Komentarze nie związane bezpośrednio z historią choroby znajdują się w => tym wątku <=
Witam. Jestem tu nowa. Pół roku temu umarła moja mama. Był to dla nas ogromny szok. Myślałam, ze wszystko, co najgorsze już za mną. Ale los nie okazał się łaskawy. Dwa dni temu dowiedziałam się, ze tata ma nowotwór. Od jakiegoś czasu zauważał u siebie krew w plwocinie, więc udaliśmy się do lekarza. Zrobiono zdjęcie płuc, potem podwójną bronchoskopię (której wyniki były dobre), a w końcu biopsję. Opis biopsji dość krotki: rak niedrobnokomórkowy gruczołowy prawego płuca. Lekarz obejrzał wyniki i stwierdził, że tata ma słabą wydolność płuc, odesłał go do domu, kazał zrobić jeszcze raz spirometrię i zgłosić się za 2 tygodnie. Umieram z niepokoju. Wydaje mi się, że tu każda godzina jest ważna. Poradźcie, co robić, gdzie szukać pomocy?
tessa, witaj na forum.
Masz może wynik TK, wypis ze szpitala,.....
Jakie leczenie Wam zaproponowano ?
Ile lat ma tata ?
Czy choruje jeszcze na i inne choroby ?
pozdrawiam
_________________ "Odnajdź w sobie zalążek radości, a wtedy radość pokona ból"- R. Campell
Tata ma 69 lat, ma dość wysokie ciśnienie i jaskrę. Jutro postaram się zamieścić wyniki TK oraz wypis ze szpitala. Na razie nie zaproponowano nam żadnego leczenia- i to mnie dziwi. Lekarz powiedział, żebyśmy przyjechali za dwa tygodnie z nowym wynikiem spirometrii.
Witaj tessa na tym forum
Mój mąż też ma to paskudztwo i także leczy u kardiologa ( w C.O) nadciśnienie oraz jaskrę . Wyniki bronchoskopii i biopsji u mojego męża też nic nie wykazały. Dopiero po zrobieniu TK, a później PET-a.
Nic nie piszesz co wyszło w TK..
_________________ "...Są dni których nie powinno być"
Jest na świecie taki rodzaj smutku, którego nie można wyrazić łzami. Nie można go nikomu wytłumaczyć. To nie miłość - lecz choroba bliskiej osoby
"Życie jest trudną lekcją, której nie można się nauczyć. Trzeba ją przeżyć" Stefan Żeromski
asereT
Wyniki badań czerwiec 2011
Morfologia: WBC 7,1 RBC 4,37 HGB 14,4 HCT 46,1 MCV 105,5
MCH 33,0 MCHC 31,2 PLT 143
OB. 14
MOCZ: CW 1025 ph 5,5 GLU, BILL, C.KET, AZ, B.CAŁ /-/ URO w normie
OSAD bez zmian
CRP 7,88 mg/l
ALAT 24 U/l
ASPAT 17 U/l
MOCZNIK 48 mg/dl
KREATYNINA 1,52 mg/dl
BILIRUBINA 0,44 mg/dl
CZAS PROTROMBINOWY 12,3 s wskaźnik protrombinoty 86% fibrynogen 0,470 g/dl
Glukoza 118 mg/dl
NA 138 mmol/dl
EKG: Rzm. Normogram. Niedostateczna progresja R w V1- V3
RTG KLATKI PIERSIOWEJ: przepona w zrostach. Miąższ płucny rozedmowy. W prawym górnym polu płucnym w strefie centralnej zagęszczenie miąższu płucnego. Rysunek naczyniowo- oskrzelowy wnęk poszerzony. Sylwetka serca poszerzona.
