile mam składek i ile mam zebranych pieniędzy za lata 1999-2008 czyli te dane mają.
Co więcej kobieta stwierdziła, że też będzie potrzebne RP-7 z mojej obecnej firmy ????
Ja już nie wiem, czy ta moja mama coś kręci i źle rozumie, czy ta kobieta w ZUS jakaś niedouczona ?
Przecież nawet jak mi dawali zestawienie z firmy, ja pracowałam tam do 2004 a dostałam RP-7 tylko za lata 1996-1998 bo dalej moje składki były przez firmę składane imiennie, więc o co tu chodzi ???
Ludzie powiedzcie mi o co tu chodzi !!! |
Zgodnie z informacją zamieszczoną w końcowej części Wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy Rp-1R:
Cytat: |
Środki dowodowe
16. Do wniosku należy dołączyć dokumenty niezbędne do ustalenia prawa do renty oraz jej wysokości:
— kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych (druk ZUS Rp-6) – dotyczy osób posiadających okresy ubez-pieczenia (okresy składkowe i nieskładkowe) wyłącznie w Polsce,
— formularz unijny „Informacje dotyczące przebiegu ubezpieczenia osoby ubezpieczonej” (formularz E 207 PL) – dotyczy osób posiada¬jących okresy ubezpieczenia w Polsce oraz okresy ubezpieczenia w innych Państwach Członkowskich UE/EOG lub w Szwajcarii,
— zaświadczenia pracodawców (świadectwa pracy) bądź inne dokumenty właściwych organów, urzędów czy organizacji – potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe w Polsce,
— dokumenty potwierdzające okresy ubezpieczenia za granicą – w państwach, z którymi Polskę łączą umowy międzynarodowe w dziedzinie ubezpieczeń społecznych albo w państwach członkowskich UE/EOG lub w Szwajcarii,
— zaświadczenie pracodawcy – płatnika składek o zatrudnieniu i wysokości wynagrodzenia, które stanowiło podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne lub na ubezpieczenia emerytalne i rentowe albo na ubezpieczenie wypadkowe w Polsce do ustalenia podstawy wymiaru renty (druk: ZUS Rp-7).
Ponadto do wniosku należy dołączyć:
— zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie, posiadaną dokumentację leczniczą oraz podać nazwę i adres zakładu opieki zdrowotnej (lub prywatnego gabinetu lekarskiego), w którym Pani-Pan była-był lub jest leczona(y).
Dokumentem honorowanym przez ZUS mającym wpływ na ustalenie prawa do renty oraz jej wysokości jest również legitymacja ubezpieczeniowa zawierająca wpisy dotyczące okresów zatrudnienia i wysokości osiąganych zarobków.
Uwaga! Nie należy przedkładać dokumentów, które złożono z wnioskiem o ustalenie kapitału początkowego. |
Link do wniosku jw. : http://www.zus.pl/pliki/formularze/Rp_1R.pdf
Odpowiadając na Twoje pytania dot. Rp-6 i Rp-7:
Rp – 6 dołącz , wylistuj wszystkie okresy składkowe i nieskładkowe, również ujmij obecnego pracodawcę definiując okres w sposób następujący : od - wpisz faktyczną datę zatrudnienia , do –napisz „nadal” , bo jak rozumiem wciąż jesteś zatrudniona.
Rp – 7 koniecznie dołącz również od obecnego pracodawcy, ale tych które dołączyłaś do wniosku o ustalenie kapitału początkowego nie dołączaj.
I taka uwaga:
Dołącz dokumenty potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe (oprócz tych dołączonych do wniosku o ustalenie kapitału) - patrz cytowany fragment.
Ponieważ jesteś zatrudniona , więc nie dysponujesz świadectwem pracy od obecnego pracodawcy, dlatego w to miejsce dołącz zaświadczenie wystawione przez obecnego pracodawcę potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe. |
Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc. |
urania
Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 316126
|
Dział: Hyde Park Wysłany: 2010-07-18, 20:03 Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc. |
ela1 napisał/a: | Mam pytanie składaliśmy wniosek o rente w ZUS ie, w poniedziałek jedziemy na komisje. Czy jeżeli zostanie przyznana renta mężowi choruje na raka płuc, to czy osbno potem musimy składać jakiś wniosek o zasiłek pielęgnacyjny i znowu jechać na komisje ? |
Myślę, że to jest tak:
Do celów przyznania renty jak i dodatku do renty tj. dodatku pielęgnacyjnego, służy to samo orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, z ty jednak że dodatek do renty przysługuje tylko wtedy kiedy niniejsze orzeczenie będzie stwierdzało całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji.
Przypuszczam, że nie ma potrzeby występowania do ZUS z odrębnym wnioskiem o przyznanie dodatku, sądzę że na podstawie orzeczenia o brzmieniu jw. jest przyznawany automatycznie wraz z decyzją o świadczeniu rentowym.
To co napisałam to tylko moje przypuszczenia, dlatego proponuję upewnij się w ZUS co do trybu postępowania w sprawie tego dodatku.
Pozdrowienia |
|
|