USG JAMY BRZUSZNEJ: trzustka niezmieniona, wątroba niepowiększona normoechogenna bez zmian ogniskowych. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny nie zawiera złogów. Drogi żółciowe nieposzerzone. nerki bez cech kamienicy i zastoju moczu. Śledziona niepowiększona. Pęcherz moczowy o gładkim obrysie ścian bez złogów. Gruczoł krokowy powiększony ze śródpęcherzowym przerostem płata środkowego.
Aorta brzuszna na odcinku ok. 25 mm powyżej rozwidlenia poszerzona do wym. 36x 41 mm z hypoechogenna obwódką- zapalny charakter tętniaka? Tętniak nie rozprzestrzenienia się na tt biodrowe i nie obejmuje odejścia tt nerkowych.
KLATKA PIERSIOWA 2- FAZOWO (czerwiec 2011)- badanie MSCT klatki piersiowe w fazach przed i po wzmocnieniu kontrastowym. Jamy opłucnowe bez cech treści płynnej, osierdzie wolne. Zrosty u podstawy obu płuc, poj. bulle rozedmowe przy wnękach. W segmencie 2-gim płuca prawego zmiana lita, w płaszczyźnie skanu 20,7 x 46,5 mm w osi strzałkowej 29,0 mm niejednorodna bez zwapnień o średniej gęstości 52,0 jH z komponentą tłuszczową i nieistotnym wzmocnieniu kontrastowym. Włókniste zmiany pozapalne w tkance płucnej okalającej, we wnękach poj. ogniskowe zwapnienia, po stronie prawej we wnęce węzły chłonne 21,5 x 17,5 mm. Węzeł chłonny przedostrogowy 15,0 x 7,5 mm i podostrogowy 16,5 x 5,0 mm, poj. przytchawicze do 7,0 mm. Zmiana lita z przewagą tkanki tłuszczowej trzonie nadnercza lewego 16,0 x 13, 4 mm.
BRONCHOFIBERSKOPIA: struny głosowe, tchawica, ostroga główna b/z. wszystkie oskrzela drożne, ruchome oddechowo. Zmiany zapalne bł. śluzowej oskrzeli. W początkowym okresie badania z oskrzela segm. 2 płuca prawego wydobywała się niewielka ilość wydzieliny podbarwionej krwawo; po odessaniu i płukaniu, krwawienia w toku badania nie stwierdzono. Przewlekłe zapalenie oskrzeli. Krwawienie z oskrzela w segm. 2 płuca prawego. podejrzenie guza górnego płuca prawego.
Wynik badania anatomopatologicznego- 11,06,2011
Opis materiału:
I: popłuczyny oskrzelowe
II: Rozmaz
Rozpoznanie:
I- Komórki nabłonka oskrzela, makrofagi, komórki zapalne
II- Komórki nabłonka gruczołowego oskrzela
Wyniki badań- lipiec 2011
Morfologia: WBC 7,4 RBC 3,67 HGB 12,2 HCT 35,7 MCV 97,3
MCH 33,2 MCHC 34,2 PLT 135
OB. 14
MOCZ: CW 1010 ph 7,5 GLU, BILL, C.KET, AZ, B.CAŁ /-/ URO w normie
OSAD bez zmian
CRP 25,07 mg/l
ALAT 11 U/l
ASPAT 4 U/l
MOCZNIK 48 mg/dl
KREATYNINA 1,52 mg/dl
BILIRUBINA 0,38 mg/dl
CZAS PROTROMBINOWY 11,8 s wskaźnik protrombinoty 81% fibrynogen 0,530 g/dl
Glukoza 110 mg/dl
NA 140 mmol/dl
K 4,31 mmol/l
KLATKA PIERSIOWA 2- FAZOWO. Badanie MSCT klatki piersiowej w fazach przed i po wzmocnieniu kontrastowym. Niewielka ilość treści płynnej w jamie opłucnej prawej, warstwa do 5,0 mm. Opisywana uprzednio zmiana w segmencie 2-gim płuca prawego obecnie o wymiarach 27,4 x 48,0 mm w płaszczyźnie skanu i ok. 29,0 mm w skali strzałkowej, średnia gęstość 52,0 jH przed i 73,0 jH po wzmocnieniu kontrastowym. (poprzednio 20,7 x 46,5 mm w osi strz. 29,0 mm). Poza tym obraz jak w badaniu poprzednim.
BRONCHOFIBERSKOPIA: struny głosowe ruchome. Tchawica, ostroga górna bez zmian. Wszystkie oskrzela drożne, ruchome oddechowo. Zmiany zapalne bł. śluzowej oskrzeli. Cech krwawienia z dróg oddechowych nie stwierdzono. Przewlekłe zapalenie oskrzeli.
EKG. RZM. Normogram. Nieprawidłowa progresja R od V1- V4
Wynik badania anatomopatologicznego- 11,07,2011
Opis materiału:
I: szczotka
II: popłuczyny
Rozpoznanie:
I. Komórki nabłonka gruczołowego oskrzela
II. Rozmazy ubogokomórkowe- niediagnostyczne.
Wyniki badań- sierpień 2011
Morfologia: WBC 78,2 RBC 3,97 HGB 13,0 HCT 39,7
PLT 153
NA 132 mmol/dl
K 5,2 mmol/l
Chory zpstał przyjęty do kliniki celem diagnostyki guza płata górnego płuca prawego. Wykonano BAC pod kontrolą KT-bez powikłań.
Sierpień 2011 obraz makroskopowy
Rodzaj badania: BAC pod kontrolą KT
Miejsce pobrania: guz płuca prawego
Rozpoznanie patomorfologiczne: Badanie wykonano pod kontrolą KT. W zaaspirowanym materiale obraz mikroskopowy odpowiada zmianie typu raka niedrobnokomórkowego prawdopodobnie gruczołowego.
Uwaga: ostateczne rozpoznanie może być ustalone w oparciu o badanie histopatologiczne
[ Dodano: 2011-08-29, 12:35 ]
Dzisiaj Tata miał badanie spirometrii. Nie znam dokładnych wyników, ale powiedział mi przez telefon, że lekarz stwierdził poprawę w porównaniu z poprzednim badaniem.
Wczoraj przepisałam wszystkie wyniki, jakie znalazłam. Czekam z niecierpliwością na Wasze porady i pomoc.
Przypuszczam, że spirometria wykonywana jest pod kątem ewentualnego zabiegu operacyjnego.
Nie wiemy, co oznacza "poprawa" wyników spirometrii, ale na pewno będzie (powinna być) przeprowadzona konsultacja torakochirurgiczna odnośnie operacji.
Ale które konkretnie? Ciężko tłumaczyć słowo po słowie
Jest mowa o dość dużym gruczolakoraku (jest już wynik histopatologii?) płata górnego płuca prawego, z prawdop. zajętymi węzłami wnęki.
Być może wartościowy byłby PET w celu oceny węzłów śródpiersia.
Żadnych innych badań nam nie zlecono. Po prostu odesłano do domu i kazano przyjechać za 2 tygodnie. Czy przy takim rozmiarze guza jest szansa na jakąkolwiek remisję choroby? Jest tam informacja o węzłach. Czy chodzi w niej o to, że Tata ma przerzuty do węzłów chłonnych?
[ Dodano: 2011-08-29, 21:55 ]
Mam jeszcze pytanie: czy wielkośc tego guza świadczy o bardzo zaawansowanym stadium choroby? Czytałam o klasyfikacji nowotworow płuc. Kto tej klasyfikacji dokonuje i na podstawie jakich badań?
Klasyfikacji można dokonać na podstawie wyników badań, jakie podałaś, jednak w tym przypadku niejednoznaczny jest obraz węzłów śródpiersia - po ich wielkości ciężko stwierdzić, czy są zajęte nowotworowo, czy nie.
Węzły wnęki prawdopodobnie są zajęte nowotworowo, o czym świadczy ich wielkość.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum